Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Czym objawia się przeziębienie i jak z nim walczyć?

Czym objawia się przeziębienie i jak z nim walczyć?

Według szacunków przeciętny dorosły choruje od dwóch do czterech razy w roku. Jak prawidłowo rozpoznać przeziębienie i w jaki sposób skutecznie je zwalczać?

fot. materiały prasowe

Przeziębienie to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych, z jakimi przychodzi nam się zmagać. Według szacunków przeciętny dorosły choruje od dwóch do nawet czterech razy w roku. Jak prawidłowo rozpoznać przeziębienie i w jaki sposób skutecznie je zwalczać?

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W terminologii medycznej istnieje kilka nazw dla przeziębienia: choroba przeziębieniowa, wirusowe zapalenie nosogardła lub wirusowe zapalenie nosogardła i zatok przynosowych. Źródłem infekcji są inne osoby, natomiast do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Częstotliwość występowania przeziębienia ma związek z funkcjonowaniem naszego układu immunologicznego, lecz szczególnie narażeni na infekcje jesteśmy jesienią oraz zimą.

Jak rozpoznać przeziębienie?
Przy przeziębieniach rozwój choroby jest zazwyczaj stosunkowo wolny i łagodny. Pierwsze objawy infekcji są zauważalne najczęściej po dwóch dniach od zakażenia, a należą do nich pogarszające się samopoczucie oraz uczucie wysychania, pieczenia bądź drapania w gardle.

Kolejnymi pojawiającymi się symptomami są ból gardła, chrypa oraz katar, który z biegiem czasu może zmienić swoją postać z wodnistego do gęstego. Dodatkowo niekiedy pojawia się suchy lub mokry kaszel, a także podwyższona temperatura, niemniej jest ona obserwowana częściej u dzieci niż u dorosłych. Co ważne, zwykle nie przekracza ona 37-38 stopni Celsjusza.

Do nasilenia objawów przeziębienia dochodzi najczęściej około 2-3 dnia, a po 7-10 dniach choroba ustępuje. Warto jednak zapamiętać, że u co czwartej osoby kaszel może utrzymywać się nawet od dwóch do trzech tygodni, przy czym przebieg infekcji zależy między innymi od wirusa, który wywołał chorobę oraz stanu zdrowia przed jej wystąpieniem.

Jak leczy się przeziębienie?
Przeziębienie najczęściej leczy się objawowo, co polega w głównej mierze na przyjmowaniu leków zmniejszających uciążliwe objawy choroby. Jeśli wciąż nie wiesz, co na przeziębienie będzie najlepsze, właściwie w każdej aptece znajdziesz różnego rodzaju preparaty, które łączą w sobie działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

W walce z przeziębieniem nie zapominajmy o odpoczynku i piciu odpowiedniej ilości płynów. Przy niezbyt nasilonym kaszlu wspomagająco możemy też zjeść łyżkę miodu przed snem.

Kiedy z przeziębieniem do lekarza?
Choć przeziębienie to choroba, która po pewnym czasie ustępuje samoistnie, w niektórych sytuacjach musimy bezzwłocznie udać się do lekarza. Wśród podstawowych objawów, które powinny nas zaniepokoić, wymienia się przede wszystkim pojawienie się duszności lub świszczącego oddechu, wysoką gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza oraz nasilający się kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie ropnej wydzieliny, trwający dłużej niż kilka dni.

Z wizytą u lekarza nie możemy zwlekać również w przypadku silnego i nieustępującego bólu głowy, zatok lub ucha, a także w sytuacji, w której objawy utrzymują się dłużej niż 10-14 dni lub nasilają się po 5-6 dniach. Symptomy te mogą zwiastować rozwój infekcji bakteryjnej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ