Thursday, June 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak wybrać szafkę RTV?

Jak wybrać szafkę RTV?

Ważnym elementem wyposażenia salonu jest telewizor. Jednak nie mniej istotna jest szafka, na której będzie on stał. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze szafki RTV?

Szafka rtv z białymi frontami; szafki RTV

Szafka rtv z białymi frontami marki Vinotti (fot. materiały prasowe)

Wybór mebli, które będą odpowiadały naszym gustom i jednocześnie będą w pełni funkcjonalne i podkreślą charakter wnętrza, jest niezwykle trudnym zadaniem. Z reguły bardzo dużo uwagi przykładamy do wyboru mebli do salonu – jest to najbardziej reprezentatywne miejsce domu. Spędzamy tutaj też często dużo czasu całą rodziną. Salon często stanowi również „centrum rozrywki”. To właśnie tutaj oglądamy filmy czy gramy w gry na konsolę. Dlatego ważnym elementem wyposażenia tego pokoju jest telewizor. Jednak nie mniej istotna jest szafka, na której będzie on stał. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze szafki RTV?

Rozmiar ma znaczenie

Pierwsze, na co zwracamy uwagę to szerokość szafki. Powinna ona być na tyle duża, by swobodnie zmieścił się na niej cały telewizor i zostało jeszcze miejsce. Nie powinno się kupować szafek „na styk”, gdyż utrudni to ustawienie telewizora w wygodnej dla oglądającego pozycji. Nie będzie można wtedy również ustawić niczego innego na szafce. Oprócz szerokości mebla, warto zwrócić również uwagę na jego głębokość, szczególnie przy obrotowych telewizorach oraz starszych modelach przydadzą się szafki o głębokości 50 cm i większej (jednak, aby zachować estetykę wnętrza, należy pamiętać o tym, aby szafka nie była głębsza niż pozostałe meble stojące w jej pobliżu, może za to być nieco węższa). Przy płaskich, nowoczesnych telewizorach możemy pokusić się o zakup szafki o mniejszej głębokości ok. 40 cm. bardzo wąskie szafki sprawdzą się jedynie w momencie, gdy telewizor będzie mocowany do ściany, a szafka będzie służyła do przechowywania płyt, konsoli, dekodera czy też ustawienia fotografii i innych bibelotów. Warto też zwrócić uwagę na wysokość szafki – standardowo jest to ok. 60 cm.

 

Nowoczesna szafka rtv; szafki RTV

Nowoczesna szafka RTV marki Vinotti (fot. materiały prasowe)

 

Warto pamiętać, że producenci mebli już w jednej kolekcji często eleganckie szafki rtv dostępne w kilku odmiennych modelach. Zazwyczaj różnią się one szerokością i głębokością, a także ilością półek czy szafek. Zawsze dobrze jest dobierać szafkę RTV do innych mebli pod względem stylistyki. Warto też zwrócić uwagę na to, że szafki mogą mieć formę osobnego mebla lub stanowić część pełnej meblościanki lub być połączone z komodą czy z regałem. Niekiedy zdarzają się też szafki pozwalające na całkowite „schowanie” telewizora. Pozwala to na estetyczne zasłonięcie wszelkich kabli zasilających i tych, którymi do telewizora jest podłączona konsola czy dekoder.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze szafki RTV?

Szafka RTV w głównej mierze służy do tego, aby ustawić na niej telewizor. Jednak w zależności od tego, jaki model wybierzemy, będzie ona służyła nam również do wielu innych rzeczy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, żeby w szafce takiej znalazła się co najmniej jedna szuflada. W niej można przechowywać wszelkie akcesoria potrzebne do obsługi telewizora i urządzeń z nim połączonych (np. piloty od telewizora i dekodera, pady od konsoli). Oprócz tego, w szafce RTV powinna być także jedna niewielka szafka, w której będzie można trzymać gry, płyty z filmami, a także czasopisma. W zależności od rozmiaru w szafce na telewizor powinna być także co najmniej jedna półka z tyłem pozwalającym na swobodne poprowadzenie kabli. Na takiej półce można wtedy bez problemu ustawić dodatkowy sprzęt, jaki podłączamy do telewizora (np. odtwarzacz DVD czy dekoder). Jeżeli wielkość szafki na to pozwala i ma ona dodatkowe półki można je wykorzystać jako miejsce do przechowywania książek lub pamiątkowych fotografii, które jednocześnie staną się ozdobą salonu i pozwolą podkreślić rodzinną atmosferę tego miejsca.

szafka rtv pod sprzęt elektroniczny; szafki RTV

Elegancka szafka RTV pod sprzęt elektroniczny marki Vinotti (fot. materiały prasowe)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ