Jak zachować dobrą zdolność kredytową w BIG-u? Poznaj skuteczne sposoby!
Co dzieje się, jeśli nie spłaca się zobowiązań finansowych?
Co dzieje się, jeśli nie spłaca się zobowiązań finansowych? Ryzyko, że sprawa trafi do sądu czy komornika, to tylko jedno z zagrożeń. Drugim są problemy np. z wzięciem sprzętu na raty w sklepie czy zaciągnięciem dodatkowej pożyczki, które wynikają ze spadku wiarygodności kredytowej. Informacje o twoim zadłużeniu mogą uzyskać m.in. Biura Informacji Gospodarczej, tzw. BIG-i. Kiedy tak się dzieje i co zrobić, aby oczyścić historię zadłużenia?
Biura Informacji Gospodarczej a zdolność kredytowa
Aby zrozumieć, jak Biura Informacji Gospodarczej mają się do zdolności kredytowej, warto dowiedzieć się, na czym konkretnie polega ich działalność. Ich zadaniem jest rejestrowanie oraz przechowywanie i udostępnianie informacji gospodarczych zarówno na temat osób prywatnych, jak i firm. Gromadzą one zarówno negatywne dane (o niespłaconych długach), jak i te pozytywne (o rzetelnie uiszczanych należnościach).
W Polsce działają cztery główne BIG-i. Są to: Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej SA, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Z informacji z nich korzystają m.in.:
banki;
pozabankowe instytucje finansowe udzielające pożyczek;
przedsiębiorstwa.
Prowadzona przez nie weryfikacja ma za zadanie określić, czy dana osoba lub firma, która chce z nimi podjąć współpracę, jest wiarygodnym partnerem. Jeśli ma ona długi, jej zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych spada i pojawiają się problemy.
Kto może trafić do BIG-u?
Sposób przekazania informacji do biur informacji gospodarczej regulują przepisy prawa. Zgodnie z nimi, dane o twoim długu mogą trafić do takiego rejestru, kiedy:
ich wartość przekroczy 200 zł (500 zł w przypadku firm);
od terminu, w którym pojawiło się zobowiązanie, upłynęło minimum 30 dni;
wierzyciel poinformował cię o fakcie umieszczenia takiej informacji z miesięcznym wyprzedzeniem.
Możesz samodzielnie sprawdzić, czy Biura Informacji Gospodarczej przechowują informacje na twój temat – raport online o sobie możesz zamówić bez dodatkowych kosztów raz na 6 miesięcy.
Jak zachować dobrą zdolność kredytową?
Jedynym w 100% skutecznym sposobem na to, aby nie znaleźć się w BIG-u, a co za tym idzie – nie stracić wiarygodności finansowej – jest unikanie sytuacji, w którym dojdzie do powstania zadłużenia. Jeśli jednak już zmagasz się z długami, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną, np. Ultimo, i ustal warunki spłaty zobowiązania – podpisując ugodę, możesz rozłożyć dług na bezpieczne raty i wyjść z niego raz na zawsze. W ten sposób być może uda ci się również uniknąć umieszczenia przez wierzyciela negatywnej informacji w BIG – pamiętaj, że trafia tam ona na jego wniosek, a nie „z automatu”.
Jeśli zaś negatywna informacja trafiła już do bazy danych, jak najszybciej ureguluj swoje zobowiązanie. Kiedy spłacisz dług, wierzyciel ma obowiązek niezwłocznego usunięcia danych o długu. W ten sposób odzyskasz „czyste konto”.