Thursday, June 20, 2024
Home / Kuchnia  / Jak wybrać ekspres ciśnieniowy?

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy?

Poznaj 5 cech idealnego ekspresu ciśnieniowego

Ekspres do kawy

Ekspres do kawy: 5 cech idealnego / fot. Pixabay

Ekspres do kawy to element wyposażenia domu bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Większość osób stawia na ekspresy ciśnieniowe, wymagające użycia prawdziwej, ziarnistej kawy. Ale jak wybrać ten najlepszy? Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu?

 

Po pierwsze – wytrzymały młynek

Pierwszym i podstawowym elementem solidnego ekspresu ciśnieniowego jest młynek. Niektóre modele nie posiadają wbudowanego młynka i wtedy należy kawę mielić osobno lub używać już gotowej, mielonej kawy. Najwygodniejszą opcją jest jednak zakup ekspresu do kawy, który taki młynek posiada. Istnieją dwie wersje młynków – udarowe oraz żarnowe. Pierwszy mieli kawę przy użyciu ostrzy, drugi za pomocą specjalnych walców. Za lepsze uchodzą młynki żarnowe, ponieważ ziarna są miażdżone, a nie siekane i w ten sposób nie ogrzewają się podczas tego procesu. To z kolei pozytywnie wpływa na walory smakowe przyrządzanego napoju.

Po drugie – właściwy poziom mocy

Ekspres do kawy powinien też mieć odpowiednią moc. To ten parametr decyduje bowiem o szybkości robienia kawy. Im większa moc urządzenia tym szybciej nagrzewa się woda. Dostępne na rynku, tańsze ekspresy do kawy oferują moc na poziomie 1000 W. Woda w takim ekspresie nagrzeje się zatem dopiero po około minucie. Robienie kilku kaw na raz może zatem zająć bardzo dużo czasu. Jeżeli zatem kupujesz swój ekspres do kawy z myślą o robieniu więcej niż jednej kawy na raz, postaw raczej na urządzenia o większej mocy – 1500 W i więcej. Co warte podkreślenia, profesjonalne ekspresy do kawy, przeznaczone do komercyjnego użytku, posiadają nawet wbudowane bojlery, które utrzymują stałą, wysoką temperaturę wody.

Po trzecie – optymalne ciśnienie

Od kwestii mocy urządzenia należy odróżnić siłę ciśnienia, którą oferuje dany ekspres do kawy. Do zrobienia zwykłego espresso wystarczy mniej więcej 9 barów. Jeżeli jednak lubisz cappuccino lub latte z trwałą pianką, musisz rozejrzeć się za nieco lepszym ekspresem. Większym wymaganiom użytkowników sprostają te modele, które oferują ciśnienie na poziomie 15 barów. Ekspresy do kawy w sklepie Konesso.pl w zdecydowanej większości spełniają te warunki.

Po czwarte – większa pojemność

Przy częstym używaniu ekspresu do kawy warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiorników na wodę i odpady. Niektóre modele urządzeń, posiadające niewielkie pojemniki, które trzeba uzupełniać lub opróżniać niemal po każdej kawie. Może to być nieco uciążliwe, zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz ekspres ciśnieniowy do firmy, a stu twoich pracowników lubi wypić rano kawę.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ