Friday, March 1, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać materacyk dla niemowlaka?

Jak wybrać materacyk dla niemowlaka?

W końcu dla młodej mamy każda godzina snu maluszka jest jak wygrana na loterii

Materacyk dla niemowlaka, dziecko w łóżeczku

Materacyk dla niemowlaka to podstawa jego wyprawki / fot. Unsplash

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka warto zacząć jeszcze przed porodem. Pozwala to uniknąć rozmaitych stresów, w chwili gdy poszczególne sprzęty lub akcesoria będą potrzebne na już. Przede wszystkim trzeba zadbać o zakup największych i najważniejszych elementów wyprawki, do których bez wątpienia zalicza się materacyk dla niemowlaka. Jak go wybrać, by mieć pewność, że zapewnia się maluchowi komfortowe warunki do snu i bezpiecznego rozwoju już od pierwszych dni życia? O tym wszystkim napiszemy poniżej

 

Łóżeczko – wygodne miejsce do spania

Zanim przejdziemy do samego materacyka, poświęćmy jeszcze kilka słów łóżeczkom. W końcu to one tworzą miejsce do snu dla malucha. Obecnie rodzice mogą wybierać pomiędzy szerokim wachlarzem możliwości.

Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się kołyski lub łóżeczka standardowe. Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Później trzeba jednak zmienić je na łóżeczka. Jeśli zatem myśli się przyszłościowo i szuka się mebla na dłużej, łóżeczko wydaje się praktyczniejszą opcją.

Łóżeczka najczęściej produkuje się z drewna lub płyty. Warto wybrać trwałe konstrukcje, gwarantujące bezpieczeństwo maluchowi, zwłaszcza gdy zacznie już samodzielnie wstawać. Dobrym rozwiązaniem są łóżka ze szczebelkami, chroniące dziecko przed bolesnym upadkiem.

Materacyk dla niemowlaka – podstawa zdrowego snu

Konstrukcja łóżeczka jest oczywiście bardzo ważna. Mimo to kluczową sprawą pozostaje wybór odpowiedniego materacyka dla niemowlaka, na którym w pierwszych miesiącach życia będzie spędzał znaczną większość czasu.

Jego wielkość musi być dopasowana do rozmiaru łóżeczka. Dodatkowo podczas zakupu trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów technicznych, wpływających na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Warto poznać różne rozwiązania, dostępne choćby na stronie Wozki-Foteliki.pl.

Twardość i grubość materaca 

Przede wszystkim trzeba sprawdzić grubość i miękkość materacyka. By zapewnić dziecku wygodę, trzeba znaleźć model o grubości nie mniejszej niż 11 centymetrów.

Dodatkowo każdy materacyk dla niemowlaka powinien stanowić solidne podparcie. Dziecko nie może się zapadać w jego powierzchni, gdyż mogłoby to prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju kręgosłupa. Zbyt twardy materac to z kolei dyskomfort podczas leżenia. Należy zatem znaleźć model średniej twardości, by dziecko mogło na nim przyjemnie leżakować, bez obaw o konsekwencje zdrowotne na przyszłość.

Wypełnienie materacyków dla dzieci

Materacyki muszą być wykonane z certyfikowanych materiałów o właściwościach antyalergicznych i antyseptycznych.

Najczęściej spotyka się modele z wypełnieniem lateksowym i piankowym, chroniące przed rozwojem drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać zdrowiu dziecka. Materace tego typu wyróżniają się wysoką trwałością. Nie odkształcają się i łatwo dopasowują się do kształtu ciała malucha, gwarantując bezpieczne podparcie ciała oraz wygodę.

Każdy materac powinien być łatwy w utrzymaniu w czystości. Warto zatem stawiać na modele proste do wyprania i wysuszenia. Świetną opcją jest zainwestowanie w praktyczne ochraniacze na materacyk dla niemowlaka, które w razie potrzeby można szybko zdjąć i wyprać, bez konieczności czyszczenia całego materaca.

Jakie atesty powinien posiadać materacyk dla niemowlaka?

Podstawą podczas poszukiwań materacyka dla dzieci jest bezpieczeństwo. Najlepiej zatem ograniczyć się do produktów certyfikowanych o potwierdzonej jakości. Każdy produkt dla niemowląt powinien być wykonany z materiałów nietoksycznych i niezagrażających zdrowiu malucha. W przypadku materacyków powinny to być materiały, gwarantujące swobodny przepływ powietrza, by ograniczyć ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Warto wybierać materacyki posiadające Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka. Oznacza to, że produkt został przetestowany przez doświadczonych specjalistów, spełnia restrykcyjne normy oraz może być bez przeszkód dopuszczony do codziennego użytkowania.

Zdrowy sen dla niemowlaka

Dobrze dobrany materacyk dla niemowlaka to przyjemny sen malucha. Dzięki właściwemu podparciu ciała dba się o prawidłowy rozwój dziecka oraz zapewnia mu odpowiednie warunki do wypoczynku. A w końcu wyspany i bezpieczny niemowlak to szczęście dla każdego rodzica.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ