Sunday, October 1, 2023
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na zakup domu?

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na zakup domu?

Wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się wzięcie kredytu hipotetycznego

kredyt hipoteczny zilustrowany słoikami z pieniędzmi

Zakup domu to poważna inwestycja, na którą stać niewielu z nas/fot. materiały prasowe

Zakup domu to poważna inwestycja, na którą stać niewielu z nas. Jednak po pewnym czasie mieszkania na wynajem większość osób zaczyna poważnie myśleć o własnych czterech kątach. Wtedy z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny. Kluczowe jest tutaj znalezienie odpowiedniej opcji, która będzie jak najbardziej opłacalna

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

1. Koszt kredytu

Aby rozpocząć starania o uzyskanie kredytu hipotecznego powinniśmy dysponować wkładem na poziomie 20% wartości nieruchomości. Ponadto musimy być gotowi na koszty związane z udzieleniem pożyczki. Biorąc pod uwagę daną opcję kredytu powinniśmy obliczyć jego całkowity koszt.

Kluczową sprawą jest tutaj oprocentowanie. Zależnie od jego wysokości naliczane są odsetki. Na oprocentowanie składa się najczęściej WIBOR oraz marża banku. Podczas, gdy wartość WIBOR jest od nas niezależna, to marżę w większości przypadków możemy negocjować.

Na koszt kredytu składa się również prowizja, czyli stawka pobierana przez bank za udzielenie kredytu. W niektórych przypadkach banki pobierają bardzo niską opłatę tego typu lub całkiem z niej rezygnują. Dlatego należy dokładnie porównywać oferty.

Decydując się na kredyt powinniśmy wiedzieć czym jest RRSO. Skrót ten oznacza rzeczywisty koszt kredytu w rocznym ujęciu. RRSO pomaga zrozumieć kredytobiorcom, jaki jest całkowity koszt, który poniosą w danym przedziale czasowym. Inaczej możemy określić go jako procentowe wyrażenie kosztu całkowitego kredytu.

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny warto rozważyć również wykup ubezpieczenia na życie. Jest to zabezpieczenie na wpadek, gdy stracimy źródło utrzymania lub z pewnego powodu nie będziemy już zdolni do pracy. Oprócz tego warto zapytać bank, czy wymagane są dodatkowe zabezpieczenia poza hipoteką oraz obowiązkową polisą.

2. Rodzaj rat

Decydując się na kredyt hipoteczny będziemy mieli możliwość wyboru rat równych lub malejących. Kiedy zdecydujemy się na pierwszą opcję będziemy mieć niższe raty płacone co miesiąc, ale wyższy koszt kredytu całkowitego. W opcji rat malejących koszt całkowity kredytu będzie niższy, ale raty w pierwszym okresie spłaty będą wysokie.

Aby skorzystać z tej wersji wymagana jest bardzo dobra zdolność kredytowa. Wysokość rat zawsze powinna być dobierana pod kątem możliwości finansowych.

3. Okres spłaty

Jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres spłaty kredytu musimy liczyć się z jego wyższym kosztem. Plusem są tutaj niższe raty miesięczne.

Tutaj również bardzo ważne są nasze możliwości finansowe. Rata miesięczna nie może pochłaniać naszego budżetu na codzienne życie.

Jak wybrać najlepszą opcję kredytu hipotecznego?

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu powinniśmy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie możliwości. Kluczowe będzie porównanie wielu ofert i wykonanie dokładnej analizy. Możemy skorzystać tutaj z różnych porównywarek dostępnych w internecie. Należy wpisać wysokość kredytu oraz oczekiwany okres spłaty.

Program pokaże nam najciekawsze oferty, a przy okazji wyliczy dla nas przybliżoną wysokość miesięcznej raty oraz RRSO. Przeczytaj recenzje kredytów hipotecznych dostępnych w internecie..

 

Jeśli zamierzamy zaciągnąć większy kredyt warto spotkać się z doradcą finansowym, który pomoże w wyszukaniu najkorzystniejszego rozwiązania, załatwieniu formalności, a nawet zaciągnięciu kredytu. Koniecznie trzeba uważać jednak na oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Lena 9 maja, 2019

  Porownywać oferty
  Zobaczyć jakie jest oprocentowanie
  Zorientować się w opłatach dodatkowych bo te mogą być również spore

  Czasami warto jest zajrzeć sobie również nie tylko do oferty banków ale również do serwisów, które oferują oferty pożyczek społecznościowych jak tutaj:
  https://www.futurecapital.pl

  Oprocentowanie takich pożyczek nie jest wysokie a firmy mają mniejsze wymagania co do kredytobiorcy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ