Jak utrzymać meble kuchenne w czystości? Sprawdź, co robić, aby zachować trwałość swojej kuchni
Tu musi być czysto, i kropka
Nawet najpiękniej urządzona kuchnia nie wygląda estetycznie, kiedy jej fronty pokrywają zabrudzenia. Utrzymanie w czystości tego pomieszczenia jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli gotujemy często. Jak zatem sprzątać, by zachować na dłużej trwałość szafek kuchennych? Sprawdź!
Sprzątanie mebli kuchennych – o czym warto pamiętać?
Podstawową zasadą sprzątania jest regularność. Uprzątnij kuchnię po każdym przygotowywaniu posiłku, niezależnie od tego, czy robisz kanapkę, czy złożone danie dla 10 osób. Dzięki temu unikniesz powstawania zaschniętych i trudnych do usunięcia plam, które oszpecą Twoje szafki na zawsze. Po drugie, pamiętaj, by od czasu do czasu czyścić również wnętrze mebli. W tych miejscach także gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń – rozsypana mąka, płatki śniadaniowe, zakurzone naczynia. To wszystko wymaga uprzątnięcia! Dzięki temu nie tylko zachowasz porządek, lecz także zminimalizujesz ryzyko rozwinięcia się plagi moli czy innych szkodników. Po trzecie, ważne jest to, by sprzątać od „od góry do dołu” – najpierw szafki wiszące, a później blaty. W ten sposób unikniesz kilkakrotnego czyszczenia tych samych powierzchni.
Jak sprzątać meble kuchenne?
Sposób czyszczenia frontów kuchennych zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Dobór odpowiednich środków i metod pozwoli Ci pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, wydłużyć trwałość mebli, a dodatkowo zapewnić im piękny wygląd. Dowiedz się, jak czyścić różne meble do kuchni.
Meble kuchenne z połyskiem
Do czyszczenia mebli kuchennych wykończonych na połysk najlepiej sprawdzi się mieszanka płynu do naczyń z wodą. Miękką ściereczką z mikrofibry przetrzyj dokładnie fronty, a następnie wypoleruj je ręcznikiem kuchennym nasączonym płynem do mycia szyb. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, użyj mocniejszego detergentu. Pamiętaj jednak, by nie zawierał ściernych drobinek.
Meble do kuchni z drewna i fornirowane
Drewniane meble kuchenne wymagają szczególnej troski. Aby nie uszkodzić struktury drewna, do czyszczenia mebli używaj wilgotnej, dobrze wyciśniętej ściereczki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po wyschnięciu frontów, użyj specjalnego aerozolu lub środka do czyszczenia i konserwacji mebli drewnianych. Dzięki temu odzyskają blask. Do czyszczenia umeblowania fornirowanego znakomicie sprawdzą się również nasączone chusteczki dedykowane dla drewna.
Meble kuchenne lakierowane
Do czyszczenia mebli lakierowanych sprawdzi się bardzo miękka ściereczka nasączona roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Umytą powierzchnię przetrzyj dodatkowo suchą ściereczką. W przypadku tego rodzaju mebli, warto zainwestować w specjalne preparaty lub wosk, które sprawią, że fronty będą lśnić.
Meble matowe
Matowe meble do kuchni należy czyścić mokrą ściereczką nasączoną detergentem. Należy jednak pamiętać, by na końcu dokładnie wytrzeć fronty do sucha. Najlepiej drugą, miękką ściereczką z mikrofibry. Uważaj, by nie pozostawić smug czy zarysowań, ponieważ później nie da się ich usunąć i będą nieestetycznym defektem na powierzchni mebli.