Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Poznaj zasady komfortowego biegu po wymarzoną sylwetkę.

Po sylwetkę biegnij w wygodnych butach / fot. materiały prasowe

Zakup odpowiedniego obuwia to najważniejsza sprawa dla każdego biegacza. Wbrew pozorom mimo dużego wyboru nie jest łatwo znaleźć właściwy model. Obuwie do biegania musi być wygodne, odpowiednio dopasowane i wysokiej jakości. Oto kilka zasad, dzięki którym znajdziesz najlepsze buty biegowe.

Po sylwetkę biegnij w wygodnych butach / Źródło : Agencja interaktywna SitePromotor

Po pierwsze, aby dobrać odpowiednie obuwie warto sprawdzić swój rodzaj stopy, zwrócić uwagę na to, jak chodzimy i co dzieje się z obuwiem po zetknięciu z podłożem, bo od tego ruchu zależeć będzie typ buta, który będzie dla nas odpowiedni. Jeśli stopa kieruje się do wewnątrz, to znaczy, że jesteś tzw. pronatorem i najlepsze będą dla ciebie buty ze specjalnymi wstawkami stabilizującymi. Jeśli twoja stopa jest bardziej sztywna i podczas chodzenia przenosi ciężar ciała głównie na zewnętrzną krawędź stopy to jesteś supinatorem i powinieneś postawić na buty charakteryzujące się dużą amortyzacją. Jeżeli podczas chodzenia ciężar ciała rozkłada się równomiernie to możemy mówić o stopie neutralnej. W tym wypadku buty do biegania najłatwiej będzie wybrać.

Aby określić swój typ stopy można zrobić tzw. test wodny i odcisnąć mokrą stopę na kartce. Jeśli odbije się pełny zarys stopy to świadczy to o pronacji. Jeśli z kolei na kartce pojawi się tylko górna część stopy, połączona z piętą tylko nieznacznie, oznacza to supinację. Pomocą w określeniu rodzaju stopy mogą też być stare, zużyte już buty. Jeśli wewnętrzne krawędzie są bardziej zdarte niż zewnętrzne to świadczy to o pronacji i na odwrót. Osoba ze stopą neutralną z kolei będzie miała startą zewnętrzną część pięty i wytarty środek przedniej części buta.

Druga ważna sprawa przy wyborze obuwia to dokładne określenie swojego rozmiaru. Kupując buty do biegania należy zwrócić uwagę na to, aby były one trochę większe niż buty do chodzenia na co dzień, najlepiej o pół lub cały rozmiar, aby zyskać dodatkowe miejsce na swobodne ruchy palców. Dzięki temu bieganie będzie wygodniejsze. Mierząc odległość od pięty do czubków palców należy dodać ok. 1 cm i właśnie butów o takiej długości wkładki należy szukać. Buty nie powinny uciskać stopy, a jednocześnie dobrze trzymać i stabilizować stopę. Nie bez znaczenia jest również waga biegacza. Im większa, tym amortyzacja obuwia powinna być mocniejsza, aby odciążyć stawy i kręgosłup.

Kolejna istotna kwestia to dostosowanie obuwia do terenu, w którym biegasz. Na asfalt najlepsze będą buty biegowe z dobrą amortyzacją. Powinny być lekkie i elastyczne. Przy miękkich nawierzchniach, a także naturalnym terenie z dużą ilością piachu, kamieni czy błota sprawdzą się buty terenowe z twardą powierzchnią i agresywnym bieżnikiem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie biegaczowi ochrony podbicia i stabilizacji. Obuwie terenowe wyróżnia się podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i posiada dodatkowe wzmocnienia w okolicach palców, a także na pięcie. Jeśli na swojej codziennej trasie biegu napotykasz różne nawierzchnie to warto postawić na buty uniwersalne, albo taki model, w którym po prostu jest Ci najwygodniej.

Należy również pamiętać, że obuwie sportowe trzeba wymienić, jeśli tylko pojawi się jakikolwiek dyskomfort, chodzi przecież przede wszystkim, o to, aby bieganie było jak najbardziej bezpieczne. Zaleca się wymianę obuwia po przebiegnięciu 800 – 1000 km.

Zakup obuwia do biegania warto bardzo dobrze przemyśleć i przed ostateczną decyzją zmierzyć co najmniej kilka par butów w sklepach różnych marek, zanim zdecydujemy się na te jedne, jedyne. Duży wybór butów do biegania można znaleźć też w internecie np. w serwisie eObuwie.

Należy pamiętać, że najlepsze buty do biegania to takie, które zapewnią wysoki komfort użytkowania i bezpieczeństwo podczas biegu. Powinny być dopasowane i stabilizować stopę. Zmniejszy to ryzyko otarć i kontuzji. To, jakie buty wybierzemy w znacznym stopniu wpłynie na nasze samopoczucie podczas biegu.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Azira Torbor 10 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More on on that Topic: miastokobiet.pl/jak-wybrac-buty-do-biegania/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ