Wednesday, April 30, 2025
Home / PARTNER MK  / Jak wczesną ciążę może wykryć domowy test ciążowy?

Jak wczesną ciążę może wykryć domowy test ciążowy?

Interpretuj wskazania z ograniczonym zaufaniem

test ciążowy

fot. Interstid / Adobe Stock

Popularne testy ciążowe charakteryzują się łatwą dostępnością i niedużą ceną. Ich zaletą jest prostota stosowania, ale też możliwość dowiedzenia się o ciąży stosunkowo krótko po zapłodnieniu – jeszcze zanim wystąpią inne, oczywiste objawy, w tym niepojawienie się okresu. Poznaj podstawowe rodzaje powszechnie dostępnych testów ciążowych domowego użytku. Dowiedz się również więcej na temat testów wykonywanych z krwi – zarówno tych w laboratoriach, jak w domowym zaciszu. Mamy nadzieję, że poniższy tekst odpowie na Twoje pytania

 

1. Domowy test ciążowy – w jaki sposób działa?

Domowy test ciążowy https://www.doz.pl/apteka/k4641-Testy_ciazowe  dostępny jest stacjonarnie lub przez Internet w większości aptek i sklepów internetowych. Ma on za zadanie wykrycie obecności w moczu kobiety hormonu hCG, typowego dla tkanek zarodka. Gonadotropina kosmówkowa, znana jako hCG, będąca produktem komórek przyszłego łożyska, jest wykrywalna w moczu nie wcześniej niż 7 dni po zapłodnieniu. Nie ma zatem żadnego uzasadnienia medycznego do wykonywania testu ciążowego szybciej niż dwa tygodnie po stosunku. Test zrobiony dużo wcześniej może dać przekłamany wynik, niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Dostępne w aptekach i drogeriach testy ciążowe wykazują dużą czułość, stąd też przed ich użyciem warto szczegółowo przeczytać instrukcję obsługi. Wskazaną porą dnia do wykonania testu ciążowego jest poranek z jednego prostego powodu: największego stężenia hormonu hCG. Wykonane wówczas badanie daje najbardziej wiarygodny wynik.

2. W jaki sposób prawidłowo wykonać test ciążowy?

Dla uzyskania prawidłowego wyniku zgodnego ze stanem faktycznym należy zamoczyć końcówkę lub wskazaną przez producenta testu część na płytce testowej. Większość testów dostępnych w sklepach ma wskaźnik tego, czy został on użyty właściwie. W okienku wynikowym kreski o odpowiednim kolorze i intensywności ukazują, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie. Niestety pomimo starań producentów testy domowe nie zawsze są w stanie precyzyjnie wskazać stan pacjentki. Dlatego dla uzyskania najbardziej wiarygodnego wyniku warto poczekać do 10. dnia od przypuszczalnego zapłodnienia i wybrać się do lekarza na pobranie krwi i wykonanie testu betahCG właśnie z niej.

3. Jakie są popularne typy testów ciążowych?

Test ciążowy strumieniowy to jeden z powszechnie sprzedawanych produktów do domowego wykrywania zapłodnienia. Określony element testu należy utrzymywać przez wskazany przez producenta czas w strumieniu porannego moczu, aby uzyskać wynik. Kolejnym typem jest test ciążowy płytkowy, który ma do zestawu dołączoną specjalną płytkę, na którą to upuszcza się kilka kropel moczu. Test ciążowy paskowy z kolei, jak sama nazwa wskazuje, służy do zanurzania w moczu paska, który następnie wybarwia się na określony kolor.

4. Domowy test ciążowy z krwi – alternatywa dla testów z moczu

W przypadku kobiet, którym szczególnie zależy na precyzyjnym i miarodajnym wyniku uzyskanym jak najwcześniej dobrym rozwiązaniem może być zakup i zrobienie testu ciążowego z krwi. Nie trzeba w tym celu udawać się do laboratorium – wielu producentów udostępnia klientkom domowe produkty do samodzielnego użycia. Zestaw składa się zazwyczaj z jałowego gazika nasączonego środkiem do dezynfekcji (do przemycia palca), nakłuwacza i pipety. Po przemyciu palca należy nakłuć jego opuszek i za pomocą pipety nabrać kroplę krwi, która przez kapilarę jest podciągana do linii widocznej na rurce.

5. Jaka jest skuteczność testów ciążowych i co ma na nią wpływ?

Wiele kobiet zastanawia się, czy test ciążowy może się mylić. Odpowiedź brzmi: tak. Nawet najdroższy i najczulszy test ciążowy może wskazać niezgodny z rzeczywistością wynik. Należy mieć na uwadze duże prawdopodobieństwo błędu wynikające z jego niepoprawnego użycia, na przykład umieszczenia zbyt mało lub zbyt dużo moczu/krwi. Domowe testy mają też pewną tendencję do częstego przekłamywania wyniku na stronę ujemną. Oznacza to, że część kobiet, którym test wskaże brak ciąży faktycznie w niej będzie. Ponadto wiele pacjentek, nie mogąc doczekać się odpowiedzi i nie chcąc czekać do 10. dnia po stosunku, pragnie od razu poznać prawdę. To z kolei wiąże się z pośpiechem, który przekłada się na nieprawdziwy wynik testu.

Artykuł sponsorowany
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ