Monday, June 24, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jakie parametry ma kredyt gotówkowy?

Twój biznes

Kredyt dla ciebie/ fot. materiały prasowe

Bank, podejmując decyzję na temat możliwości udzielenia kredytu gotówkowego danej osobie, bierze pod uwagę kilka czynników. Do najważniejszych zaliczana jest: oszacowana zdolność do spłaty zobowiązania w określonym terminie i dotychczasowa historia kredytowa. Szczegółowe wskaźniki, takie jak wysokość zarobków czy inne zobowiązania finansowe przekładają się na możliwość uzyskania konkretnej kwoty lub preferowany czas spłaty. W jaki sposób wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

 

1. Podstawowe koszty kredytu
2. Dodatkowe koszty kredytu
3. Jakie parametry ma kredyt gotówkowy?
Biorąc kredyt gotówkowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania, wysokość raty, okres spłaty, dodatkowe opłaty i wymagane ubezpieczenia. Warto porównać różne atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych na direct.money.pl aby zyskać wstępne rozeznanie.

 

Podstawowe koszty kredytu

Najważniejszym kosztem kredytu jest jego oprocentowanie, które może być ustalone jako stała lub zmienna stopa procentowa. Wartość tę zazwyczaj podaje się w skali rocznej. Drugi koszt, który należy wziąć pod uwagę, to prowizja naliczana procentowo od kwoty kredytu. Czasami doliczona jest ona do pierwszej raty, czasem rozłożona pomiędzy wszystkie miesiące okresu kredytowania, a w jeszcze innych sytuacjach bank może z takiej prowizji zrezygnować w ramach okazjonalnych ofert promocyjnych. Wstępne rozeznanie w tym temacie pozwalają zyskać porównywarki kredytów oraz internetowe kalkulatory.
Obecnie do podstawowych kosztów kredytu dolicza się także wartość ubezpieczenia na życie. Jest to polisa, dzięki której – w przypadku śmierci lub kalectwa ubezpieczonego – bank będzie mógł wyegzekwować spłatę kredytu od ubezpieczyciela. W wielu bankach jest to zabezpieczenie obowiązkowe, w innych zaś można dzięki niemu liczyć na obniżenie innych kosztów, choćby prowizji bankowej.

Dodatkowe koszty kredytu

Oprócz powyższych kosztów podstawowych, w tabelach opłat i prowizji można znaleźć także koszty fakultatywne. Mogą to być opłaty przygotowawcze lub koszty rozpatrzenia wniosku, które w większości przypadków mieszczą się w prowizji, sporadycznie jednak figurują jako wartości odrębne. Z dodatkowymi kosztami wiązać się może przedterminowa spłata kredytu, wakacje kredytowe czy ponowne przeliczenie kwoty pozostałej do spłaty dokonywane na przykład przy częściowej spłacie kredytu. Czynności windykacyjne także mogą pociągać za sobą prowizje.
Bardzo często banki, oferując kredyt, proponują także założenie rachunku bankowego lub karty kredytowej jako dodatkowego źródła finansowania. Najczęściej po spełnieniu warunków transakcji kartowych czy minimalnego wpływu na konto takie dodatki są darmowe, jednak polecaną praktyką jest sprawdzenie regulaminu. Bonusy mogą wiązać się z opłatą nawet kilkunastu złotych miesięcznie. Uwagę należy także zwrócić na dodatkowe ubezpieczenia: mogą one być przydatne, ale wcale nie muszą. Jeśli zaś są przydatne, dobrze sprawdzić, czy ich koszt pokrywa się z ceną rynkową podobnego świadczenia.

Jakie parametry ma kredyt gotówkowy?

Mówiąc o kredycie gotówkowym, nie sposób pominąć milczeniem jego parametrów: przede wszystkim czasu spłaty i wysokości miesięcznej raty. Stanowią one pochodną zdolności kredytowej. W zależności od tego, jaką zdolność wyliczy bank, można czas spłaty i wysokość raty balansować pod kątem swoich potrzeb. Może okazać się, że jeśli pojedyncza spłata jest zbyt wysoka, wydłużenie okresu kredytowania rozwiąże trudność. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy doradcy.

 

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ