Friday, September 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak uwolnić własny potencjał. Rola, techniki i metody mentoringu życiowego w rozwoju osobistym

Jak uwolnić własny potencjał. Rola, techniki i metody mentoringu życiowego w rozwoju osobistym

Z przewodnikiem przez życie

Mentoring

fot. Envato Elements

Mentoring życiowy cieszy się coraz większym powodzeniem. Polacy chętnie korzystają ze wsparcia nie tylko na swojej drodze zawodowej, ale również w poszukiwaniu zadowolenia z jakości życia

 

Czym jest mentoring?

Mentoring to określenie używane w stosunku do relacji między dwojgiem ludzi, gdzie jeden z nich wchodzi w rolę „mistrza”, czyli przewodnika o bogatym doświadczeniu, wiedzy i kompetencjach, a drugi z nich staje się „uczniem”, czyli dążącym do rozwoju podopiecznym. Najpopularniejsza forma mentoringu odbywa się na gruncie zawodowym, ale coraz częściej można znaleźć również mentorów życiowych, zajmujących się szeroko pojętym rozwojem potencjału jednostki.

Co istotne, mentor nie daje bezpośredniego przepisu na sukces i poczucie szczęścia, ale zajmuje się uzbrojeniem swojego ucznia w odpowiednie narzędzia, pomaga mu odnaleźć swoją własną ścieżkę, cele, a także sposoby na ich realizację.

Kto korzysta z usług mentora życiowego?

To przede wszystkim osoby, które pragną poprawić jakość swojego życia, odnaleźć w nim sens i są otwarte na zmiany. Do mentora zgłaszają się ci, którzy czują, że potrzebują wsparcia na swojej biznesowej drodze do sukcesu, odnoszą wrażenie, że nie są w tym miejscu, w którym planowali być, osiągając swój obecny wiek, są nadmiernie zestresowane, przepracowane, nie potrafią znaleźć równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Najpopularniejsze techniki stosowane w mentoringu życiowym

Mentorzy życiowi operują szerokim wachlarzem technik i metod, dzięki czemu mogą dobierać je adekwatnie do indywidualnych potrzeb swoich klientów. Wśród najczęściej wykorzystywanych możemy wymienić:

 

aktywne słuchanie ‒ istotnie ułatwia komunikację mentora z jego podopiecznym, co pozwala określić potrzeby tego drugiego, oczekiwania, problemy;
• pytania otwarte ‒ dzięki nim mentee sam dochodzi do istotnych wniosków, ustanawia swoje cele i priorytety;
• feedback ‒ ocena postępów i efektów działań mentee dokonywana na bieżąco stanowi kluczowy aspekt w ustalaniu właściwych kroków, identyfikacji mocnych i słabych stron planu;
• refleksja i samopoznanie ‒ mentor zachęca swojego podopiecznego do zajrzenia w głąb siebie, refleksji nad swoimi emocjami, doświadczeniami oraz zgłębiania samoświadomości.

Jak wybrać mentora życiowego?

Dobry mentor powinien przede wszystkim charakteryzować się życzliwością, zaangażowaniem, mądrością życiową, umiejętnością słuchania, dojrzałością emocjonalną, empatią, chęcią niesienia pomocy, znajomością technik mentoringowych oraz dyskrecją.

Jeżeli chcesz odzyskać wpływ na swoje życie ‒ wprowadzić je na właściwe tory i czerpać z niego maximum satysfakcji, podejmij współpracę z osobą, która pomoże Ci to wszystko osiągnąć. Ewa Błońska, mentor biznesowy i życiowy, to godna polecenia osoba, która od lat wspiera ludzi w rozwoju, odnajdywaniu jego kierunku oraz poczucia sensu swojej egzystencji. Dzięki niej możesz odkryć swój potencjał i odpowiednio go wykorzystać.

 

Umów się na pierwsze bezpłatne spotkanie. Pozwoli Ci się ono zorientować, czy mentoring jest tym, czego potrzebujesz, a także, co ogromnie istotne, czy ta konkretna mentorka jest osobą, która do Ciebie przemawia, czy czujesz, że Wasza relacja może być oparta na zaufaniu, szacunku i otwartości. Tylko wówczas sesje mentoringowe mają sens i mogą przynieść oczekiwane rezultaty.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ