Friday, April 19, 2024
Home / Moda  / Design  / Jak wybrać właściwe meble do sypialni?

Jak wybrać właściwe meble do sypialni?

Czym należy się kierować urządzając sypialnię?

urządzanie sypialni

Urządzanie sypialni zacznij od zaplanowania / fot. materiały prasowe

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, to oaza spokoju i relaksu. Dobrze zaprojektowana sypialnia daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także jest miejscem funkcjonalnym, o przyjaznej atmosferze do snu oraz odpoczynku. Najważniejsze jest, aby sypialnia budziła pozytywne skojarzenia i była dopasowana do potrzeb domowników

 

Podstawowe zasady urządzania sypialni

Wiele osób traktuje sypialnię jako swój azyl, czyli miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się po całym dniu ciężkiej pracy. Wybierając meble do tego pomieszczenia, warto zastanowić się nad dostępną powierzchnią. W przypadku małych sypialni należy skoncentrować się przede wszystkim na funkcjonalności, nie zapominając o ogólnej aranżacji i wyglądzie wnętrza. Ważne jest, aby sypialnia była wydzieloną strefą w mieszkaniu i kojarzyła się przede wszystkim ze snem i odpoczynkiem. Zestaw mebli do sypialni powinien składać się z łóżka i szafek nocnych. Dodatkowo warto zainwestować w dużą szafę na ubrania oraz elementy opcjonalne takie jak toaletka, fotel, stolik. Dobór mebli zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, a także od tego, co znajduje się w innych częściach mieszkania. Przykładowo osoby, które posiadają garderobę, nie muszą decydować się na zakup szafy do sypialni. Meble powinny być także dopasowane do koloru ścian w sypialni, aby cała aranżacja była spójna.

Wybór łóżka to podstawa

łóżko do sypialni

łóżko musi być wygodne, komfortowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb / fot. materiały prasowe

Przeciętnie człowiek spędza nawet 1/3 swojego życia w łóżku, dlatego tak ważny jest wybór tego mebla. Warto pamiętać o tym, że łóżko musi być wygodne, komfortowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Szczególne znaczenie ma szerokość materaca i materiał, z którego został on wykonany. Zdaniem specjalistów najlepiej jest wybrać materac piankowy lub sprężynowy kieszeniowy. Dla jednej osoby wymiar materaca to minimalnie 90/200 natomiast dla dwóch osób 140/200. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pary śpiącej na jednym łóżku komfortowym wymiarem jest 160/200 lub 180/200. Wszystko zależy jednak od możliwości przestrzennych oraz od własnych preferencji. Należy jednak pamiętać o tym, że podane wyżej wymiary odnoszą się do materaca, a do tego należy jeszcze dodać ramę łóżka. Obecnie bardzo popularne są łóżka w stylu hotelowym i kontynentalnym, które charakteryzują się szerokim i grubym zagłówkiem. Właśnie dlatego przed zakupem dobrze jest zmierzyć dokładnie szerokość i długość sypialni, biorąc pod uwagę to, że do łóżka należy mieć dostęp z obu stron. Na rynku jest bardzo szeroki wybór różnych modeli łóżek, a zdecydowanie najciekawsze są modele tapicerowane z wygodnym i miękkim zagłówkiem. Dzięki temu w łóżku można czytać lub oglądać filmy, opierając się o miękką część. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane jest łóżko, to najlepiej wybrać model z drewna lub wysokiej jakości płyty HDF lub MDF. Duże znaczenie ma także wybór odpowiedniego stelaża, który będzie wyprodukowany z materiałów wysokiej jakości. Warto zainwestować dodatkowo w pojemnik na pościel, zwłaszcza w przypadku osób, które mają niewielką powierzchnię do przechowywania w mieszkaniu.

Wyjątkowe szafki nocne

Szafki nocne to nieodzowne meble w sypialni, ponieważ to właśnie na nich można trzymać książki i gazety, kosmetyki oraz smartfon, tablet i inne urządzenia elektroniczne. Standardem obecnie jest wyposażenie sypialni w jedną lub dwie szafki nocne. Najlepiej, jeśli każdy z partnerów ma swoją szafkę nocną po swojej stronie łóżka. Warto pamiętać o tym, że na rynku można znaleźć komplety mebli do sypialni, na które składa się łóżko i szafki nocne. W ten sposób można mieć pewność, że cały zestaw będzie dopasowany pod względem stylistycznym i kolorystycznym. Oczywiście można także samodzielnie dobrać szafki nocne, jednak warto zwrócić uwagę na ich jakość wykonania, a także pojemność. Szuflady lub półki powinny być zamykane, a nie otwarte, ponieważ w ten sposób łatwiej utrzymać porządek. W szufladach można schować leki, chusteczki higieniczne, ładowarkę, natomiast na blacie można postawić szklankę z wodą lub herbatą, a także zegarek lub budzik.

Pojemna szafa na ubrania

szafa do sypialni

Dobrze zamówić szafę na wymiar lub wybrać coś z gotowych wzorów / fot. materiały prasowe

Kolejnym ważnym meblem w sypialni jest szafa, której długość oraz szerokość należy dopasować do wielkości pomieszczenia oraz własnych potrzeb. Zdecydowanie najlepiej wybrać szafę o długości od dwóch do trzech metrów, ponieważ można w niej umieścić nie tylko ubrania, ale także bieliznę, ręczniki, szlafroki i torebki. Dobrze zamówić szafę na wymiar lub wybrać coś z gotowych wzorów. Ważne, aby stylistyka szafy była dopasowana do pozostałych mebli w sypialni. Obecnie można znaleźć wiele ciekawych akcesoriów do przechowywania i porządkowania różnych drobiazgów, na przykład półkę na biżuterię i zegarki, a także specjalne miejsce do trzymania rajstop lub krawatów. W przypadku małej sypialni lepiej zdecydować się na szafę z drzwiami przesuwnymi, ponieważ zajmują one mniej miejsca. Oczywiście w przypadku większych pomieszczeń poza szafą można zainwestować w komodę do trzymania bielizny.

Toaletka dla każdej modnej kobiety

toaletka w sypialni

Toaletka w sypialni to must have dla kobiety / fot. materiały prasowe

Elementem wystroju, który w ostatnim czasie zyskał na popularności, jest toaletka. Ten mebel jest wyjątkowo lubiany przez modne kobiety, które chcą wygodnie malować się i zmywać makijaż. Szczególne znaczenie ma wybór takiej toaletki, która będzie dopasowana do pozostałych mebli w sypialni. Bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie lustra na toaletce i można tutaj wykorzystać pomysł makijażystek i artystów, czyli zamontować duże żarówki po obu stronach mebla, aby oświetlały twarz w sposób symetryczny. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tutaj żarówki LED o barwie zbliżonej do światła dziennego. Do toaletki warto dokupić fotel, pufę lub krzesło. W przypadku większych sypialni można także zainwestować w stolik kawowy oraz dwa wygodne fotele, w których można oddawać się lekturze.

Wybierając meble do sypialni, warto zastanowić się przede wszystkim nad ich funkcjonalnością oraz dopasowaniem do preferencji. Ważne jest, aby wszystkie elementy wystroju były zbliżone do siebie pod względem stylistycznym. Obecnie bardzo popularny jest styl nowoczesny oraz glamour. Aranżując sypialnię, nie należy zapominać o różnych dodatkach, takich jak rolety lub firanki, ramki na zdjęcia, a także lampki nocne. Należy jednak unikać przesytu i zatłoczenia, ponieważ w schludnych wnętrzach lepiej można odpocząć. Sypialnia powinna kojarzyć się ze snem i relaksem, a także pozytywną atmosferą, dlatego wybierając meble i dodatki przede wszystkim należy kierować się swoimi potrzebami.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Dobroteka 8 października, 2021

    Trendy mogą nas nakierować na dany styl, jednak to naszym gustem i wygodą powinniśmy się kierować komponując naszą sypialnię. Dopasujemy ją do naszych przyzwyczajeń, zwróćmy uwagę na funkcjonalność, układ mebli z łatwym dostępem do gniazdek, przełączników itd.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ