Jak wyjść z zadłużenia czyli 6 kroków do niezależności finansowej
W jaki sposób negatywne przekonania wpływają na nasze finanse?
Ile razy w swoim życiu słyszałaś: bogaci to złodzieje, pierwszy milion trzeba ukraść, pieniądze to źródło wszelkiego zła, pieniądze nie są najważniejsze, pieniądze nie rosną na drzewach? Jak sądzisz, czy takie zdania kształtują twoje przekonania na temat pieniędzy? Czy mają wpływ na to czy zarabiasz pieniądze, czy potrafisz je utrzymasz, czy może wydajesz więcej niż zarabiasz i popadasz w zadłużenie?
Oczywiście, że tak. Negatywne przekonania na temat pieniędzy znajdują odzwierciedlenie w naszych finansach i sposobie zarządzania nimi.
Jeśli ktoś boryka się z problemami finansowymi, bo każde zarobione pieniądze bardzo szybko wydaje, być może wyrósł w przekonaniu, że „pieniądze nie są najważniejsze”, stąd podświadomy przymus, aby się ich jak najszybciej pozbyć. Na sposób zarządzania pieniędzmi mają też wpływ nawyki wyniesione z rodzinnego domu. Najczęściej przejmujemy je od rodziców lub je negujemy.
Negatywne przekonania na temat pieniędzy i nieumiejętność zarządzania nimi może prowadzić do bardzo realnych kłopotów, czyli zadłużenia. Nie warto załamywać się i chować głowy w piasek. Jak wyjść z problemów finansowych? Lepiej stawić im czoła, zaczynając od tych 6 kroków:
Jak wyjść z zadłużenia – 6 kroków
1. Przeanalizuj dokładnie, dlaczego się zadłużyłaś. Uwzględnij nie tylko fakty, ale przede wszystkim to, co za nimi stało, czyli nawyki i schemat zarządzania pieniędzmi wyniesiony z domu rodzinnego oraz negatywne przekonania jakie masz na temat pieniędzy. Taka autoanaliza i zmiana świadomości są kluczowe dla zmiany twojej sytuacji. Jeśli nie wykonasz tej pracy, twój schemat zadłużenia będzie się powtarzał co jakiś czas.
2. Sporządź dokładny rejestr wierzycieli – wypisz nazwę wierzyciela oraz konkretną kwotę, którą mu zalegasz na dzień sporządzenia rejestru. Listę uporządkuj w kolejności od największych kwot do najmniejszych.
3. Umów się z prawnikiem, aby sprawdzić czy twoje zadłużenie nie uległo przedawnieniu. Nie martw się, że cię nie stać, obecnie istnieje mnóstwo możliwości bezpłatnych porad dotowanych z funduszy europejskich.
4. Z listy wybierz jednego wierzyciela, którego chciałabyś spłacić w pierwszej kolejności (często zdarza się, że jest to ZUS jeśli prowadzisz lub prowadziłaś działalność, w innych przypadkach to np. rzeczy kupione na raty).
5. Określ jaką kwotę możesz miesięcznie przeznaczyć na spłatę zadłużenia (np. 100 zł)
6. Umów się na rozmowę z wierzycielem i przedstaw mu swoją propozycję.
Bezpłatny life mentoring
Dla wielu osób fakt zadłużenia jest tak obezwładniającym problemem, że nie podejmują prób jego rozwiązania. Tymczasem istnieje wiele możliwości, które wymagają z twojej strony jedynie podjęcia decyzji, że chcesz uporządkować swoje finansowe życie. Możesz zacząć samodzielnie od opisanych wyżej kroków lub umówić się na bezpłatny life mentoringu ze mną, w czasie którego przeprowadzę cię przez ten proces lub pomogę w innym aspekcie związanym z twoim zarządzaniem pieniędzmi.
Jestem coachem nastawionym na pomaganie kobietom, które pragną zmian. Współpracują z Centrum Pomocy Kobiet w Krakowie, dla którego prowadzę cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu zarządzania pieniędzmi. Na co dzień prowadzę firmę szkoleniową www.profesjonalneszkolenie.pl, ale akurat bezpłatny life mentoring uruchomiłam z potrzeby serca, aby dzielić się osobistym doświadczeniem, gdyż sama przeszłam wcześniej drogę, jaką idą kobiety, którym pomagam.
Mam za sobą wiele życiowych zmian, od depresji, wyjścia z zadłużenia, aż po szczęśliwe zakończenie, czyli założenie firmy, która prowadzę od 12 lat.
Zapraszam. Zrób ten pierwszy krok na drodze do własnej niezależności finansowej.
Marzanna Nikliborc
O Autorce:
Marzanna Nikliborc jest coachką i life mentorką, pracującą w oparciu o wartości.
Jest też Kobietą Krakowa.
Kontakt: tel. 511072832, email: mnikliborc@profesjopnalneszkolenie.pl
Facebook/MarzannaNikliborc
Zamolie 6 lipca, 2020
Prawda jest taka, ze z każdego zadłużenia można wyjść. Na pewno nie ma sensu panikować oraz chować głowy w piasek. Długi cudownie nie znikną a im dłuzej będziemy olewali sobie ich spłątę, tym jeszcze większych problemów finansowych sobie narobimy. Odsetki rosną oraz firmy coraz bardziej będą domagały się spłaty zaciągniętej pożyczki.
Jeśli zadłużenie znacznie przekracza Wasz majątek, dobrze jest zastanowić sie nad upadłościa konsumencką, która jest dostepna w Polsce dla osób fizycznych. Oraz może taki wniosek złożyć praktycznie każda niewypłacalna osoba.
Więcej informacji jest na tej stronie:
https://wertus-windykacja.pl/uslugi/upadlosc-konsumencka/
Znajdziecie tam kontakt i mozecie się umówić na darmowe porady w tym zakresie.
Singla 23 lipca, 2020
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej faktycznie nie jest takie proste Szczególnie jesli prowadziło sie kiedyś biznes.Chodzi tutaj o pozbycie się długów prywatnych ale rownież i długów, które narosły z powodu prowadzenia działalności gospodarczej. Proces ten jest długi i będa nas prześwietlali z każdej strony.
Ze swojej strony polecam wczytanie się w ten artykuł;
https://swietnafirma.pl/prowadzenie-firmy/ctrf/upadlosc-konsumencka-sytuacja-bylego-przedsiebiorcy.html
Na stronie jest opisane jak wyglada dokładnie cała ta sytuacja.