Saturday, September 30, 2023
Home / Moda  / Design  / Jak wybrać moskitierę, aby najlepiej chronić dom przed insektami?

Jak wybrać moskitierę, aby najlepiej chronić dom przed insektami?

Wiosną i latem sporym problemem stają się owady, które dostają się do domu przez otwarte okna. Istnieje kilka metod na walkę z takimi nieproszonymi gośćmi, ale jednym z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie insektów z dala

Wiosną i latem sporym problemem stają się owady, które dostają się do domu przez otwarte okna. Istnieje kilka metod na walkę z takimi nieproszonymi gośćmi, ale jednym z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie insektów z dala od domu są moskitiery. Jakie ich rodzaje można znaleźć na rynku i w jakich sytuacjach który typ moskitiery sprawdzi się najlepiej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule

owady, moskitiera, drzwi, dom

Pokonaj problem / fot. materiały prasowe

Dlaczego warto zamontować moskitierę?

Istnieje kilka powodów, dla których umieszczenie moskitier w oknach oraz drzwiach (zwłaszcza balkonowych) to dobry wybór. Przede wszystkim – jedynym równie skutecznym co moskitiera sposobem na zatrzymanie poza domem wszystkich typów owadów jest nieotwieranie okien. Tymczasem to rozwiązanie mało komfortowe, możliwe do stosowania wyłącznie, kiedy mamy w domu klimatyzację. Montaż klimatyzacji z kolei to spore koszty, a nawet ją posiadając, zapewne czasem będziemy musieli otworzyć okna i drzwi balkonowe lub tarasowe – chociażby po to, by wywietrzyć pomieszczenie z nieprzyjemnego zapachu czy by wyjść powiesić pranie na balkonie.

Alternatywne sposoby walki z owadami, jak sadzenie roślin odstraszających insekty czy rozpylanie w domu substancji owadobójczych, nie gwarantują kompleksowej ochrony. Zazwyczaj takie metody działają jedynie na niektóre rodzaje owadów. Tymczasem do domu równie dobrze mogą wpaść komary, jak i osy, ćmy, muchy, pszczoły albo szerszenie. Dodatkowo, moskitiera dobrej jakości może chronić dom przez długie lata – to więc jednorazowa inwestycja. Liczne typy moskitier dostępne na rynku umożliwiają wybranie produktu najlepszego dla naszych potrzeb i odpowiadające naszemu poczuciu estetyki.

fot. materiały prasowe

Moskitiera montowana na taśmę

Pierwszy rodzaj moskitier to moskitiery z siatki, które montuje się poprzez przylepienie do ramy okiennej za pomocą taśmy samoprzylepnej z rzepem. Główna zaleta takiej moskitiery to jej niska cena (siatkę o rozmiarach 100 x 100 cm można kupić w cenie około ośmiu złotych). Wady? Stosunkowo niska trwałość – moskitiera tego typu jest dość podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Taką moskitierą raczej nie będziemy się posługiwać przez wiele sezonów. Poza tym taśma samoprzylepna może się odkleić, a przez powstałą w ten sposób szparę do domu z łatwością dostaną się owady. W przypadku zabrudzenia takiej osłony okiennej, jej zdjęcie, oczyszczenie i późniejsze ponowne zawieszenie jest też problematyczne – może się okazać, że trzeba zakupić nową siatkę.

Moskitiera ramkowa

Moskitiery ramkowe to obecnie najpopularniejszy rodzaj moskitier. Ramy moskitiery tego typu konstruowane są z aluminium i posiadają tzw. „płetwą”, przylegająca do ramy okna. W szczególnych przypadkach (np. gdy w oknie zamontowano także roletę zewnętrzną) stosuje się na jednej ze stron specjalny profil gdzie w miejscu płetwy znajduje się uszczelka szczotkowa.

Moskitiery ramkowe montowane są za pomocą bezinwazyjnych, obrotowych zaczepów w wielkościach dostosowanych do okna – mówi przedstawiciel DAKO, firmy specjalizującej się w produkcji okien, drzwi, rolet i moskitier. – Zaletą moskitier ramkowych jest między innymi fakt, że jej rama może mieć kilka różnych wariantów kolorystycznych, dzięki temu dobrze wpasowuje się w estetykę niemal każdego okna. Z kolei siatka moskitiery wykonana jest z wytrzymałego włókna węglowego i dostępna w dwóch opcjach kolorystycznych: czarna i szara.

Moskitiera ramkowa może służyć nawet przez kilka lat. Wystarczy zadbać o jej właściwe oczyszczenie i przechowywanie po zakończeniu sezonu.

fot. materiały prasowe

Moskitiera montowana w rolecie

Alternatywą wobec moskitier ramkowych są na przykład moskitiery montowane bezpośrednio w rolecie zewnętrznej. Zaletą takiej moskitiery jest pełna i łatwa kontrola nad tym, czy ma być opuszczona czy podniesiona – siatka moskitiery obsługiwana jest niezależnie od pancerza rolety. Można opuszczać ją wyłącznie wtedy, kiedy okno jest otwarte, a kiedy pozostaje zamknięte – zwijać do skrzynki rolety. To większy komfort i świetne rozwiązanie dla osób, które uważają moskitiery za mało estetyczne.

Wady? O takich moskitierach należy pomyśleć już na etapie wybierania i montowania rolet zewnętrznych – ponieważ rozwiązanie to zintegrowane jest z mechanizmem rolety,to późniejsza instalacja moskitier do zamontowanych już wcześniej rolet jest niemożliwa. Kolejny minus to dość wysoka cena.

Moskitiera zwijana

Mechanizm działania moskitiery tego typu jest analogiczny do tego zastosowanego w roletach i pozwala na swobodne zwijanie i rozwijanie siatki. Integralnymi elementami budowy moskitiery są kaseta, prowadnice i mechanizm sprężynowy, który umożliwia łatwe „ukrywanie” siatki, kiedy nie ma konieczności jej stosowania. Moskitiera zwijana występuje w wersji pionowej i poziomej. Wybierając taką moskitierę zwróćmy uwagę, czy została wyposażona w specjalny spowalniacz – ułatwia on płynne przesuwanie rolety i chroni przed uszkodzeniami.

Moskitiera zwijana zapewnia komfort użytkowania i możliwość łatwego „odsłonięcia” okna. To doskonałe rozwiązanie w przypadku drzwi balkonowych, gdy chcemy zabezpieczyć je przed owadami, ale jednocześnie mieć możliwość łatwego wyjścia na zewnątrz. Podobnie, jak w przypadku moskitiery ramkowej, rama dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych. Pewną niedogodność może jednak stanowić fakt, że nad oknem musi zostać zamontowana dodatkowa, widoczna kasetka.

Moskitiera przesuwna

Moskitiera przesuwna to specyficzny typ moskitiery, stosowany zwykle w przypadku dużych przeszkleń – zwłaszcza tych wiodących na balkon lub taras. Można mówić tutaj o całym systemie, który składa się ze skrzydła moskitiery, szyn jezdnych, po których skrzydło jest przesuwane oraz rolki jezdnej. Taka moskitiera to właściwie jedyny wariant dla osób, które chcą zabezpieczyć duże, przeszklone wnęki np. tarasu. Warto jednak podkreślić, że także ten typ moskitiery wykonywany jest na zamówienie, tak, by jej wymiar był właściwie dostosowany do rozmiarów drzwi.

Moskitiera drzwiowa

Moskitiera drzwiowa to najbardziej funkcjonalny rodzaj moskitiery do drzwi balkonowych. Siatka montowana jest na ramie, którą w pozycji zamkniętej utrzymują magnesy. Gdy chcemy wyjść na balkon ramę po prostu odchylamy – w podobny sposób jak drzwi.

Moskitiera montowana jest za pomocą zawiasów do fasady albo futryny, a specjalna uszczelka szczotkowa na całym obwodzie moskitiery umożliwia lepsze zabezpieczenie pomieszczenia przed insektami.

Wybór najlepszej moskitiery uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb. Szeroka gama dostępnych produktów umożliwia sięgnięcie po produkt, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.

fot. materiały prasowe

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • żaluzje jastrzębie 13 lutego, 2020

    Moskitiera to w naszym kraju jedyny rodzaj zabezpieczenia się w domu przed tymi komarami…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ