Thursday, June 20, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Jak wybrać dobre konto na studia

Jak wybrać dobre konto na studia

Wkrótce rozpoczęcie roku akademickiego większość studentów stanie przed różnymi wyborami, między innymi jakie wybrać konto bankowe.

Zbliżający się początek roku akademickiego to okres intensywnych przygotowań dla wszystkich studentów, a szczególnie dla tych, którzy przekroczą mury uczelni po raz pierwszy. Wynajęcie mieszkania lub akademika, skompletowanie wyposażenia niezbędnego do samodzielnego życia, zakup podręczników, wybór konta bankowego – to wszystko już niebawem czeka studentki i studentów w całej Polsce. Na aspekt finansowy warto zwrócić szczególną uwagę, bo pochopne podpisanie umowy z przypadkowym bankiem może nas sporo kosztować.

Wybierając konto dla siebie z całą pewnością nie można kierować się jedynie reklamą, warto natomiast poznać szczegóły oferty.

Wybierając konto dla siebie z całą pewnością nie można kierować się jedynie reklamą, warto natomiast poznać szczegóły oferty. / fot. materiał prasowy

Do czego się przyda konto bankowe

Wiele studentek przed rozpoczęciem roku akademickiego zadaje sobie pytanie, czy posiadanie konta w banku jest obowiązkowe. Dla każdej z nich, która będzie chciała otrzymać stypendium socjalne, powalczyć o stypendium naukowe lub też skorzystać z innej formy wsparcia (na przykład z grantu na zagraniczny wyjazd) posiadanie rachunku studenckiego jest niezbędne. Czasy, gdy stypendium było wypłacane w gotówce dawno minęły. Jeśli nie zamierzasz starać się o stypendium, ani wyjeżdżać na wymianę, konto prawdopodobnie i tak Ci się przyda – choćby po to, by móc szybko opłacić zamówienie w sklepie internetowym, doładować telefon, czy uregulować rachunki za mieszkanie lub akademik nie ruszając się sprzed komputera.

Konto dopasowane do studenckich potrzeb

Na każdym kroku w przestrzeni miejskiej i w internecie natknąć się można na reklamy banków, w barwny sposób zachwalających swoje produkty. Wybierając konto dla siebie z całą pewnością nie można kierować się jedynie reklamą, warto natomiast poznać szczegóły oferty. Tak dynamiczna i mobilna grupa, jaką są studenci, potrzebuje produktów dobrze dopasowanych do swojego stylu życia. Trudno wymagać od studenta posiadania stałych i przewidywalnych wpływów na konto, podobnie jak wydawania setek złotych na comiesięczne zakupy oraz korzystania z ograniczonej liczby bankomatów. Wszystko to sprawia, że student potrzebuje innego konta, niż osoba z ustabilizowanym życiem zawodowym i finansowym, dysponująca regularną pensją.

Kryteria wyboru konta dla studenta

Serwis kontostudenta.pl opracował listę kryteriów wyboru konta studenckiego, czyli rachunku dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Do najważniejszych zaliczone zostały między innymi opłaty za prowadzenie konta i przelewy przez internet, koszty obsługi karty płatniczej, liczba bankomatów, z których można wypłacać pieniądze bez prowizji, a także możliwość darmowego zasilenia salda gotówką. Nie bez znaczenia jest również to, na jakich warunkach konto będzie prowadzone po skończeniu 26. roku życia. Wczytanie się w oferty banków pokazuje, że w większości z nich studenci nie poniosą żadnych kosztów związanych z posiadaniem rachunku czy przelewami, jednak muszą liczyć się z opłatą za kartę.

Szczegółową listę czynników, które powinny być decydujące podczas wyboru konta studenckiego, a także infografikę prezentującą najważniejszych informacje w pigułce, znaleźć można w artykule dostępnym na stronie: kontostudenta.pl/bank/jak-wybrac-studenckie-konto-bankowe

O tym, że warto dobrze zastanowić się przed wyborem pierwszego konta bankowego świadczyć może choćby fakt, że rachunek niedopasowany do studenckich potrzeb może kosztować nawet kilkaset złotych więcej, niż produkt odpowiadający potrzebom młodych ludzi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ