Thursday, April 25, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak wybrać wiarygodny kalkulator zysków z lokat?

Jak wybrać wiarygodny kalkulator zysków z lokat?

Zysk z lokat bankowych można precyzyjnie wyliczyć ‒ samodzielnie lub przy pomocy specjalnego kalkulatora

zysk-z-lokaty-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Wyliczanie zysku z lokat bankowych to jeden z ważniejszych kroków przy wyborze konkretnego depozytu, pozwalający rozsądnie dysponować pieniędzmi i planować strategię oszczędzania ze sporym wyprzedzeniem. Obliczenia możesz wykonywać samodzielnie, ale dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z kalkulatora lokat, dostępnego w sieci. Kalkulator pozwoli Ci na dokonanie szybkich obliczeń i błyskawiczne porównanie atrakcyjności ofert

 

Kalkulator lokat to praktyczne i – co ważne – zupełnie darmowe narzędzie, niewymagające żadnej rejestracji. Dzięki niemu w mgnieniu oka wyliczysz zysk z lokat i łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą ofertę spośród bankowych propozycji. Dokładna znajomość należnego zysku umożliwia przecież lepsze zarządzanie oszczędnościami, a także szybkie wykrycie ewentualnej pomyłki ze strony banku.

Jakie dane analizuje kalkulator zysku z lokat?

Kalkulatory wyliczają należne odsetki nie tylko w oparciu o takie podstawowe parametry, jak wysokość oprocentowania czy czas trwania lokaty i jej kwotę. Uwzględniają też podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek (najczęściej kapitalizacja następuje na koniec okresu, jednak przy dłuższych depozytach może to być co kwartał lub co rok itp. Wtedy zysk z lokaty mjest albo wypłacany na wskazane przez oszczędzającego konta, albo powiększa kapitał lokaty, co wpływa na ostateczny zysk). Jeśli dotąd nie korzystałeś z takiego narzędzia, możesz przetestować np. kalkulator zysku z lokaty na NajlepszeLokaty.pl.

lokaty-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Zysk z lokat możesz wyliczyć sam, ale…

Choć wzór, jak obliczyć zysk z depozytu, może na pierwszy rzut oka wyglądać na skomplikowany, to ustalenie dokładnej kwoty nie jest trudne. Należy pamiętać, że oprocentowanie nominalne podawane jest w skali roku. To oznacza, że zysk z lokaty na poziomie 2,5% osiągnąłbyś, gdyby Twoje oszczędności pracowały na lokacie przez rok. Gdy jednak zakładasz depozyt na krótszy czas, np. na miesiąc, musisz podzielić podaną stawkę przez 12 (tyle, ile miesięcy) i dopiero pomnożyć to przez kwotę, którą zamierzasz zdeponować (kwota lokaty nie może się zmienić w trakcie trwania umowy o depozyt). Następnie od wyniku musisz odjąć 19% podatku Belki – wtedy wyliczysz wartość netto. Problem pojawia się jednak przy większej liczbie lokat do porównania, gdyż dzielenie, mnożenie i odejmowanie co rusz innych zmiennych będzie po prostu czaso- i energochłonne.

 

Poza tym niekiedy zawodzi nas intuicja. Jeżeli do wyboru masz dwa depozyty, z których pierwszy oprocentowany jest na poziomie 3% w skali roku i zakładany na 2 miesiące, drugi zaś na oprocentowany jest niżej, na 2,5%, ale za to na kwartał – to który wybierzesz? Przypuśćmy, że zamierzasz ulokować 50 tys. zł. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszy wariant, to po dwóch miesiącach zarobisz 203 zł netto. Jeśli zdeponujesz środki na drugim, po kwartale otrzymasz 253 zł „na rękę”. Kalkulator zysku z lokaty tę różnicę wykaże Ci od razu.

 

Oczywiście najlepiej byłoby wybrać pierwszy wariant i na koniec okresu odnowić go na tych samych warunkach. Tyle że w obecnej sytuacji na rynku lokat – mało korzystnej dla oszczędzających – z wielu atrakcyjnie oprocentowanych propozycji możesz skorzystać tylko raz. Albo po dwóch miesiącach bank zmieni swoją tabelę oprocentowania i zamiast 3% będzie już tylko 1,5%. Może się więc okazać, że wybierając depozyt z nieznacznie niższą stawką, ale na dłuższy czas, ostatecznie zarobisz więcej. Wszystko zależy od tego, czy planujesz bardziej długofalową strategię oszczędzania, czy chcesz pomnożyć oszczędności w możliwie najkrótszym czasie.

Stałe i zmienne oprocentowanie lokat a kalkulator zysków

Pamiętaj, że kalkulator najlepiej sprawdzi się w przypadku, gdy oprocentowanie lokaty jest stałe, czyli nie może ulec zmianie przez cały czas trwania umowy. Decydując się na oprocentowanie zmienne, oparte np. o co jakiś czas aktualizowaną stawkę WIBOR, ryzykujesz, że zarobisz mniej, niż zakładałeś (choć może to zadziałać również w drugą stronę, w sprzyjających dla oszczędzających warunkach). Z tego samego względu nie sposób wyliczyć dokładnego zysku z konta oszczędnościowego, gdyż takie rachunki – poza wyjątkami podlegającymi różnym czasowym promocjom – także oprocentowane są według zmiennych stawek.

Mimo to można pokusić się o wyliczanie przybliżonych stawek z ofert ze zmiennym oprocentowaniem. Zwłaszcza, gdy są one zakładane na krótki czas i prawdopodobne jest, że sytuacja na rynku oszczędności nie ulegnie drastycznym przetasowaniom.

Niemniej, zdecydowana większość ofert opiera się na jasnych warunkach, które nie mogą się już zmienić w trakcie umowy. Na tym właśnie polega przewaga depozytów bankowych nad innymi formami oszczędzania: od początku wiesz, ile zarobisz. Natomiast gdy głowisz się, jak szybko i poprawnie wyliczyć oprocentowanie lokat – kalkulator może okazać naprawdę przydatnym i ułatwiającym życie narzędziem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Suziste 29 września, 2020

    Najlepiej po prostu samodzielnie w sieci przeszukac sobie oferty poszczególnych lokat. Ktorych nadal jest dosć sporo…. Fakt, ze oprocentowanie tutaj nie jest wysokie ale i tak jest to o wiele lepsze niż przechowywanie kasy w skarpecie, bo coś takiego będzie sprawiało, ze jeszcze bardziej będziemy tracili. Szczególnie, ze inflacja w Polsce taka niska nie jest….. I jedynie odkładanie na lokacie albo na koncie oszczednościowym pozwoli nam w pewnym stopniu na ochronę naszych funduszy.

    Ze swojej strony polecam zerknać sobie na ranking lokat: https://www.tanie-konto.pl/ranking-lokat/

    Na stronie jest porównanie jak to wyglada w poszczegolnych bankach.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ