Sunday, June 23, 2024
Home / Finanse  / Jak uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Jak uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Dowiedz się, kto może uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Rodzina na łące

Kto może starać się o zadośćuczynienie? / fot. Unsplash

Otrzymanie zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby jest bardzo często stosowaną procedurą, ale warto pamiętać o tym, że ma ona zastosowanie jedynie w określonych sytuacjach. Kiedy można otrzymać takie świadczenie? Jak wygląda procedura jego uzyskania?

 

Co to jest zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Pod pojęciem takim jak zadośćuczynienie znajduje się rodzaj świadczenia pieniężnego, które wypłacane jest w sytuacji, gdy dochodzi do różnego rodzaju strat moralnych.

Wobec tego zadośćuczynienie nie ma zastosowania wtedy, gdy doszło do strat fizycznych, na przykład wynikających z uszkodzenia mienia albo z pogorszenia stanu zdrowia.

Przepisy przewidują, że zadośćuczynienie może być wypłacone w wielu sytuacjach, między innymi wtedy, gdy ma miejsce śmierć bliskiej osoby. Warto jednak wskazać, że takie zadośćuczynienie może być jedynie wypłacone określonym osobom oraz przy spełnieniu konkretnych wymogów.

Kto może starać się o zadośćuczynienie?

W przypadku śmierci bliskiej osoby o zadośćuczynienie – https://apo24.pl/zadoscuczynienie-za-smierc-osoby-bliskiej/ mogą starać się nie tylko członkowie rodziny, ale również inne osoby związane ze zmarłym.

Wobec tego zadośćuczynienie może przysługiwać za śmierć rodzica, dziadków, dzieci, rodzeństwa, ale też warto wskazać, że można dostać je w przypadku braku pokrewieństwa, na przykład za śmierć partnera albo partnerki.

Czynniki mające wpływ na wysokość świadczeń

O tym, ile wyniesie zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, będą decydowały zróżnicowane czynniki, dlatego zawsze trudno określić jest z góry, ile wyniesie takie świadczenie.

Najczęściej na zadośćuczynienie wpływają:

  • poziom pokrewieństwa z daną osobą

  • wiek osoby ubiegającej się o zadośćuczynienie

  • sytuacja rodzinna i finansowa tej osoby

  • doznane straty moralne

  • wpływ śmierci na przyszłość danej osoby

  • zarobki zmarłego

Przykładowo zadośćuczynienie może być wyższe dla dziecka, którego rodzic zmarł w wyniku wypadku samochodowego, ponieważ wtedy dziecko to pozbawione jest kontaktu z rodzicem, a także rodzic nie może wspierać go finansowo.

Może też cię zainteresuje:
Gdyby został ci rok życia? Towarzyszka w żałobie i doula umierania mówi, jak przygotować się do śmierci

Kto może uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku?

Aby otrzymać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, muszą być spełnione określone wymogi, do których zaliczane są:

1. Śmierć spowodowana winą osoby trzeciej

Przede wszystkim zadośćuczynienie można otrzymać wtedy, gdy osoba doznała zgonu na skutek działania innej osoby, na przykład może być to wypadek komunikacyjny, wypadek medyczny albo błąd medyczny.

2. Brak przyczynienia się do zgonu

Zmarły nie mógł przyczynić się swoimi działaniami do zgonu, ponieważ w tym przypadku zadośćuczynienie może nie być wypłacone.

źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ