Sunday, March 3, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jak zaaranżować jeden pokój dla dzieci w różnym wieku?

Jak zaaranżować jeden pokój dla dzieci w różnym wieku?

Każde z dzieci powinno mieć własną, wyodrębnioną przestrzeń

Meble młodzieżowe

Meble młodzieżowe pozwalają dowolnie zaaranżować przestrzeń / fot. Burst, Pexels

Gdy metraż mieszkania jest niewielki i nie można urządzić dwóch pokoi dla dzieci, a różnica wieku jest spora to robi się problem. Niektórzy w takiej sytuacji posiłkują się udostępnieniem starszemu dziecku rozkładanej kanapy w salonie. Ale przecież nie jest to rozwiązanie, bo nadal salon to miejsce, z którego korzystają wszyscy i nie może być tutaj mowy o prywatności. Dlatego dziś zastanowimy się, jak zaaranżować jeden pokój dla dzieci w różnym wieku

 

Podział pokoju na pół to absolutna konieczność

Bez wątpienia pokój trzeba podzielić na pół pod względem aranżacyjnym. Warto zatem inaczej wykończyć go w strefie przeznaczonej dla nastolatka i inaczej w strefie przeznaczonej dla młodszego dziecka. Zapewne zainteresowania dzieci są także zróżnicowane. Zamiast oklejać ściany plakatami, lepiej postawić na antyramy. Dzięki temu dzieci będą mogły wymieniać to, co jest w środku, a jednocześnie struktura ściany będzie chroniona przed uszkodzeniami. Z tego samego powodu nie polecamy naklejek ściennych, które potem trudno jest zdjąć, a później trzeba przemalować ściany.

 

Warto by kolorystyka ścian była do siebie dopasowana. Nie oznacza to różnych odcieni tego samego koloru, choć na pewno bezpiecznym wyborem będą różne odcienie szarości czy też niebieskiego. Można bowiem zdecydować się na kontrast i w przypadku brązowej ściany w pokoju nastolatka wybrać pomarańczową w strefie młodszego dziecka. Albo decydując się na ściany w kolorze szarym, w drugiej części wybrać odcienie żółtego. A jak ze ścianką działową? Tak naprawdę w małym pokoju nie może być o niej mowy. Można ewentualnie postawić parawan pokojowy albo zdecydować się na zasłonę, gdy zastosowane są listwy sufitowe. Da to pewne poczucie prywatności.

Jakie meble młodzieżowe wybrać do pokoju?

A teraz czas na meble. Tutaj warto wybrać jednolitą aranżację, tym bardziej że meble młodzieżowe mogą być uniwersalne dla starszych i młodszych dzieci. Najlepiej sugerować się ich gustem i znaleźć kompromis. Oczywiście Wy jako rodzice musicie zwrócić uwagę na trwałość takich mebli. W końcu istotne znaczenie ma by miały wyoblone krawędzie, a ponadto były wyposażone w system cichego domykania szafek i szuflad. Do pokoju rodzeństwa może sprawdzić się szafa przesuwna, która powinna posiadać identyczne podziały, tak by dla każdego dziecka przeznaczona była podobna ilość półek. Szafki wiszące mogą znaleźć się w każdej części pokoju, ale najlepiej postawić na nie w strefie nauki.

Jak zaaranżować strefę nauki dla starszego i młodszego dziecka?

Pokój jest jeden więc trudno jest stworzyć dwa osobne kąty dla każdego dziecka. Zatem może sprawdzić się biurko narożne albo dwa biurka postawione równolegle obok siebie. Wspólna strefa nauki ma swoje plusy, bo zawsze starsze dziecko może pomagać młodszemu. Oczywiście nie może się to odbywać ze szkodą dla niego. Pomiędzy biurkami może stać regał, na którym dzieci będą mogły ułożyć książki czy podręczniki. Kolorystykę mebli w strefie nauki warto dopasować do komód i innych mebli młodzieżowych. Można zresztą znaleźć takie zestawy, gdzie znajdują się meble pasujące do każdej strefy.

Meble młodzieżowe: czy łóżko piętrowe to dobre rozwiązanie?

Wiele osób do wspólnego pokoju dziecka wybiera łóżko piętrowe. W takiej sytuacji starsze dziecko zajmuje górne łóżko, a młodsze dolne. Jednak zawsze są o to kłótnie. Jeśli zatem metraż na to pozwala, lepiej wybrać dwa osobne łóżka. Ciekawym rozwiązaniem może być jeszcze łóżko z wysuwaną szufladą, gdzie można umieścić dodatkowy materac. Zatem możliwości może być naprawdę wiele. Najczęściej starsze dziecko chce mieć swoją osobną strefę i mieć gdzie przyjmować kolegów i koleżanki, zatem w takim przypadku można wybrać dla niego rozkładany tapczan albo sofę czy nawet narożnik, choć w przypadku tego ostatniego metraż musi bić raczej większy, aby zapewnić komfort i możliwość rozkładania materaca na noc.

 

Aranżacja pokoju dla dwójki dzieci w różnym wieku nie jest łatwa. Przedstawiliśmy rozwiązania, które naszym zdaniem mogą się sprawdzić. Jeśli pokój ma nietypowy kształt, to oczywiście warto skorzystać z pomocy fachowca, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń użytkową.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Pokój ucznia 9 marca, 2022

    W młodzieżowym pokoju ważnym elementem jest zadbanie o sprawne wypełnienie funkcji rekreacyjnej i naukowej. Wykorzystanie wielofunkcyjnych mebli ułatwi nam to zadanie

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ