Sunday, June 23, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak zachować dobrą zdolność kredytową w BIG-u? Poznaj skuteczne sposoby!

Jak zachować dobrą zdolność kredytową w BIG-u? Poznaj skuteczne sposoby!

Co dzieje się, jeśli nie spłaca się zobowiązań finansowych?

Zdolność kredytowa

Sprawdź swoja zdolność kredytową/ fot. materiały prasowe

Co dzieje się, jeśli nie spłaca się zobowiązań finansowych? Ryzyko, że sprawa trafi do sądu czy komornika, to tylko jedno z zagrożeń. Drugim są problemy np. z wzięciem sprzętu na raty w sklepie czy zaciągnięciem dodatkowej pożyczki, które wynikają ze spadku wiarygodności kredytowej. Informacje o twoim zadłużeniu mogą uzyskać m.in. Biura Informacji Gospodarczej, tzw. BIG-i. Kiedy tak się dzieje i co zrobić, aby oczyścić historię zadłużenia?

 

Biura Informacji Gospodarczej a zdolność kredytowa

Aby zrozumieć, jak Biura Informacji Gospodarczej mają się do zdolności kredytowej, warto dowiedzieć się, na czym konkretnie polega ich działalność. Ich zadaniem jest rejestrowanie oraz przechowywanie i udostępnianie informacji gospodarczych zarówno na temat osób prywatnych, jak i firm. Gromadzą one zarówno negatywne dane (o niespłaconych długach), jak i te pozytywne (o rzetelnie uiszczanych należnościach).

W Polsce działają cztery główne BIG-i. Są to: Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej SA, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Z informacji z nich korzystają m.in.:

banki;
pozabankowe instytucje finansowe udzielające pożyczek;
przedsiębiorstwa.
Prowadzona przez nie weryfikacja ma za zadanie określić, czy dana osoba lub firma, która chce z nimi podjąć współpracę, jest wiarygodnym partnerem. Jeśli ma ona długi, jej zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych spada i pojawiają się problemy.

Kto może trafić do BIG-u?

Sposób przekazania informacji do biur informacji gospodarczej regulują przepisy prawa. Zgodnie z nimi, dane o twoim długu mogą trafić do takiego rejestru, kiedy:

ich wartość przekroczy 200 zł (500 zł w przypadku firm);
od terminu, w którym pojawiło się zobowiązanie, upłynęło minimum 30 dni;
wierzyciel poinformował cię o fakcie umieszczenia takiej informacji z miesięcznym wyprzedzeniem.
Możesz samodzielnie sprawdzić, czy Biura Informacji Gospodarczej przechowują informacje na twój temat – raport online o sobie możesz zamówić bez dodatkowych kosztów raz na 6 miesięcy.

Jak zachować dobrą zdolność kredytową?

Jedynym w 100% skutecznym sposobem na to, aby nie znaleźć się w BIG-u, a co za tym idzie – nie stracić wiarygodności finansowej – jest unikanie sytuacji, w którym dojdzie do powstania zadłużenia. Jeśli jednak już zmagasz się z długami, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną, np. Ultimo, i ustal warunki spłaty zobowiązania – podpisując ugodę, możesz rozłożyć dług na bezpieczne raty i wyjść z niego raz na zawsze. W ten sposób być może uda ci się również uniknąć umieszczenia przez wierzyciela negatywnej informacji w BIG – pamiętaj, że trafia tam ona na jego wniosek, a nie „z automatu”.

Jeśli zaś negatywna informacja trafiła już do bazy danych, jak najszybciej ureguluj swoje zobowiązanie. Kiedy spłacisz dług, wierzyciel ma obowiązek niezwłocznego usunięcia danych o długu. W ten sposób odzyskasz „czyste konto”.

 

 

źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ