Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać dobry tornister do szkoły?

Jak wybrać dobry tornister do szkoły?

Co lepsze ‒ plecak czy tornister?

tornister szkolny

fot. materiał Partnera

Wysyłając dziecko do szkoły rodzice czasami zastanawiają, się czy lepiej kupić tornister, czy plecak do noszenia książek? O ile dzieciom w starszym wieku szkolnym, albo młodzieży licealnej, w zasadzie nie robi to większej różnicy, to dla dzieci kilkuletnich znaczenie to ma. Przede wszystkim ze względu na lepsze wyprofilowanie pleców, lepszą możliwość poukładania szkolnych akcesoriów i wygodę noszenia

 

Co warto wiedzieć o tornistrach i plecakach?

Zwolennicy plecaków przekonują, że warto je kupować przede wszystkim ze względu na znacznie mniejszą wagę. Jednakże, jeżeli dobrze się rozejrzycie, to na półkach sklepowych, albo w Internecie, możecie znaleźć też modele tornistrów ważące znacznie mniej niż jeden kilogram. Na przykład niektóre tornistry Herlitz ważą około 750 gramów.

Zgodnie z powiedzeniem, że diabeł tkwi w szczegółach, kupując towar warto przyjrzeć się różnym detalom, które na pierwszy rzut oka mogą być mało widoczne, ale sprawią, że wy i dziecko będziecie z zakupu zadowoleni (albo i nie). I tak na przykład:

 

• Tornister częściej ma szersze szelki, dzięki czemu łatwiej będzie go nosić na ramionach. Oczywiście podczas zakupów warto sprawdzić regulację ‒ do jakiej długości można te szelki wydłużyć lub skrócić. Będziecie wtedy wiedzieli, czy kupujecie towar na jeden rok szkolny, czy wystarczy na dłużej. Jeżeli oprócz tych szelek do tornistra jest przyszyty dodatkowo pas biodrowy, to jeszcze bardziej super. Noszenie go będzie jeszcze łatwiejsze.

• Tornister w przeciwieństwie do plecaka ma sztywne ścianki boczne, tylną i przednią. Dzięki temu książki i zeszyty mniej przesuwają się podczas niesienia ich do szkoły i nie uwierają w plecy dziecka.

• Tornister ma sztywne dno, które pozwoli postawić go na podłodze. Nie będzie się przewracać, a dzięki temu mniej się zbrudzi. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli będzie miał plastikową podstawę, która uchroni go przed zabrudzeniem i zamoczeniem, kiedy na przykład na podłodze będą resztki błota.

 

Tornistry, które spełniają wszystkie wymogi można znaleźć, tutaj: https://sklepherlitz.pl/artykuly-szkolne/tornistry.html

Co jeszcze jest ważne podczas zakupów?

Kupując tornister (ewentualnie plecak szkolny) trzeba jeszcze zwrócić uwagę na co najmniej kilka ważnych elementów. Na przykład ilość przegródek i kieszeni, dzięki którym łatwiej jest zachować porządek, a także łatwiej znaleźć konkretny zeszyt albo śniadanie. Kieszeń na napój powinna być na zewnątrz, aby w razie wylania się herbaty nie trzeba było czyścić całej zawartości ani suszyć kartek zeszytów. Materiał, z którego wykonany jest tornister powinien być wodoodporny, ale przepuszczający powietrze. Powinien być także trwały, a zapięcia i zamki powinny być jak najlepszej jakości.

 

Ze względów bezpieczeństwa ważne są światełka i materiały odblaskowe. Zwłaszcza jeżeli wasze dziecko będzie musiało wracać do domu wieczorem (w zimie często się to zdarza), a droga ze szkoły będzie prowadzić przez przejście na jezdni albo wzdłuż ruchliwej drogi bez chodnika.

Nie bez znaczenia jest wygląd. Tornister powinien dziecku się podobać. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli uda się skompletować do tego w podobnym wzorze piórnik, worek na kapcie albo jeszcze inne gadżety. Warto w tym celu pozwolić synkowi lub córce wybrać model taki jaki sami sobie wybiorą.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ