Wednesday, February 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać buty do biegów terenowych?

Jak wybrać buty do biegów terenowych?

W terenie wygoda zaczyna się od stóp

buty do biegów terenowych

Buty do biegów terenowych należy dopasować szczególnie starannie / fot. Brian Erickson, Unsplash

Czy do biegania w lesie potrzebne są inne buty niż te, w których biega się po mieście? Tak, ponieważ warunki trasy są zupełnie inne. Czym charakteryzują się dobre buty do biegów terenowych i jak wybrać model odpowiedni dla siebie?

 

Biegi terenowe to emocjonujący sport – oferuje kontakt z przyrodą i stawia przed biegaczem zupełnie nowe wyzwania. Dlaczego warto zdecydować się na trening crossowy? Przede wszystkim ze względów zdrowotnych – bieg w terenie pozwala dotlenić organizm czystym powietrzem. W mieście zwykle nie jest to możliwe, a bieganie w masce antysmogowej nie jest komfortowe. Trening biegowy w terenie jest bardziej wymagający, dlatego potrzebujesz butów, które sprostają każdej trasie.

 

Jakie są różnice między obuwiem do biegania w mieście i butami w teren?

Wybierając buty do biegania w terenie, stawiamy nacisk na stabilność i ochronę stopy. Trasa biegu nie będzie gładka i płaska – po drodze trzeba będzie pokonać wiele naturalnych przeszkód. W biegu terenowym najważniejsze jest utrzymanie równowagi i lekki krok. Dlatego buty terenowe mają wyraźnie zarysowany bieżnik, aby stąpać pewnie po nierównościach.

 

Buty do biegów terenowych mają chronić stopę, dlatego ich konstrukcja jest zdecydowanie mocniejsza niż w butach miejskich. Przednia część cholewki powinna być zabezpieczona w taki sposób, aby uderzenie palcami o wystający konar nie było przyczyną kontuzji. Stopa w bucie powinna utrzymywać stabilną pozycję przez cały czas. Ruch stopy na nierównym podłożu powoduje, że stopa stale zmienia swoją pozycję. Dlatego cholewka i wiązanie powinny zapewniać doskonałe dopasowanie buta do stopy.

Jak dobrać buty do biegów terenowych?

Na rynku dostępne są buty terenowe uniwersalne i takie, które można dopasować do pokonywanych szlaków. Na trasy, na których nawierzchnia jest miękka – piaszczysta lub błotnista – potrzebny jest wyraźnie zarysowany bieżnik. Pamiętaj, że podeszwy powinny być zbudowane tak, aby błoto odpadło od nich, zamiast je oblepiać.

Inne cechy powinny mieć buty na trasy kamieniste i o zróżnicowanym nachyleniu. Podeszwa takich butów nie może być zbyt sztywna, za to cholewka powinna mieć wzmocnienia, chroniące stopę przed ostrymi elementami podłoża. Umiarkowana elastyczność podeszwy ułatwi każdy kolejny krok, a wzmocniona cholewka ochroni stopy przed przypadkowym uderzeniem o kamienie.

 

Uniwersalne buty do biegów terenowych łączą w sobie te cechy, dlatego biegacze, którzy trenują na zróżnicowanych trasach, powinni zdecydować się na taki model. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na wagę buta i giętkość podeszwy. Osoby, które mają kilka nadprogramowych kilogramów, powinny wybierać modele o lepszej amortyzacji. Jeśli chodzi o rozmiar, to takie obuwie powinno być… luźne. Przed palcami trzeba pozostawić ok. 10 mm wolnej przestrzeni. Buty treningowe należy przymierzać wieczorem, analizując dokładnie swoje odczucia. Buty do butów terenowych muszą być wygodne – stopa powinna układać się w nich naturalnie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ