Jak ustrzec się przed wrzodami dwunastnicy?
Grupa krwi 0, stres i brak ruchu. Co jeszcze sprzyja powstawaniu wrzodów?

Grupa krwi 0, stres i brak ruchu. Co jeszcze sprzyja powstawaniu wrzodów? / fot. materiały prasowe
Choroba wrzodowa dwunastnicy to coraz częściej spotykany w Polsce problem. Atakuje głównie osoby pomiędzy 25. a 55. rokiem życia, chociaż jej ofiarą paść może każdy. Przyczyny zachorowań bywają różne, warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę
Helicobacter pylori – sprawca zamieszania
Wrzód na dwunastnicy – czyli ubytek w błonie śluzowej tego narządu – przeważnie jest zlokalizowany w opuszce, a więc tej części, która znajduje się najbliżej żołądka. Odpowiedzialność za jego powstawanie ponosi bakteria Helicobacter pylori, przy czym koniecznie należy dodać, że bycie jej nosicielem a zachorowanie to dwie odmienne kwestie. W niektórych przypadkach choroba wrzodowa dwunastnicy ma charakter wtórny – a zatem spowodowana została przez tę samą bakterię, która wywołała chorobę wrzodową żołądka.
Niepokojące objawy
Najczęściej wrzody dwunastnicy dają o sobie znać wiosną lub jesienią, a spośród objawów wymienia się m.in. silne bóle brzucha – często w nocy, zgagę, wymioty (również krwiste), mdłości, osłabienie, nadmierną potliwość, spadek masy ciała oraz problemy z oddawaniem stolca. Symptomów tych w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć – trzeba udać się do lekarza i wykonać stosowne badania, a następnie podjąć terapię. Nieleczona choroba wrzodowa prowadzi do wielu groźnych powikłań.
Co zwiększa ryzyko zachorowania?
Obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym nie oznacza wcale, że nosiciel zachoruje, choć oczywiście ryzyko jest wówczas większe. Do czynników, które uaktywniają bakterię, zaliczają się m.in.:
– czynniki genetyczne – jest potwierdzone, że wrzody bardzo często są dziedziczne,
– papierosy,
– nadużywanie kawy i alkoholu,
– stres,
– przyjmowanie zbyt dużej ilości leków, np. przeciwbólowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
– niezdrowa dieta,
– grupa krwi 0.
Profilaktyka to podstawa
Jak widać, wrzodowej chorobie dwunastnicy sprzyja współczesny styl życia. Aby się przed nią ustrzec bądź zminimalizować ryzyko zachorowania, należy podejmować pewne działania profilaktyczne:
1. Odpowiednia dieta – w przypadku profilaktyki wrzodów odgrywa ona niezmiernie ważną rolę. Zatroszczyć się trzeba zarówno o jakość posiłków, jak i o regularność ich spożywania. Najlepiej jeść małe porcje co 3 godziny oraz ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, octu, kawy, alkoholu, mocnej herbaty oraz smażonych potraw. Wskazane jest, by w parze ze zdrową dietą szła aktywność fizyczna poprawiająca nie tylko samopoczucie i kondycję, ale wpływająca także na sprawniejszą pracę przewodu pokarmowego.
2. Osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, glikokortykosteroidy oraz preparaty przeciwbólowe powinny mieć się szczególnie na baczności, albowiem te specyfiki mają do siebie to, że osłabiają działanie czynników znajdujących się błonie śluzowej przewodu pokarmowego, zadaniem których jest neutralizowanie działania kwasu solnego wytwarzanego przez żołądek. Najrozsądniej jest ograniczyć ilość wspomnianych leków, a jeśli nie wchodzi to w rachubę, obowiązkowe jest stosowanie leków osłonowych.
3. Na wrzodową chorobę dwunastnicy są wyjątkowo podatne osoby będące pod wpływem długotrwałego stresu. Wskazane jest ograniczenie lub wyeliminowanie powodujących go czynników.