Monday, April 15, 2024
Home / Moda  / Design  / Jak wybrać prezent na I Komunię?

Jak wybrać prezent na I Komunię?

Wybór odpowiedniego prezentu na Pierwszą Komunię Świetą jest to nie lada wyzwanie. Na szczęście alternatyw mamy wiele i z pewnością uda nam się wybrać idealny prezent dla dziecka.

Jak wybrać wartościowy prezent na I Komunię?

Jak wybrać wartościowy prezent na I Komunię? / fot. materiał prasowy

Pierwsza Komunia Święta to pewnego rodzaju wyzwanie dla rodziców, rodziców chrzestnych oraz pozostałych gości związane z wyborem odpowiedniego prezentu. Wybór właściwego prezentu nie jest jednak rzeczą ani łatwą ani małą. Aby wybrać najlepszy prezent na komunię, trzeba poznać potrzeby i zainteresowania dziecka. Bez takiego rozeznania nie uda nam się trafić w dziesiątkę.

Jak wybrać wartościowy prezent na I Komunię?

Jak wybrać wartościowy prezent na I Komunię? / fot. materiał prasowy

Edukuj prezentem

Mało kto zdaje sobie sprawę, że prezenty spełniają nieocenioną funkcję wychowawczą. Dzięki nim dzieci czują się docenione, kochane, dopieszczone. Podarunek to nie tylko przedmiot, to również ważny gest, który świadczy o bliskości. Towarzyszą mu zwykle uśmiech, ciepłe spojrzenie, przytulenie, które pozwalają nam budować i zacieśniać więzi. Idealnie byłoby gdyby prezent niósł też pewien przekaz i komunikat dla dziecka, a prawdziwa wartość prezentu nie wynikała z jego rozmiaru czy ceny. Mając na uwadze fakt, że wybór prezentu wpływa na psychikę dziecka, zastanówmy się nad tym, jakie zainteresowania, potrzeby i pragnienia może mieć pierwszokomunijne dziecko.

Odpowiedni prezent, czyli jaki?

Najważniejszą kwestią w wyborze odpowiedniego prezentu jest odpowiedź na pytanie, jaki prezent byłby najlepszą pamiątką dla dziecka? Jaki zatem prezent zasługuje na określenie odpowiedni? Odpowiedni prezent to taki, który spełnia marzenia dziecka, niesie ze sobą przeżycia i emocje. Najważniejsze jest to, aby dziecko było szczęśliwe i usatysfakcjonowane. Bardzo dobrym posunięciem jest obserwacja dziecka. Popatrzmy, co budzi jego zachwyt, posłuchajmy o czym opowiada najczęściej. Dzieci mają swoje zainteresowania: coś zbierają, o czymś lubią czytać. Wykorzystajmy to.

Co jest trendy?

Od dwóch lat jednymi z najpopularniejszych prezentów komunijnych są smartfony i tablety. Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest dosyć spora. Najtańsze modele kosztują już nawet ok. 300 zł. Za te firmowe można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Na wysokiej pozycji plasują się również laptopy i konsole do gier. Przenośne komputery powinny mieć dobre parametry techniczne, żeby sprostać wymagającym oczekiwaniom młodych ludzi. Cena takiego sprzętu zaczyna się od ok. 2 tys. zł. Wśród konsoli do gier prym wiodą dwie platformy – PlayStation lub XBOX. Najnowsze produkty PlayStation 4 lub XBOX One kosztują ponad 2 tys. zł. Modele starszej generacji PlayStation 3 i XBOX 360 można kupić za ok. 1000 zł, a nawet taniej. Wciąż pożądanym prezentem będzie tradycyjnie rower. Decydując się na jego kupno, weźmy pod uwagę jego dalsze użytkowanie w kolejnych latach. Solidne, półprofesjonalne rowery można kupić już w przedziale cenowym 500 – 1000 złotych. Na prezenty skłaniające dzieci do aktywnego ruchu na świeżym powietrzu zwróciła uwagę Dorota Łubińska ze sklepu Disport.pl – Na Pierwszą Komunię Świętą polecamy rowery, trampoliny, rolki i obserwujemy, że produkty te cieszą się dużą popularnością wśród kupujących . Prezenty, które pobudzają aktywność fizyczną to bardzo dobry pomysł i jesteśmy przekonani, że era rowerów, które kojarzyły nam się z Pierwszą Komunią Świętą powróci z powrotem do łask dzieci i rodziców.

Prezenty z duszą

Ważne jest, aby prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej był wyjątkowy, niepowtarzalny, a głównie, aby pozostawał w pamięci dziecka na wiele lat oraz miał w sobie pewne przesłanie duchowe. Takim przesłaniem są bez wątpienia symbole religijne zawarte w prezencie. Anna Sawoń ze sklepu Crystalcity.pl podkreśla wartość i znaczenie prezentów niosących ze sobą religijne emblematy – W naszym sklepie ogromną popularnością cieszą się trójwymiarowe statuetki z grawerunkiem kielicha sakralnego i hostii. W statuetce można wpisać własny tekst dedykacji, co sprawia, że staje się ona prezentem jedynym i niepowtarzalnym.

Jak wybrać wartościowy prezent na I Komunię?

Jak wybrać wartościowy prezent na I Komunię? / fot. materiał prasowy

Innymi prezentami, które przetrwały próbę czasu i są nadal często kupowane przez rodziców, chrzestnych i rodzinę, są zegarki, medaliki i biżuteria – Na okazje takie jak Pierwsza Komunia Święta najlepiej sprawdzają się prezenty trwałe, które w przyszłości będą przypominać osobie o tym ważnym dniu, a jednocześnie nie zostaną nadgryzione zębem czasu. Cóż może lepiej spełnić te wszystkie warunki, jeśli nie wysokiej jakości, złota i srebrna biżuteria: łańcuszek, medalik, wisiorek z krzyżykiem, złoty różaniec? – zdaniem Korneliusza Wieteski ze sklepu Ozdoby.pl. Gdy już znajdziemy się u jubilera, warto zapytać się o to, co obecnie jest modne oraz spróbować dopasować biżuterię do obdarowanej osoby. Ceny prezentów biżuteryjnych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wyboru materiału, kamieni czy wzoru. Przykładowo złoty medalik dla chłopca to koszt ok. 300 zł, natomiast srebrne kolczyki z cyrkoniami dla dziewczynki to koszt ok. 100 zł.

Prezentami, które przetrwały próbę czasu i są nadal często kupowane przez rodziców, chrzestnych i rodzinę, są zegarki, medaliki i biżuteria

Prezentami, które przetrwały próbę czasu i są nadal często kupowane przez rodziców, chrzestnych i rodzinę, są zegarki, medaliki i biżuteria / fot. materiał prasowy

Bardzo popularnymi i atrakcyjnymi prezentami z okazji Pierwszej Komunii Świętej są albumy ze zdjęciami. Prezenty takie jak żadne inne odwołują się do przeżyć i emocji, a przede wszystkim będą stanowiły piękną pamiątkę na długie lata. Coraz częściej stawia się na personalizację albumów, dzięki czemu zyskują one na wartości duchowej i na swojej wyjątkowości. – Dużą popularnością cieszy się album z personalizowaną obwolutą, na której umieszczamy wkomponowane w ilustrację zdjęcie dziecka oraz osobiste życzenia ofiarodawców. Znakomicie sprzedają się w całości spersonalizowane opowiadania, w którym bohaterem jest dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Dodatkową atrakcją tego prezentu jest wkomponowanie w ilustracje kilku zdjęć dziecka – powiedziała nam Agnieszka Boroń-Przybyło ze sklepu Bajkopisarze.pl.

Komunijne gadżety

Tegorocznym hitem komunijnym jest pierścień czystości. Z pewnością taki prezent niesie ze sobą wyższe wartości, problem jednak polega na tym, że trudno jest wytłumaczyć 9-letniemu dziecku, o jaką czystość tutaj chodzi. W zależności od formy, to upominek wart między 50 zł a 100 zł. Choć bardziej fantazyjne dzieła jubilerskie mogą być znacznie bardziej kosztowne.

Zainteresowaniem kupujących cieszą się także prezenty dosyć niestandardowe, takie jak gwiazdka z nieba bądź słój z życzeniami.

Zainteresowaniem kupujących cieszą się także prezenty dosyć niestandardowe, takie jak gwiazdka z nieba bądź słój z życzeniami. / fot. materiał prasowy

Zainteresowaniem kupujących cieszą się także prezenty dosyć niestandardowe, takie jak gwiazdka z nieba bądź słój z życzeniami. Zdaniem Piotra Sztenkiela ze sklepu Mygiftdna.pl bardzo ważna jest możliwość personalizacji tego typu prezentów – Personalizacja gwiazdki z nieba jest bardzo łatwa. Wystarczy tylko wypełnić odpowiednie pola. Należy w nie wpisać: imię gwiazdy i datę jej rejestracji oraz opcjonalnie: okazję wręczenia prezentu, konstelację i dedykację. Z kolei słój życzeń to bardzo symboliczny prezent dla dzieci, które przystępują do Sakramentu I Komunii świętej. Na 31 karteczkach znajdują się piękne cytaty odnoszące się do Boga, komunii i wiary do których obdarowana osoba będzie mogła powracać po latach i wspominać ten uroczysty dzień.

Inne alternatywy

Świetnym pomysłem na prezent długoterminowy jest założenie dziecku lokaty bankowej. Zainwestowanie dzisiaj kilku tysięcy złotych zamiast namacalnego prezentu na komunię, za kilka lat może być dla wchodzącego w życie nastolatka naprawdę poważnym zastrzykiem finansowym. W ten sposób można na przykład za jednym razem sprezentować lokatę na komunię i auto na 18-nastkę.

Inną inspiracją na prezent jest karta prepaid. To doskonałe rozwiązanie na bezpieczne udostępnienie gotówki dzieciom. Karty prepaid, to tak zwane karty przedpłacone. Ich założeniem jest, że nie istnieje konieczność posiadania rachunku osobistego, a nawet podpisywania specjalnej umowy. Kupując kartę otrzymujemy przynależny do niej numer PIN, który spełnia tę samą rolę, co w przypadku standardowych kart płatniczych przypisanych do naszych rachunków. Główną cechą charakterystyczna karty prepaid jest konieczność ich doładowywania. Ściśle określamy więc wysokość środków, jakie dostępne będą w ramach karty.

Jeśli nie masz pomysłu na prezent możesz zainwestować także w vouchery podarunkowe. W ramach vouchera możesz podarować dziecku interesujący go kurs czy szkolenie, pakiet zabawowy bądź przygody lotnicze, wodne i górskie. Wszystko zależy Twojej wyobraźni.

Prezentów z okazji Pierwszej Komunii Świętej jest bardzo dużo, jednak wybór odpowiedniego to nie lada wyzwanie. Na szczęście alternatyw mamy wiele i na pewno któraś z nich przypadnie dziecku do gustu.

Małgorzata Łysiak – Bednarczuk

Artykuł został przygotowany przez ekspertów Wyszukiwarki Prezentów Jakiprezent.pl specjalizującej się w doborze idealnych prezentów.

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Julkka 8 maja, 2014

    Ja mojej siostrzenicy kupiłam słuchawki Kruger&Matz – porządne, dobrze grają, posłużą jej długo. Prawda jest taka że dzieciaki w tych czasach mają dużo i bardzo ciężko wybrać odpowiedni prezent.

  • Majka 5 lutego, 2018

    To już lepsze słuchawki Sony, np. https://www.euro.com.pl/sluchawki/sony-mdr-zx110-bialy.bhtml

  • Majka 5 lutego, 2018

    To już lepsze słuchawki Sony

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ