Friday, April 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wyglądają kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Jak wyglądają kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Dla dobra dziecka warto uzyskać prawne oparcie

Dzieci po rozwodzie

fot. Fizkes / Istock Photo

Osoby planujące rozwód bardzo często mają poważne wątpliwości dotyczące tego, jak wyglądają kontakty z dzieckiem po rozwodzie. To w pełni zrozumiałe – każdy z rodziców obawia się, że jego kontakty z maluchem ulegną osłabieniu. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, jak zadbać o dobry kontakt z dzieckiem po zakończeniu małżeństwa

 

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu//]

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie – jak są ustalane?

Jedną z najważniejszych kwestii, o których powinien pamiętać każdy rodzic, jest konieczność ustalenia kwestii kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Można to zrobić już podczas samej sprawy rozwodowej, co jest istotnym ułatwieniem. Pominięcie tego tematu grozi poważnymi nieporozumieniami w przyszłości – na przykład tym, że rodzic, który będzie mieszkał w dzieckiem, zacznie utrudniać kontakty byłemu małżonkowi.

 

Bardzo często sąd już w wyroku rozwodowym określa, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem po rozwodzie. Na ogół jest tak, że opieka nad dzieckiem przyznana jest jednemu z rodziców. Na drugą osobę nałożony zostaje obowiązek alimentacyjny, a przy tym otrzymuje ona prawo do kontaktu. Dobrym pomysłem może być przedłożenie przed sądem pisemnego porozumienia, w którym Ty i małżonek opiszecie sposób wykonywania władzy rodzicielskiej po rozwodzie. Jeżeli uzgodnienia będą zgodne z tym, co jest najlepsze dla dziecka, sąd je uwzględni.

 

Sprawdź, jak wyglądają kwestie prawne związane z opieką nad dzieckiem po rozwodzie: https://slupinska.eu/blog/dzieci-po-rozwodzie-kwestie-prawne/

Dzieci po rozwodzie – warto zawczasu zadbać o kwestię kontaktów

Niestety, nie zawsze rodzice zgadzają się co do tego, co dalej z opieką nad potomstwem. Nie jest tajemnicą, że dzieci po rozwodzie mogą czuć się zagubione – dla nich również jest to bardzo poważna zmiana. Sama sprawa rozwodowa bywa na tyle stresująca, że wielu rodziców nie zastanawia się nad kwestią opieki, wychodząc z założenia, że „jakoś to będzie”.

 

Praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach rozwiedzeni rodzice nie mogą dojść do porozumienia, co w negatywny sposób odbija się na dziecku. Zdarza się, że jeden z rodziców utrudnia kontaktu z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Właśnie dlatego nie należy pomijać kwestii ustalenia opieki i kontaktów, a tym bardziej zgadzać się na propozycje drugiej strony tylko dla spokoju.

Nie rezygnuj z pomocy prawnej

Jeśli planujesz rozwód i obawiasz się, w jaki sposób rozwiązana zostanie kwestia opieki nad dzieckiem, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem. Już podczas pierwszej konsultacji dowiesz się, jakie są Twoje prawa i o co możesz się ubiegać. Dysponując pisemnym rozporządzeniem sądu w sprawie tego, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem po rozwodzie, unikniesz ryzyka, że były małżonek zacznie uniemożliwiać Ci spotkania z maluchem. Tematem tym warto zająć się jeszcze przed rozpoczęciem postępowania sądowego, aby mieć pewność, że dziecko po rozwodzie będzie mogło spotykać się z Tobą odpowiednio często.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ