Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wybrać baterię umywalkową do nowoczesnej łazienki?

Jak wybrać baterię umywalkową do nowoczesnej łazienki?

Podpowiadamy

Jak wybrać najlepszą baterię umywalkową? Na co zwrócić uwagę? Jakie są możliwości? Sprawdźmy!

Jak wybrać najlepszą baterię umywalkową? Na co zwrócić uwagę? Jakie są możliwości? Sprawdźmy! / fot. materiały prasowe

W nowoczesnej łazience coraz częściej minimalizm spotyka się z funkcjonalnością, co w efekcie tworzy gustowne, domowe centrum relaksu. Każdy element tego pomieszczenia ma znaczenie, nawet z pozoru tak mało istotny jak bateria umywalkowa. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – bez niej nawet najpiękniejsza umywalka będzie zupełnie bezużyteczna, nie wykonamy podstawowych czynności, a całość będzie wyglądała na niekompletną. Ten drobny przedmiot ponadto potrafi dopełnić wnętrze, zaskoczyć nie jednego swoim designem, a razem z umywalką stworzyć intrygującą całość. Ale jak wybrać najlepszą baterię umywalkową? Na co zwrócić uwagę? Jakie są możliwości? Sprawdźmy!

 

 

Wybór baterii umywalkowej – krok po kroku

 

Dobór konkretnej baterii warunkowany jest tym, jaką mamy umywalkę oraz w jaki sposób będzie ona montowana. Jeśli umywalka ma fabryczny otwór na umieszczenie baterii, to sprawa jest łatwa i szybka. Problem pojawia się wówczas, gdy tego otworu nie ma i musimy baterię usytuować w blacie lub na ścianie.

 

 

Pierwsze rozwiązanie wymaga wywiercenia dziury w blacie, na którym jest umywalka. Drugi wariant musi być zaplanowany dużo wcześniej, w fazie budowy, jeszcze przed ostatecznym rozłożeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, bo doprowadzenie rur zimnej i ciepłej wody powinno być widoczne na ścianie (a wtedy stawia się na baterię podtynkową). Pamiętajmy jednak, że ewentualne przeróbki instalacji podtynkowej będą wymagać skucia ściany i robienia tego kawałka od nowa. Jednakże takie rozwiązanie ma swoje plusy – pozwala nam zaoszczędzić przestrzeń i łatwiej utrzymać ją w czystości.

 

 

Bateria swoją wielkością i kształtem powinna być tak dobrana, aby puszczany z niej strumień wody trafił do środka umywalki, w pobliże korka klik-klik, co zniweluje możliwość rozchlapywania wody podczas mycia.

 

 

Jakie są cechy najlepszej baterii umywalkowej?

 

Z pewnością jedną z nich jest ceramiczna głowica – to ona ogranicza kapanie wody z kranu. Następnie przyda się wylewka wyposażona na końcu w małe sitko, czyli perlator, który napowietrza wodę, ograniczając jej nadmierne zużywanie. Dodatkowo kurki muszą się lekko rozkręcać, nie stawiając oporu. Zaletą jest także płaska powierzchnia łatwa do utrzymania w czystości. Zaawansowane modele mają wbudowany mieszacz utrzymujący odpowiednią temperaturę, systemy czyszczące, a nawet sygnalizację świetlną lub dźwiękową.

 

 

Baterie umywalkowe – różne rodzaje

 

Zakupiona przez nas bateria umywalkowa z założenia ma nam służyć przez wiele lat. Stawiajmy więc na modele funkcjonalne, wykonane z solidnych i trwałych materiałów, łatwe w obsłudze, nie sprawiające trudności osobom starszym czy też dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym. Bateria podtynkowa, wysoka, niska, nablatowa czy bateria umywalkowa wodospad – dają olbrzymie możliwości aranżacyjne, ponadto są łatwo dostępne zarówno w stacjonarnych jak i internetowych sklepach. Ich wybór zależy tak naprawdę od tego, co się komu podoba. A mnogość modeli gwarantuje, że bez względu na styl urządzenia łazienki: skandynawski, retro, rustykalny, klasyczny, minimalistyczny czy jakikolwiek inny, na pewno odnajdziemy odpowiednią baterię.

 

 

Relaksacyjny szum wodospadu w łazience

 

Bateria umywalkowa wodospad ma niepowtarzalny design, oryginalny kształt, jest elegancją samą w sobie. Efekt wodospadu, czyli charakterystycznego spokojnego wypływu wody, otrzymano poprzez zainstalowanie w niej specjalnego podłużnego wkładu, który napowietrza strumień wody i nadaje mu pożądany kształt. Baterie tego typu można z powodzeniem montować w łazienkach klasycznych, nowoczesnych, a nawet tych owianych nutą retro. Dostępne są one wersji podtynkowej lub sztorcowej. Polecamy również modele z podświetleniem. Więcej inspiracji aranżacyjnych dotyczących łazienki znajdziesz na stronie https://dommania.pl.

 

 

Konserwacja baterii umywalkowych

 

Prawidłowa konserwacja zapewnia komfort oraz wieloletnie użytkowanie. Baterie umywalkowe najlepiej czyścić wodą z mydłem lub specjalnymi preparatami, tylko i wyłącznie miękką ściereczką. Jej powierzchni nie wolno pocierać ani zdrapywać zabrudzenia ostrymi przedmiotami, bo ją po prostu zniszczymy (widoczne będą rysy).

 

Materiał: Partner MK 
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ