Friday, October 11, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak w warunkach domowych stymulować rozwój dziecka?

Jak w warunkach domowych stymulować rozwój dziecka?

Przez odkrywanie świata gadżetów

Rozwój dziecka - tablice manipulacyjne

fot. materiał Partnera

Pragniesz zadbać o rozwój  dziecka i zastanawiasz się, jak to poprawnie zrobić? Przeczytaj tekst i sprawdź, jak stymulować jego dojrzewanie w warunkach domowych. Poniżej zgromadziliśmy cenne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jakich błędów się wystrzegać, na co zwracać uwagę oraz po jakie zabawki sięgać dla swojego dziecka

 

Rozmawiaj ze swoim maluchem

Rozmowa z dzieckiem jest kluczowa, mimo że początkowo wydaje się trochę bezsensowna. Wszak dziecko jest w stanie odpowiedzieć tylko gaworzeniem. Jeśli jednak przeanalizujesz temat, dowiesz się, że głosy taty i mamy są dla maluszka bardzo ważne. Rozpoznając konkretne tony, maleństwo uczy się identyfikowania sensu określonych zwrotów, łączy dźwięki poszczególnych słów z mimiką czy gestami i z czasem zaczyna rozumieć znaczenie wielu komunikatów. Dlatego warto mówić do dziecka podczas zabawy, przewijania, oglądania bajek obrazkowych czy podróżowania. Nabyte w tym czasie umiejętności zachęcą je do gaworzenia, a potem do wypowiadania pierwszych słów. Co więcej, w przyszłości dadzą szansę szansę na łatwiejsze rozpoznawanie emocji czy nastawienia innych ludzi.

Tablica manipulacyjna – zabawa i rozwój dziecka

Stymulować rozwój dziecka możesz poprzez zakup edukacyjnych zabawek. Jedną z najpopularniejszych obecnie propozycji są tablice manipulacyjne dla dzieci, do których przytwierdza się najróżniejsze przedmioty, głównie te przypominające akcesoria, których na co dzień używają dorośli. Mowa o klamkach, zasuwkach, przekładniach, przyciskach, breloczkach, sznurkach czy ruchomych wajchach. Takie akcesoria przykuwają uwagę dziecka, ale są profesjonalne wyprofilowane i mocno przytwierdzone w związku z tym całkiem bezpieczne. Dziecko może w komfortowy sposób zapoznawać się z różnymi kształtami i materiałami oraz uczyć się obsługi poszczególnych elementów, ćwicząc przy tym koncentrację, koordynację, zdolności manualne i logiczne myślenie. Bogaty wybór tablic manipulacyjnych oferuje marka Woobiboo.

Pozwól dziecku poznawać świat na jego zasadach

Oczywiście nie chodzi o to, żeby dziecko robiło, co chce i bez nadzoru, a bardziej o to, żeby nie przesadzać z troską i nie ograniczać normalnego funkcjonowania dziecka. Każde jego zachowanie podyktowane jest bowiem ciekawością i chęcią odkrywania świata. Dlatego daj mu swobodę i pozwól badać zaobserwowane przez niego zależności. Mowa tu na przykład o rzucaniu zabawkami czy gryzieniu wszystkiego, co trafia w małe rączki. Podczas jedzenia daj dziecku szansę na podjęcie samodzielnych prób wkładania pokarmu do ust i nie denerwuj się, gdy maluszek cały się ubrudzi. Ze wszystkich takich inicjatyw trzeba się cieszyć, ponieważ pokazują one, że dziecko chce się uczyć nowych rzeczy. Tymczasem wielu rodziców rezygnuje z podejmowania podobnych prób i hamuje rozwój na różnych płaszczyznach, tłumacząc się brakiem czasu czy pojawiającym się za każdym razem wielkim bałaganem.

Rozwój dziecka: postaw na aktywność

Już od małego warto uczyć dziecko, że aktywność fizyczna to przyjemność i sposób na świetną zabawę. Jeżeli więc tylko się da, zachęcaj swoją pociechę do przewracania się z boku na bok, przemieszczania się, rzucania piłeczką, sięgania po różne przedmioty. W późniejszym czasie pobudzaj maluszka do raczkowania czy chodzenia. Pokazuj, jakie płyną z tego korzyści. Regularny ruch to zdrowie, a dla dziecka także rewelacyjny stymulant. Podczas nauki przemieszczania się ćwiczy koncentrację, poznaje i zarazem zwiększa możliwości swojego ciała. Dzięki temu uczy się koordynacji, doskonali poprawne wzorce ruchowe i poprawia motorykę.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ