Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wyszkolić szczeniaka? 3 rady dla właścicieli młodych psów

Jak wyszkolić szczeniaka? 3 rady dla właścicieli młodych psów

Jeśli kupiłaś psiego maluszka, powinnaś się zastanowić nad posłaniem go do szkoły. Serio

jak wyszkolić szczeniaka

fo. Leohoho / Unsplash

Szkolenie psa dobrze jest rozpocząć w wieku szczenięcym, zanim zwierzak nabierze złych nawyków. Wychowanie szczeniaka to zadanie dla opiekuna. Warto zaopatrzyć się w literaturę poradnikową, skorzystać ze wskazówek na portalach dla opiekunów lub zapisać się razem z pupilem na kurs. Zobacz kilka praktycznych rad, jak wyszkolić szczeniaka, nauczyć go chodzenia przy nodze i innych przydatnych umiejętności

 

Jak wyszkolić szczeniaka ‒ chodzenie przy nodze na luźnej smyczy

W posłusznym trzymaniu się nogi skutecznie pomagają szelki do nauki chodzenia dla szczeniaków z zapięciem umieszczonym z przodu. Dzięki układowi szelek, gdy pies napina smycz, system blokady zaczyna działać automatycznie i uniemożliwia dalsze ciągnięcie. Warto dobrać uprząż do wzrostu i wagi psa. Tylko wtedy można wykorzystać w 100 proc. działanie szelek i szybko nauczyć psa dobrych nawyków. Na portalach o psach opiekunowie i hodowcy dzielą się swoim doświadczeniem. Można przeczytać opinie na temat wyboru najlepszych szelek dla danej rasy i jak szkolić szczeniaka na spacerze.

Jak wyszkolić krnąbrnego szczeniaka?

Przy wychowaniu psa potrzebna jest cierpliwość, a także zrozumienie psychiki czworonoga. Nie wymagajmy od razu wszystkiego! Z każdego postępu w nauce i nawet z najdrobniejszego kroku ku właściwemu zachowaniu trzeba czerpać satysfakcję. Szczeniak odczytuje nasze reakcje, nawet jeśli nie są one zwerbalizowane i zamienione na smakołyki. O tym warto pamiętać! Psy lubią tresurę i uwielbiają, gdy opiekun jest zadowolony.

fot. Caspar Rae / Unsplash

Przedstawiciele niektórych ras w młodym wieku przysparzają więcej troski. Można powiedzieć, że to krnąbrne szczeniaki i wymagają nieco bardziej zaawansowanych technik tresury. Przed decyzją o zakupie psa trzeba sprawdzić, jaki charakter ma dana rasa. To pomoże w decyzji jak szkolić szczeniaka – podjąć wyzwanie samemu, czy skorzystać z pomocy specjalistów i znaleźć kursy, które cieszą się dobrą opinią.

Rasy psów trudniejsze do wychowania

Stosunkowo łatwo zorientować się jak szkolić szczeniaka labradora, golden retrievera i owczarka niemieckiego. W dorosłym wieku osiągają one znaczną masę, więc nauka chodzenia przy nodze to absolutne minimum. Do trudnych zalicza się rasy pierwotne. Przykładem jest husky syberyjski, skory do ucieczek i zjadania wszystkiego, co pachnie smakowicie. Psy myśliwskie puszczone bez smyczy mogą nagle poczuć instynkt łowiecki i dać nogę do lasu. Jeżeli opiekun mieszka na terenie bytowania dziko żyjących zwierząt, decyzja o zakupie psa gończego może nieść za sobą konsekwencje.

Natomiast bBokser to niezwykle komunikatywny i chętny do nauki pies. Przez całe życie zachowuje się jak szczeniak i jest otwarty na nowe umiejętności. Przy dobrym porozumieniu na linii opiekun-pies do wychowania boksera nie potrzeba wiele. Świetnie czuje się wśród dzieci i łapie w lot, co może zrobić, a co jest na liście rzeczy zakazanych.

 

Podsumowując – poznaj cechy gatunku, zanim wybierzesz psa, zaopatrz się w odpowiednią smycz i korzystaj z porad jak szkolić szczeniaka danej rasy od doświadczonych opiekunów.

 

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ