Monday, February 26, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak ustrzec się przed kleszczami?

Jak ustrzec się przed kleszczami?

Jeżeli należysz do zagrożonej grupy osób, dowiedz się jak walczyć z tymi nieprzyjemnymi żyjątkami.

kleszcze preparaty lato pies

Ustrzeż siebie i podopiecznych / fot. materiały prasowe

Środki przeciw kleszczom to skuteczny sposób ochrony przed tymi insektami, który sprawdza się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko wszystkim członkom rodziny, lecz także podopiecznym czworonożnym.

kleszcze preparaty lato pies

Ustrzeż siebie i podopiecznych / fot. materiały prasowe

Przyglądając się dostępnym dla ludzi preparatom chemicznym, nie sposób nie dostrzec różnego rodzaju sprayów, maści, kremów oraz żelów, które po użyciu, dzięki swojemu zapachowi, mają za zadanie odstraszać te żywiące się krwią owady. W przypadku zwierząt natomiast istnieją jeszcze specjalne szczepionki oraz obroże dające możliwość zabezpieczenia skóry ulubieńca przed ukąszeniem. Dużym powodzeniem cieszą się także krople na kleszcze dla psa, należy jednak pamiętać o ich regularnym stosowaniu, co nie zawsze okazuje się proste.

Szeroki wybór produktów

Preparaty o właściwościach przeciwkleszczowych można podzielić na te pochodzenia naturalnego oraz na te, które posiadają skład chemiczny. Z drugiej strony wszystkie dostępne środki dzielą się także na te, które odznaczają się długotrwałym lub krótkotrwałym działaniem. Dodatkowo produkty te są albo odstraszające, albo kontaktowe – po zetknięciu z nimi kleszcz umiera w ciągu kilku godzin. Zazwyczaj większość z omawianych środków jest łatwo dostępna niemal w każdej aptece, część można zamówić też drogą internetową. W przypadku preparatów dla zwierząt preparaty znajdą się w każdym sklepie zoologicznym, nieliczne zaś będą wymagać odwiedzin w gabinecie weterynaryjnym.

Jak skutecznie się chronić

Produkty występujące w postaci sprayu służą domownikom do spryskiwania ciała bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz. Zdarza się jednak, że ich zapach odstraszający kleszcze wietrzeje zbyt szybko, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po krem, który okaże się bardziej trwały niż wspomniany spray. Wystarczy wysmarować nim miejsca narażone na ataki kleszczy, pamiętając o natarciu okolic mankietów i kołnierzyka. Bez obaw, preparaty te nie powinny zabrudzić odzieży i można je bezpiecznie stosować nawet u dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Zbawienny DEET

Co istotne, część z dostępnych preparatów przeciwko kleszczom zawiera w sobie DEET, czyli specjalny składnik przeciwdziałający atakom ze strony tych owadów. Jest on w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, przez co coraz więcej właścicieli czworonogów decyduje się na sięgnięcie po te specyfiki. DEET ma za zadanie zablokować receptory kleszcza na kilka godzin w zależności od jego gatunku i rodzaju. Z kolei produkty dla dzieci nie zawierają w sobie wspomnianego składnika, a w jego miejscu znajdują się naturalne roślinne środki aktywne.

W końcu, niezależnie od okoliczności i przekonań co do słuszności ochrony przed insektami, dobrze pamiętać o tym, że istnieją grupy ludzi, które są narażone na atak kleszczy bardziej niż inni. Wśród nich znajdą się podróżnicy, myśliwi, leśnicy i ogrodnicy, a także działkowicze oraz osoby lubiące spędzać aktywnie czas poza domem. Dlatego warto zadbać o to, by każda z ich wypraw miała bezpieczny finał, bez konieczności narażania zdrowia.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • klikdokter dot com 6 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More Info here on that Topic: miastokobiet.pl/jak-ustrzec-sie-przed-kleszczami/ […]

  • photo banner printing 9 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] There you will find 50574 more Info to that Topic: miastokobiet.pl/jak-ustrzec-sie-przed-kleszczami/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ