Saturday, October 12, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak wkładki wpływają na zdrowie intymne?

Jak wkładki wpływają na zdrowie intymne?

Jeśli już używać, to z rozwagą

fot. materiał Partnera

Pochwa to doskonały narząd, który potrafi się sam oczyszczać i nie potrzebuje do tego specjalnych środków odkażających, nawilżających lub co gorsza ‒ irygacji, czyli wypłukiwania tego wszystkiego, co wewnątrz pochwy żyje. Systematyczne stosowanie wkładek powoduje, że nasza wulwa ma ograniczony dostęp do powietrza i zaczynają się problemy

 

Zacznijmy od tego, że wkładki są z nami „od zawsze”. Do ich używania przyczyniła się opinia na temat chęci zachowania względnej czystości. Tym samym wydzielina z pochwy stała się tematem tabu, czymś złym, a infekcja – powodem do wstydu. Tymczasem wydzielina z pochwy to coś zwyczajnego ‒ to po prostu nasza fizjologia! W jej skład wchodzi m.in. śluz szyjkowy, wydzielina z gruczołów przedsionkowych czy komórki złuszczającej się błony śluzowej pochwy. Jej ilość zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, a zapach jest kwaśny lub mleczny.  Jeśli stale stosujemy wkładki, w okolicach intymnych zaczyna robić się ciepło i wilgotno, zazwyczaj za sprawą sztucznego tworzywa. Odpowiedzią organizmu na tak niekomfortową sytuację jest intensywniejsza produkcja wydzieliny, a to już szybka droga do rozwinięcia się podrażnień lub co gorsza ‒ infekcji. To także powód dlaczego stosujemy częściej wkładki, bo wiadomo: jeśli pojawia się wydzielina -> stosujemy wkładkę….i tak koło się zamyka.

wkładki

fot. materiał Partnera

Nie wyobrażasz sobie zrezygnować z wkładek? Czujesz duży dyskomfort, gdy pojawia się wilgoć?

•  postaraj się ograniczyć ich używanie do koniecznego minimum (np. tylko na okres owulacji, gdy wydzieliny jest znacznie więcej, czy na czas wyjścia do pracy lub trening)
•  często je wymieniaj i zainwestuj we wkładki z naturalnych składników
•  nie używaj wkładek na noc
•  zamiast częstej zmieniać wkładki ‒ częściej zmieniaj bieliznę w ciągu dnia!
•  do codziennej higieny używaj po prostu wody, ewentualnie preparatów z naturalnych składników, ale także w małej ilości

 

Te złote zasady pomogą utrzymać naturalne kwaśne Ph pochwy i skutecznie zabezpieczą przed infekcjami. Wsparciem mogą być także pałeczki kwasu mlekowego, dostępne m.in. w probiotykach ginekologicznych czy żelach intymnych Feminum. Możemy je stosować profilaktycznie lub pomocniczo w czasie leczenia infekcji.
A co może zaniepokoić? Zbyt duża ilość wydzieliny, która bardzo intensywnie pachnie lub ma grudki. Również sytuacja, gdy pojawia się świąd i pieczenie, może zmotywować Cię do działania. W tych przypadkach należy bezzwłocznie zgłosić się na kontrolę do ginekologa.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ