Thursday, March 20, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Jak zabudować wannę? Oto kilka sposobów

Jak zabudować wannę? Oto kilka sposobów

Gustowna zabudowa wanny to wisienka na torcie łazienkowego wystroju

zabudowa-wanny miasto-kobiet

Płytki czy gotowe panele? Wykończenie wanny ma wpływ nie tylko na wygląd łazienki, ale też komfort użytkowania/ fot. Domni.pl

Wanny do zabudowy nie tracą na popularności w naszych łazienkach. Są praktyczne i dają kreatywne możliwości wykończenia, co podnosi estetyczne walory wnętrza. Te modele występują w wielu rozmiarach i kształtach i są często tańsze, niż wanny wolnostojące. Jak zabudować wannę i jaki jest asortyment produktów wykończeniowych? Warto zwrócić uwagę na estetyczne obudowy, panele i okładziny do wanien

Panele do obudowy wanny

Obudowa wanny musi być wykonana z trwałego, odpornego na bezpośredni kontakt z wodą materiału. Powinna też dobrze znosić wahania temperatury i być łatwa w utrzymaniu w czystości. Panel lub obudowa muszą przede wszystkim pasować do kształtu wanny oraz materiału, z którego została wykonana. Najprostszym sposobem na zabudowanie modeli akrylowych są panele do wanien. Tworzą piękne i trwałe powierzchnie, dzięki czemu estetycznie ukryjemy nóżki, przyłącza i syfon wanny. Producenci oferują obudowy wykonane z różnych rodzajów tworzywa: polistyrenu lub wilgocioodpornych płyt MDF wykończonych okleiną PCV.

 

Zaletą paneli jest łatwy i nieograniczony dostęp do uszkodzonych elementów w razie awarii. Prefabrykowane rozwiązania docenią właściciele wanien z hydromasażem. Otwierana zabudowa umożliwi regularną konserwację dysz i kontrolę systemów masujących. Panel do zabudowy wanny może mieć gładką lub dekoracyjną powierzchnię – wielu producentów stara się uatrakcyjnić wygląd oferowanych produktów. Przed zakupem warto upewnić się, czy wybrana wanna posiada opcję zabudowy gotowym panelem. Produkty powinny pochodzić z jednej kolekcji – będą wtedy kompatybilne pod względem estetycznym, konstrukcyjnym i montażu. Wanna z panelem w zestawie to również oszczędność – obudowy są jedną z tańszych form wykończenia wanny. Panele pasują niemal do każdego stylu i rozmiaru łazienki. Obudowa w tym samym odcieniu, co wanna tworzy z nią elegancki i zgrany duet.

Panele występują w wariantach czołowych i bocznych, dzięki czemu możemy stworzyć aranżacje o otwartym planie / fot. Cersanit

 

Jak zabudować wannę panelem?

Zabudowa wanny panelem nie jest skomplikowana. Te o prostych kształtach, np. prostokątne możemy założyć samodzielnie. Upewnijmy się, że posiadamy wszystkie elementy z zestawu montażowego – śrubki, nakrętki i uchwyty. Obudowy do wanny montujemy jako jeden z ostatnich elementów prac przy wannie. Najpierw montujemy wannę na nóżkach lub stelażu i dokładnie poziomujemy. To zapewni jej stabilność i pozwoli na bezpieczne użytkowanie. Następnie montujemy wannę do ściany: przysuwamy do ściany i odmierzamy miejsca umiejscowienia wieszaków, zgodnie z zaleceniami producenta. Przed włożeniem wanny na wieszaki, lekko odrywamy folię ochronną z części tylnego i bocznego rantu przy ścianach – potem będzie nam trudno estetycznie wykończyć te miejsca. Zamontowaną wannę podłączamy do instalacji – montujemy i zabezpieczamy syfon.

 

Dopiero gdy wszystkie prace przy montażu wanny są zakończone, możemy przejść do założenia obudowy. Elementy przysuwamy do wanny, aby panel wsuwał się pod wannę. Położenie każdego elementu dokładnie sprawdzamy poziomicą. Po dopasowaniu odrysowujemy krawędzie panelu na posadzce i ścianach. W zależności od rodzaju obudowy do wanny wyróżniamy różne rodzaje montażu: na blaszkach lub wieszakach z tworzywa sztucznego. Przytwierdzamy je zgodnie z instrukcją montażu panelu – do ścian lub klocków pod rantem wanny. Panel wsuwamy w mocowania delikatnie i bez użycia młotka, aby nie uszkodzić powierzchni panelu. Usuwamy folię zabezpieczającą. Teraz możemy przejść do ostatniej części prac wykończeniowych, czyli poziomowania i silikonowania. Wannę napełniamy do wysokości otworu przelewowego i wypełniamy szczeliny przy ścianach silikonem sanitarnym. Stosujmy się do czasu schnięcia zaleconego przez producenta produktu. Dopiero jak całkowicie zastygnie, możemy wziąć kąpiel w nowej wannie.

zabudowa miasto-kobiet

Panel do zabudowy powinien być kompatybilny z wanną. Warto szukać produktów wchodzących w skład jednej serii od renomowanego producenta / fot. Cersanit

 

Jak zabudować wannę płytkami ceramicznymi, mozaiką

To popularne i chętnie stosowane rozwiązanie w wielu nowoczesnych łazienkach. Możemy tu powtórzyć ten sam rodzaj płytek wybrany wcześniej na ścianę lub posadzkę. Dzięki temu wnętrze zyska nowoczesny i spójny charakter. Ogromny wybór płytek i mozaik zapewnia niemal nieograniczone możliwości kreacji wnętrz. Ceramika jest odporna na działanie wody, ścieranie i działanie łazienkowej chemii. Ciekawe efekty dekoracyjne uzyskamy też stosując mozaikę. Drobnoelementowe mozaiki są często wyposażone w elastyczną siatkę – doskonale wykończą obłe powierzchnie wanien narożnych i półokrągłych. Do wyboru mamy mozaiki szklane i ceramiczne lub wykonane z drewna czy metalu.

 

Pod płytki ceramiczne, gres lub mozaikę musimy wykonać odpowiednią podbudowę – najczęściej będą to bloczki z betonu komórkowego o grubości 5 lub 11 cm, spajane ze specjalną zaprawą klejową. Są łatwe w obróbce, dzięki czemu łatwo uformujemy zabudowę pod wymiar wanny. Bloczki mają jedną wadę – podczas cięcia lub szlifowania bardzo się pylą, dlatego warto przeprowadzić część prac na zewnątrz lub w dobrze zabezpieczonym pomieszczeniu, używając do tego celu środków ochrony indywidualnej (maseczki i okularów ochronnych). Na końcach obmurówki z bloczków pozostawiamy ok. 3-4 mm szczeliny, które potem wypełnimy silikonem.

 

Płytki na wannę możemy też położyć na suchą zabudowę z płyty. Podstawą jest metalowy stelaż, do którego montowane są odporne płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe, które nie puchną w kontakcie z wilgocią. Przed położeniem płytek musimy jednak zagruntować ich powierzchnię, aby nie chłonęła wilgoci z zaprawy klejowej do płytek.

 

zabudowa -miasto-kobiet

Płytki i mozaika pasują do nowoczesnych aranżacji wnętrz w wielu różnych stylach / fot. Excellent

Obudowanie wanny drewnem, kamieniem

Drewniane zabudowy do wanny wprowadzą do wnętrza wyjątkowy klimat luksusu. Ciepły, dekoracyjny rysunek nada łazience charakter eleganckiego SPA. Pamiętajmy jednak, aby wybierać drewno o odpowiedniej trwałości – nie wszystkie gatunki drewna nadają się do łazienki. Warto zwrócić uwagę na gatunki o wysokiej zawartości naturalnych olejów. Nadadzą powierzchni drewna odporność na wilgoć, pleśń i przebarwienia. Świetnie sprawdzi się tu egzotyczny heban, merbau lub iroko. Są bardzo dekoracyjne i mają piękne, nasycone odcienie z wyraźnymi słojami. Drewniane obudowy do wanien trzeba odpowiednio impregnować oraz regularnie konserwować, używając specjalnego oleju.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest też wanna obudowana kamieniem w łazience. Możemy wykończyć nim wanny o wielu różnych kształtach, zarówno te prostokątne, jak i owalne – wyprofilowana, kamienna płyta stworzy elegancką, niemal bezspoinową powierzchnię. Bardzo łatwo utrzymamy ją w czystości podczas codziennego użytkowania. Blat kamienny na wannie ukrywa ranty i niweluje różnicę poziomów w newralgicznych, narażonych na kontakt z wodą miejscach. Do łączenia płyt wykorzystywany jest pył skalny. Powstaje podczas cięcia kamienia i niemal niewidocznie spaja fugi między kamiennymi elementami. Kamiennej płyty nie kładziemy jednak bezpośrednio na wannach akrylowych, ze względu na jej znaczy ciężar. Akryl może z czasem ulec odkształceniu lub zniszczeniu. Do obudowy wanien akrylowych kamieniem musimy wykorzystać murowane ścianki lub słupki o znacznej wytrzymałości. Do zabudowy bez dodatkowego wzmocnienia nadają się wanny stalowe i żeliwne.

 

Kamień jest bardzo dekoracyjnym materiałem i daje szerokie możliwości aranżacji – możemy wannę dyskretnie ukryć lub wyeksponować w ciekawy sposób, stosując płyty kamienne w mocnym kolorze, z fakturą lub z wyraźnym rysunkiem użylenia. W łazience doskonale użytkuje się naturalny granit – jest twardy i nie nasiąka wodą. Dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej. Często spotkamy tu również marmur. Wiele osób ceni go za wyjątkowe walory dekoracyjne, jednak jest bardziej wymagającym kamieniem. Marmur musi zostać zaimpregnowany, a podczas użytkowania łazienki trzeba go regularnie konserwować. Jest też bardziej niż granit podatny na zarysowania.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • zwierzPanda 29 lipca, 2021

    Zabudować wannę warto, bo taka łysa wanna bez obudowy to nie wypada chyba, że wolnostojąca to inna bajka : )

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ