
Zaburzeń odżywiana u dzieci i nastolatków nie wolno bagatelizować / fot. Pixabay
Zaburzenia odżywiania u dzieci, zwłaszcza nastolatków, są coraz powszechniejszym problemem, jak dowodzą badania przeprowadzone w ostatnich latach przez Public Health England. Bulimia i anoreksja dotykają obecnie około 3 proc. osób przed lub w okresie adolescencji
Niektóre z tych przypadków kończą się śmiercią. Dlatego jeśli u Twojego dziecka pojawiają się takie objawy, jak niekontrolowane napady głodu czy obsesja na punkcie odchudzania, warto od razu reagować.
Jak przywrócić u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe?
Zaburzenia odżywiania u dzieci są wynikiem problemów emocjonalnych, które często biorą swój początek w domu lub szkole. Być może dziecko czuje się nieakceptowane, niekochane, niewystarczająco dobre? Szczera rozmowa to pierwszy krok do poprawy tej sytuacji. Musisz zadbać o dobre samopoczucie psychiczne swojego dziecka i uświadomić mu, jak duże szkody w jego organizmie mogą wywołać stosowane przez nie niezdrowe praktyki żywieniowe. W drugiej kolejności zadbaj o odpowiednią, właściwie zbilansowaną dietę swojej pociechy i postaraj się zachęcić ją do zdrowego odżywiania, wykorzystując do tego chociażby wspólne przygotowywanie posiłków czy system nagród i kar. Takie metody są bardzo pomocne na początkowym etapie rozwoju zaburzeń odżywiania. W sytuacji, gdy choroba rozwinęła się na tyle, że samodzielnie trudno sobie z nią poradzić, konieczna będzie pomoc specjalisty.
Jak profesjonalnie leczyć zaburzenia odżywiania u dzieci?
Profesjonalne leczenie zaburzeń odżywiania ma formę psychoterapii, co oznacza, że dziecko musi się regularnie spotykać z psychologiem. Powinno się także znajdować pod opieką dietetyka. Najlepsze efekty przynosi leczenie stacjonarne, czyli pobyt w placówce leczniczo-rehabilitacyjnej. Zaleca się je zwłaszcza wtedy, gdy chore dziecko sabotuje swoją terapię, co często się zdarza w przypadku bulimii i anoreksji. Wtedy takiego młodego człowieka bierze pod swoje skrzydła klinika zaburzeń odżywiania (na przykład Otulenie), która zapewnia mu stałą, całodobową opiekę nie tylko psychologa i dietetyka, ale też osteopaty, motywatora, trenera personalnego i wielu innych specjalistów. Klinika zaburzeń odżywiania to najlepszy sposób na skuteczne i trwałe wyleczenie dziecka z anoreksji lub bulimii.