Tuesday, April 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać salę weselną i nie wydać na nią majątku?

Jak wybrać salę weselną i nie wydać na nią majątku?

To jeden z kluczowych elementów ślubnych przygotowań

sala na wesele

Sala weselna to jeden z większych wydatków ślubnych / fot. materiały prasowe

Sala weselna to najważniejszy i najdroższy zarazem element ślubnych przygotowań. Większość par to właśnie od jej wyboru rozpoczyna swoje ślubne przygotowania. Poszukiwania idealnego lokalu weselnego warto rozpocząć na co najmniej rok przed planowanym ślubem, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia wymarzonej sali. Jak wybrać lokal weselny tak, aby jego koszt idealnie zmieścił się w naszym ślubnym budżecie?

 

Krok pierwszy: oszacowanie liczby gości weselnych i dostosowanie rozmiarów lokalu

W pierwszej kolejności poleca się, aby para wspólnie zastanowiła się, kogo chciałaby ugościć na swojej zabawie weselnej. Sporządzenie wstępnej listy gości pozwoli stwierdzić, czy poszukujemy dużego lokalu weselnego, czy też mniejszej, bardziej kameralnej salki. Przeglądając oferty lokali weselnych warto wziąć pod uwagę kilka ofert i porównać je między sobą uwzględniając takie kryteria, jak rozmiary sali, koszt talerzyka, lokalizacja obiektu, wystrój sali weselnej, obecność obsługi kelnerskiej, bazy noclegowej oraz rekomendacje klientów. 

 

Oglądając sale weselne i wahając się między wyborem większej lub mniejszej warto zdecydować się na mniejszą. Dzięki temu uda nam się uzyskać efekt pełnej sali, która będzie bardzo dobrze prezentowała się na zdjęciach oraz filmie z uroczystości. Warto jednak pamiętać o tym, że pobyt na zabawie weselnej powinien być zawsze komfortowy dla gości. Największe znaczenie ma tu układ sali, rozstawienie stołów oraz wielkość parkietu, na którym na każdego gościa powinno przypadać co najmniej 1,5 m2 miejsca.

Krok drugi: koszty wynajęcia sali weselnej

Sale weselne zazwyczaj podają cenę wynajmu, która obejmuje tzw. talerzyk, czyli opłatę za menu dla jednego gościa. Ceny te różnią się w zależności od rodzaju lokalu, miasta oraz wybranego przez nas menu. Większość sal weselnych posiada kilka różnych menu weselnych do wyboru, co pozwala na dostosowanie kosztów organizacji zabawy weselnej do budżetu ślubnego danej pary. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie koszty muszą być ujęte w talerzyku.

 

Jedną z usług podlegających dodatkowej opłacie jest tzw. korkowe, czyli opłata za wniesienie i podanie alkoholu zakupionego poza salą weselną. Dodatkowe koszty obejmują także przygotowanie i podanie tortu weselnego. Niektóre sale weselne wymagają również opłaty za przedłużenie zabawy weselnej o każdą dodatkową godzinę. Aby dowiedzieć się, ile ostatecznie będzie nas kosztowało wynajęcie konkretnego lokalu warto uwzględnić wszystkie opłaty w pisemnej umowie z lokalem.

Krok trzeci: na czym możemy zaoszczędzić wynajmując salę weselną?

Podczas wizyty w wybranym lokalu warto pokusić się o próbę negocjacji ceny jego wynajmu. Większość lokali weselnych jest skłonna zaoferować niewielki rabat nowożeńcom, którym zależy na organizacji swojego wesela w ich murach.

 

Na kosztach wynajmu sali weselnej możemy także zaoszczędzić organizując swoją zabawę w dniu innym niż sobota lub w okresie jesienno-zimowym, kiedy z reguły organizowanych jest znacznie mniej wesel niż latem i wiosną. Niewielkie oszczędności możemy ponieść także zlecając przygotowanie ciast oraz tortu weselnego lokalnej cukierni, której ceny będą dla nas bardziej korzystne.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Weronika 16 lipca, 2019

  Uważam, że branie najtańszej opcji to błąd, miałabym duże wątpliwości co do jakości i świeżości jedzenia, poziomu obsługi itp. Swoje wesele zorganizowaliśmy w hotelu Leśny Dwór koło Radomia, miejsca noclegowe na miejscu, lokalizacja przy głównej trasie i pozytywne doświadczenia znajomych sprawiły, że tam urządziliśmy przyjęcie. Było świetnie, nie żałujemy.

 • Diana 25 września, 2019

  My odwiedziliśmy wszystkie lokale w okolicy i sprawdziliśmy ich oferty, najbardziej spasował nam Hotel Biały Dom w Paniówkach (jesteśmy z Gliwic) odpowiadała nam oferta, weselne menu i duża sala w jasnych.kolorach 🙂 A do tego fajna lokalizacja i możliwość wynajęcia pokoi dla gości przyjezdnych 🙂

  • Werka 19 listopada, 2019

   Tę mieliśmy wesele w hotelu Biały Dom ! Tylko w Czerwionce. I też byliśmy bardzo zadowoleni – piękny wystrój i pyszne jedzenie.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ