Co zrobić, by zachować porządek w swoich ubraniach? Dobrym rozwiązaniem może się okazać stworzenie garderoby. Paradoksalnie nie musi być ona bardzo duża, by podnieść komfort przechowywania rozmaitych elementów stroju czy zapewnić warunki do dobierania codziennych i świątecznych stylizacji. Co powinno się znaleźć w garderobie, by zapewnić użytkownikom wygodę i przyjemność przebywania w danym pomieszczeniu? O tym przeczytacie poniżej
Gdzie zlokalizować garderobę w domu?
Dobrze przemyślana garderoba powinna się znaleźć w odpowiedniej części domu. Jeśli istnieje tylko taka możliwość, najlepiej umieścić ją tuż obok sypialni – ułatwia to poranne dobieranie stroju, daje większą swobodę i komfort. Może to być odrębne pomieszczenie lub wydzielony fragment sypialni.
Duża garderoba pomaga zachować większy ład i porządek w ubraniach, dając też lepszy ogląd tego, jakie elementy stroju mamy aktualnie do wyboru, by skompletować idealną stylizację. Rozstawienie ubrań czy butów w większych odległościach minimalizuje również ryzyko zniszczeń (zadrapań, zagnieceń czy plam). Nawet jednak mała garderoba, a raczej kącik na garderobę w ramach większego pokoju to szansa na poprawę funkcjonalności przestrzeni. Należy ją tylko dobrze przemyśleć i zaplanować.
Co można przechowywać w garderobie?
W garderobie najczęściej znajduje się miejsce do przechowywania ubrań, co pozwala łatwo sprawdzić zawartość szafy i dobierać idealne stylizacje na konkretne okazje. Oprócz nich chętnie tworzy się w nich także przestrzeń dla butów – ułożonych równo na półeczka. Warto także pomyśleć od razu o dodatkach – paskach, apaszkach, kapeluszach oraz biżuterii. Dzięki temu wszystkie potrzebne elementy każdego stroju ma się zawsze pod ręką, by stworzyć rozwiązania na każdą okazję.
Jeśli dysponuje się sporą przestrzenią w garderobie można wygospodarować miejsce na toaletkę. Wówczas to właśnie w tej części domu przechowuje się także kosmetyki i akcesoria do wykonywania makijażu.
Szafy, szafki i półki, czyli podstawowe wyposażenie garderoby
Podstawą każdej garderoby są oczywiście odpowiednie półki i szafy, w których mieszczą się wszystkie potrzebne przedmioty. Mogą to być zamknięte moduły z wieszakami, szufladami i półkami (na akcesoria i buty), co lepiej chroni odzież i dodatki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, by mieć lepszy ogląd swojej garderoby, warto zdecydować się otwarte szafki.
Ciekawym pomysłem jest ustawienie dodatkowego drążka lub wieszaka, na który trafiają bieżące stylizacje, np. do założenia kolejnego dnia, bądź rozpatrywane właśnie koncepcje, co najlepiej założyć na daną okazję.
Dodatkowe meble do wnętrza – co ustawić w garderobie?
Jakie jeszcze elementy wystroju powinny znaleźć się w garderobie? Jeśli planujemy wykonywać w niej makijaż, potrzebna jest toaletka z lustrem i wygodnym krzesłem. Oprócz tego przydaje się pełnowymiarowe lustro. W mniejszych wnętrzach bywa to tafla wmontowana w przesuwne drzwi szafy na ubrania. W nieco większych przestrzeniach można zdecydować się na pełnopostaciowe zwierciadło na ścianie. Dużą sympatią cieszą się klasyczne modele, choć można też zdecydować się na rozwiązania nowoczesne, jak choćby lustra podświetlane LED od: LED-Lustra.pl.
Idealne światło do garderoby – podstawowe informacje o oświetleniu
W tym miejscu warto powiedzieć jeszcze kilka słów na temat oświetlenia w garderobie. Ma być ono jak najbardziej neutralne i zbliżone do światła dziennego. Należy stawiać na produkty o wysokim współczynniku oddawania barw, co ułatwia dopasowanie kolorystyczne wszystkich elementów stroju, ale też wykonanie perfekcyjnego makijażu.
Oświetlenie ogólne (najczęściej sufitowe) nie musi mieć dużego natężenia. Znacznie ważniejsze pod tym względem są lampy doświetlające strefę lustra na ścianie (reflektory, kinkiety) oraz toaletkę (zazwyczaj lampy stołowe) – to dzięki nim da się wykonywać nawet bardziej precyzyjne zadania. Można też rozważyć montaż praktycznego oświetlenia ozdobnego. W tej roli przydają się oprawki punktowe (oczka wpustowe) lub liniowe (taśmy LED). Umieszcza się je na ścianach i podłogach, ale też na meblach, by stworzyć wrażenie przytulności oraz doświetlić wybraną przestrzeń. Tego typu dekoracja sprawdza się nawet w najmniejszych garderobach.
Piękna i wygodna domowa garderoba – podsumowanie
Własna garderoba to marzenie wielu osób. Wbrew pozorom jej stworzenie wcale nie jest tak trudne i nie wymaga odrębnego pomieszczenia. Czasami wystarczy dobry pomysł, projekt i chęci, by odmienić swoje wnętrza, poprawić ich funkcjonalność i przynieść prawdziwą radość użytkownikom.