Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać materacyk do wózka dla dziecka – praktyczne wskazówki

Jak wybrać materacyk do wózka dla dziecka – praktyczne wskazówki

Warunek zdrowego snu malca podczas spaceru

Materacyk do wózka dziecięcego

fot. Oleksandr P. / Pexels

Wózek stanowi jeden z kluczowych elementów wyprawki dla nowego członka rodziny. Jeśli chcemy zapewnić mu komfort, oprócz odpowiedniego pojazdu, trzeba jeszcze znaleźć dobry materacyk do gondoli, w bezpośredni sposób wpływający na wygodę i bezpieczeństwo malucha. Czym się kierować podczas dobierania materacyka? Z czego powinien być on wykonany i jak dobrać idealny produkt do konkretnego wózka? O tym wszystkim przeczytacie poniżej

 

Dlaczego materacyk w wózku jest tak ważny?

Dziecko spędza w łóżeczku i wózku znaczącą większość czasu w pierwszych miesiącach swojego życia. Ponieważ maluch nie potrafi jeszcze sam zmieniać pozycji, trzeba zadbać o to, by materacyk zapewniał mu wygodę, a przy tym bezpieczne podparcie ciała. Nieodpowiednie podłoże może bowiem prowadzić do powstania wad postawy, deformacji i asymetrii.

 

Nie zapominajmy też o tym, że wygodny materacyk wpływa na lepsze wyciszanie się oraz jakość snu dziecka. Właściwie dobrany materacyk w wózku to warstwa mająca bezpośrednią styczność ze skórą malucha. Jeśli będzie ona przyjemna w dotyku, zyskamy uśmiech na twarzy wypoczętego i zrelaksowanego brzdąca, który będzie się czuł w gondoli bezpiecznie i komfortowo. Dodajmy jeszcze tylko, że praktyczne materacyki z gondoli można bez trudu wykorzystać również w kołyskach i koszach Mojżesza.

Podstawowe parametry – jak wybrać wielkość materacyka?

Jak dobrać materacyk do wózka? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rozmiar. Powinien być jak najlepiej dopasowany kształtem i wielkością do wnętrza gondoli. Należy zatem dokładnie zmierzyć szerokość i długość wewnętrznej części gondoli oraz sprawdzić kształt łuków, zanim wybierzemy się na zakupy.

 

Co może się zdarzyć, jeśli postawimy na nieodpowiedni materacyk? Zbyt mały nie pozwoli dziecku na wygodne korzystanie z przestrzeni dostępnej w wózku. Za duży natomiast może się zwijać i naprężać, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też zmniejsza komfort, a także potrafi odbić się negatywnie na zdrowiu niemowlaka.

Z czego powinien być zrobiony materacyk?

Do najczęściej wybieranych materacyków do wózków zaliczają się produkty z trwałej pianki poliuretanowej PUR lub pianki wysokoelastycznej. Spory wybór takich rozwiązań oferuje choćby sklep internetowy z materacami dla dzieci Rucken.
Materacyki piankowe są elastyczne, odporne na uszkodzenia. Dobrze dopasowują się do kształtu ciała małego użytkownika. Warto stawiać na materiał wysokiej jakości, o nieco większej grubości, co zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji. Rekomendowana grubość to minimum 25 kg/m3 – bywa to również oznaczane jako T25.
Pamiętajmy ponadto, by dla najmłodszych dzieci wybierać nieco twardsze materacyki, stanowiące solidne podparcie dla ciała. Pomaga to w kształtowaniu się naturalnych krzywizn ciała i przeciwdziała późniejszym wadom postawy.

Dodatkowe właściwości – na co zwrócić uwagę?

Dobry materac do wózka musi odznaczać się przede wszystkim dobrą oddychalnością. Zapewnienie przepuszczalności powietrza przez specjalne kanaliki, przechodzące przez kilka warstw materacyka, sprawia, że dziecko nie poci się w wózku, a pianka nie nasiąka wodą. Pamiętajmy, że zbyt długie utrzymywanie się wilgoci w wózku, może prowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, w tym bakterii i grzybów, groźnych dla zdrowia dziecka.

 

W końcu warto wybierać modele z materiałów sprawdzonych i antyalergicznych, bez dodatków szkodliwych substancji. Materacyki mają bowiem bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Słabej jakości produkty potrafią wywoływać uczulenia i prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych, w tym atopowego zapalenia skóry u małego alergika.

Wygodny i bezpieczny materac do dziecięcej gondoli

Materacyki do wózka zapewniają wygodę i zdrowy rozwój niemowlaka. To niezbędny dodatek dla każdej gondoli, by móc swobodnie i z prawdziwą przyjemnością wybrać się na spacer z dzieckiem. Zadbajmy tylko o to, by zawsze stawiać na produkty jakościowe, z trwałej pianki, odpowiedniej twardości i grubości, o właściwościach antyalergicznych. To gwarancja bezpieczeństwa i komfortu dla malucha i rodziców.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ