Jak w naturalny sposób zahamować wypadanie włosów?
Potęga ziół uchroni przed wypadaniem włosów, i nie tylko

Wypadanie włosów można powstrzymać / fot. Pixabay
Czy dieta ma wpływ na nadmierne wypadanie włosów? Czym zastąpić suplementy? Poznajcie przyczyny utraty włosów i dowiedzcie się, jak w naturalny sposób wpłynąć na ich porost
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Zanim przedstawimy naturalne sposoby zapobiegania wypadaniu włosów, warto wspomnieć o możliwych przyczynach ich utraty. Na wygląd i kondycję naszej fryzury wpływa tak naprawdę wiele czynników, zarówno zewnętrznych, jak i powiązanych z nieprawidłową pracą naszego organizmu. Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą:
• nieprawidłowa pielęgnacja – częste farbowanie i rozjaśnianie włosów, nieodpowiedni dobór kosmetyków, regularne stosowanie lokówki, prostownicy, suszarki,
• niewłaściwa dieta – niedobory minerałów i aminokwasów w diecie,
• choroby skóry głowy – grzybica skóry głowy, łupież, łuszczyca,
• zatrucia toksynami oraz długotrwałe choroby zakaźne,
• odczuwanie silnego stresu,
• palenie papierosów,
• wahania hormonalne, choroby tarczycy, anoreksja, bulimia, łysienie androgenowe,
• przyjmowanie niektórych leków – np. antykoncepcyjnych, przeciwzakrzepowych.
Jaka dieta na nadmierne wypadanie włosów?
Wiemy już, że niewłaściwa dieta może być przyczyną wzmożonej utraty włosów. W takim razie, jakie produkty spożywcze powinnyśmy włączyć do naszego jadłospisu? Z czego należy zrezygnować?
Produkty szkodliwe
Większość z nas pozwala sobie na chwilę zapomnienia, sięgając po czekoladę, batoniki lub wafelki. Niestety, cukier nie tylko negatywnie wpływa na naszą wagę i ogólną kondycję organizmu, ale również przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Dodatkowo determinuje szybsze przetłuszczanie się skóry głowy oraz może być czynnikiem wpływającym na powstawanie łupieżu. Chcąc zadbać o włosy, musimy ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek. Kolejnymi szkodliwymi produktami są fast foody oraz kawa. Zwłaszcza napój dodający energii może utrudniać przyswajalność oraz wchłanianie się cynku i żelaza. Niedobór tych mikroelementów sprawia, że włosy stają łamliwe oraz zaczynają wypadać. Powszechnie wiemy, że alkohol wypłukuje z naszego organizmu ważne składniki odżywcze. Jest również wrogiem zdrowych, silnych włosów. Dlaczego? Alkohol przede wszystkim wysusza skalp i wpływa na pogorszenie kondycji nasady włosa. Może przyczyniać się również do zwiększonego kruszenia się końcówek.

Zdrowe, gęste włosy. Niedościgłe marzenie? Czy na pewno? / fot. Pixabay
Witaminy zawarte w produktach spożywczych
Witaminy stanowią bodziec energetyczny dla wzrostu naszych włosów, a także wzmacniają ich strukturę i ograniczają nadmierne wypadanie. Jakie witaminy pomogą nam wzmocnić włosy? Powinnyśmy zwrócić uwagę na: biotynę (występuje również pod nazwami witamina H oraz witamina B7), witaminę B5, witaminę A, witaminę C oraz witaminę E. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, ważnymi składnikami wzmacniającymi włosy są mikroelementy, zwłaszcza żelazo i cynk. Zamiast stosować tabletki na wypadanie włosów lub dodatkowe suplementy diety warto, abyśmy w naturalny sposób włączyły wymienione wyżej witaminy oraz mikroelementy. Powinnyśmy sięgać po produkty spożywcze, które są bogatym źródłem składników odżywczych niezbędnych dla zdrowych włosów.
•Biotyna – jest zawarta w drożdżach, wątróbce, mleku, jajach, szpinaku, marchwi, soi, kalafiorze, migdałach, orzechach włoskich.
•Witamina B5 – występuje w produktach pszczelich, żółtkach jaj, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, orzechach, pomarańczach, melonach, bananach, mleku, przetworach mlecznych, mięsie z kurczaka.
•Witamina A – jej źródłami są: mleko, produkty mleczne, jaja, masło, dynia, szpinak, jarmuż, słodkie ziemniaki, pomidory, brokuły, morele, brzoskwinie, marchew, natka pietruszki.
•Witamina C – obecna jest w pomarańczach, kiwi, cytrynie, grejpfrucie, truskawkach, brokułach, kalafiorze, pomidorach, natce pietruszki, zielonej papryce.
•Witamina E – występuje w orzechach, olejach roślinnych, sałacie, szpinaku, kapuście.
Jakie zioła zahamują wypadanie włosów?
Naturalnym sposobem na wzmocnienie włosów i zahamowanie ich wypadania, jest stosowanie ziół. Można z nich wykonywać napary, odwary, wcierki, okłady na skórę głowy, dodawać je do szamponów, a nawet wykonać własny ziołowy szampon. Co ważne, stosowanie ziołowych naparów nie tylko wpłynie na strukturę włosów, ale także na zdrowie naszego organizmu. Dlaczego? W ziołach zawarte są składniki o silnym działaniu prozdrowotnym. Do ziół, które wpłyną na strukturę naszych włosów i ograniczą ich wypadanie, należą: skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, shikakai, kozieradka, amla, tatarak.
• Skrzypu polnego oraz pokrzywy zwyczajnej nie trzeba specjalnie przedstawiać. Oba zioła poprawiają ogólną kondycję włosów, przeciwdziałają wypadaniu, zmniejszają przetłuszczanie się skóry głowy – poprzez regulację pracy gruczołów łojowych – oraz poprawiają ukrwienie skóry głowy i pobudzając cebulki włosowe do wzrostu. Skrzyp polny
stosuje się w formie naparu lub odwaru. W przypadku pokrzywy napar można wykonać z korzenia, liści lub mielonych. Można go stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie – dodając kilka kropli np. do ulubionego szamponu.
• Shikakai to zmielone owoce jednego z gatunków akacji. Ziele stosuje się w formie naturalnego szamponu, który ogranicza wypadanie włosów i wpływa na ich porost.
• Kozieradka hamuje wypadanie włosów i pobudza je do wzrostu. Dodatkowo koi podrażnioną skórę głowy i może ograniczyć powstawanie łupieżu. Z kozieradki wykonuje się wcierkę w skórę głowy. Ziele można zażywać doustnie w formie nasion.
• Amla stosowana jest w celu odżywienia cebulek, wzmocnienia struktury włosów, zapobiegania ich wypadaniu, zmniejszeniu widoczności siwizny, podkreślenia naturalnego koloru. Amlę można spożywać doustnie lub wykonywać z niej odżywkę do włosów.
• Kłącze tataraku w zastosowaniu zewnętrznym wywiera pozytywny wpływ na włosy oraz skórę głowy. Wzmacnia, pobudza porost włosów, pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Z kłącza tataraku wykonuje się odwar.