Thursday, June 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak utrzymać czystość i porządek w domu?

Jak utrzymać czystość i porządek w domu?

Jedni to lubią, inni nienawidzą. A ty?

Porządek w domu

fot. Envato Elements

Utrzymanie czystości w domu stanowi bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli dodatkowo mieszkają w nim zwierzęta bądź małe dzieci. Nic więc dziwnego, że szukamy kolejnych sposobów, dzięki którym uda nam się uporządkować dom w krótkim czasie. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać porządek w domu bez nadmiernego wysiłku

 

Regularne sprzątanie

Dla niektórych to oczywista prawda, inni nie kierują się w życiu tą zasadą, jednak nie ulega wątpliwości, że aby utrzymać czystość w domu, należy sprzątać regularnie. Tutaj jednak pojawia się pytanie, jak często ‒ raz na dwa dni, a może raz w tygodniu? Zazwyczaj większe porządki organizujemy w weekend ‒ wtedy też dokładnie sprzątamy całe mieszkanie. Niemniej jednak na co dzień powinniśmy odkurzać podłogi, a dwa razy w tygodniu usuwać kurz z półek. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy w domu mieszkają zwierzęta pozostawiające po sobie wszędzie sierść. Plamy po soku, zupie czy innego rodzaju produktach powinniśmy usuwać od razu. Jeśli zaschną, będzie nam o wiele trudniej się ich pozbyć zarówno z podłogi, jak i z powierzchni tekstylnych. Poplamione narzuty na kanapę czy obrusy najlepiej od razu namoczyć, a następnie wyprać.

Sprzątanie domu

fot. Envato Elements

Zaufani pomocnicy

Warto pamiętać, że w sprzątaniu domu nie jesteśmy sami ‒ należy tylko odpowiednio dobierać sobie pomocników. Mowa tutaj z jednej strony o pozostałych domownikach, z drugiej strony o właściwym sprzęcie. Zacznijmy jednak od domowników. Utrzymaniem czystości w domu powinien zajmować się każdy, dlatego warto z góry ustalić pewien zakres obowiązków. W sprzątanie zaangażujmy także dzieci, oczywiście na miarę ich możliwości. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której wysprzątanie całego mieszkania spada wyłącznie na nas. Korzystajmy również z odpowiednich urządzeń oraz różnego typu pomocy. W usuwaniu kurzu z niemal każdej powierzchni pomoże nam Swiffer. Produkty tej marki dostępne są w formie miotełki oraz wkładek do mopa, dzięki czemu możemy czyścić zarówno podłogi, jak i półki czy parapety. Zaopatrzmy się również w dobrej jakości odkurzacz ‒ nad jego doborem warto pochylić się zwłaszcza w przypadku, gdy mamy w domu zwierzęta. Urządzenie musi bowiem pochłaniać nie tylko drobinki kurzu, ale również sierść. Dobrym wyborem będzie też myjka do okien, dzięki której znacznie szybciej uporamy się z ich myciem.

Porządki w domu

fot. Envato Elements

Jakie środki czystości wybierać?

W utrzymaniu czystości i porządku pomogą nam także odpowiednie środki. Pamiętajmy jednak, aby dobierać je właściwie do powierzchni, którą aktualnie chcemy posprzątać. Inne bowiem środki będą właściwe do pielęgnowania parkietu, inne do podłogi, na której wyłożone są panele. Warto korzystać z ekologicznych produktów, które nie tylko dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, lecz także nie pozostawiają po sobie nieprzyjemnego zapachu.

Jak zachować porządek na co dzień?

Porządek w domu w dużej mierze zależy od przyjętej przez nas postawy. Przede wszystkim pamiętajmy, aby zawsze po sobie sprzątać. Niech fotel w salonie nie stanie się miejscem do przechowywania odzieży, a stół niech nie gromadzi talerzy po posiłkach. Jeśli każdy z domowników będzie odkładał rzeczy na swoje miejsce, to szybko zauważymy, że w domu zaczyna panować porządek i to bez zbędnego wysiłku z naszej strony. Pod tym względem warto pilnować również dzieci, które powinny sprzątać na przykład swoje zabawki.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ