Friday, September 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak urządzić salon – wskazówki aranżacyjne do małego i dużego metrażu

Jak urządzić salon – wskazówki aranżacyjne do małego i dużego metrażu

Poznaj proste zasady i dowiedz się, jak urządzić salon

salon z antresolą

Zastanawiasz się, jak urządzić salon? / fot. beds.pl

Jak optycznie powiększyć mały salon? W jaki sposób ustawić meble przy dużym i niewielkim metrażu pomieszczenia? Jakie kolory ścian będą odpowiednie do salonu? Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne, spójne i przytulne wnętrze

Jak urządzić salon?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Stanowi zarówno przestrzeń reprezentacyjną, miejsce dla gości, jak i służy nam do odpoczynku, pracy lub spożywania posiłków – zwłaszcza w sytuacji, gdy połączymy go z jadalnią. Właściwe zaaranżowanie salonu stanowi nie lada wyzwanie dla każdej kobiety, biorąc pod uwagę mnogość asortymentu dostępnego w sklepach meblowych. Podczas zakupowego szaleństwa często zapominamy jednak o tym, że urządzenie naszej przestrzeni powinno ze sobą współgrać oraz – co najważniejsze – odpowiadać dostępnemu metrażowi. Za pomocą mebli, dodatków, oświetlenia, a nawet wzorów na podłodze czy kolorów ścian jesteśmy w stanie optycznie powiększyć nawet najmniejszy salon, ale również wizualnie zagracić duży pokój. W takim razie, jakie podstawowe zasady aranżacji salonu warto poznać?

Jak urządzić mały salon?

Dysponując niewielkim metrażem w salonie, przede wszystkim powinnyśmy zastanowić się nad indywidualnym charakterem tego pomieszczenia. Chcąc zachować komfort w jego użytkowaniu, warto zrezygnować z opcji połączenia salonu z jadalnią. Mały pokój najczęściej służy nam do wypoczynku z rodziną, co oznacza, że powinnyśmy skupić się na doborze wygodnej kanapy, foteli oraz innych mebli – zwłaszcza półek, regałów i szafki na telewizor. Nie zapominajmy również o niewielkim stoliku kawowym, stawiając zwłaszcza na ten o okrągłym kształcie – wówczas zyskamy trochę dodatkowej przestrzeni.
W sytuacji, gdy salon będzie okazjonalnie przekształcać się w pokój dla gości, to najważniejszym jego elementem będzie rozkładana kanapa. Warto zwrócić uwagę na jej twardość, wielkość po rozłożeniu oraz na dodatkowe szuflady lub schowek, w których ukryjemy pościel i ręczniki. Co najważniejsze, kanapa po rozłożeniu nie powinna utrudniać nam i gościom swobodnego przemieszczania się po salonie. Zwłaszcza najczęściej wybierane centralne usytuowanie kanapy może optycznie zmniejszyć metraż naszego pokoju. Dobry wybór stanowi np. sofa narożna, którą zagospodarujemy przestrzeń w narożnikach.
Jeżeli w salonie planujemy stworzyć miejsce do pracy biurowej, to nie zapominajmy o biurku oraz krześle biurowym. Te meble najlepiej ustawić pod ścianą oraz tak, aby zapewnić sobie optymalne źródło naturalnego światła.

Kolory do małego salonu

Dobór koloru ścian i mebli spędzać nam sen z powiek. W przypadku małego salonu jest on zwłaszcza utrudniony. Architekci wnętrz zalecają, aby zdecydować się na jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Możemy wybierać pomiędzy odcieniami bieli, beżu, jasnymi szarościami oraz kolorami pastelowymi. Wtedy ciekawym wyjściem będzie zakup odważnej kanapy o mocnej barwie, która nada wnętrzu charakteru i przyciągnie wzrok gości.
Co w sytuacji, gdy wolimy ciemne kolory zamiast bieli? Aby nie zmniejszyć przestrzeni, wystarczy postawić na wyróżniający się kolor, ale wyłącznie na jednej ścianie. Najlepiej, aby stanowiła ono naturalne tło dla jasnych mebli. Zamiast kolorowej farby możemy zakupić wzorzystą tapetę, za pomocą której również pokryjemy wyłącznie jedną ścianę.
Nie zapominajmy także o pomalowaniu sufitu. Tutaj klasycznym wyborem będzie biel. Salon powiększymy, stosując prosty trik – na górze ściany pozostawmy około 5-centymetrowy pasek w kolorze sufitu, który będzie się odcinał kolorystycznie od reszty ścian w pokoju.

Podłoga do małego salonu

Przy zakupie podłogi powinnyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej trwałość, odporność na zarysowania oraz łatwość w utrzymaniu czystości. W przypadku małego salonu podłoga powinna być jednolita, a listwa przypodłogowa wykonana z tego samego materiału i w tym samym kolorze, co podłoga. Nie zaleca się łączenia ze sobą materiałów, wybierania płytek marmurowych i mozaiki.

Oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie może odmienić nasz pokój. Najważniejsze, abyśmy nie zapominały o naturalnych źródłach światła, czyli o tym, aby nie zasłaniać okien w naszym salonie. Wnętrze optycznie powiększą m.in. stojące lampy o świetle skierowanym na sufit.

Dodatki

Dysponując niewielkim metrażem, nie możemy puścić wodzy fantazji i przesadzać z wielkością i liczbą dodatków – dekoracje mogą przytłoczyć nasz salon. Architekci przede wszystkim zalecają, aby na ścianach zawiesić fantazyjne lustra. Dzięki temu rozproszymy światło i stworzymy iluzję większej przestrzeni.
Umieszczając dywan i zasłony, zwróćmy również uwagę na ich wzór i kolorystykę, tak, aby wizualnie nie zdominowały pokoju.

współczesny salon

Podstawy aranżacji małego i dużego salonu / fot. beds.pl

Jak urządzić duży salon?

Również okazały metraż salonu może okazać się dla nas problematyczny. Na dużych przestrzeniach łatwo jest stworzyć wrażenie chaosu, nieporządku czy braku spójności w aranżacji. Przyjmuje się, że najważniejszy jest wybór punktu centralnego w naszym salonie, wokół którego ustawimy dane meble. Możemy postawić na środkowe ustawienie kanapy z fotelami po bokach, pufami i z okazałym stolikiem kawowym. Inne meble ustawmy blisko ścian, tak, aby w salonie zapanowała harmonia.
Inną opcją jest stworzenie oddzielnych stref w pokoju. Duża przestrzeń oferuje nam wiele możliwości, w tym połączenie funkcjonalności salonu z jadalnią. Miejsce, w którym ustawimy stół i krzesła możemy wydzielić za pomocą doboru innego materiału lub wzoru podłogi czy kolorystyki ścian. Natomiast łącząc salon z domowym biurem, meble (biurko, krzesło) ustawmy za kanapą. Oczywiście pamiętajmy o złotej zasadzie aranżacyjnej – „mniej znaczy więcej”. Mimo że w dużym salonie z pewnością zmieści się większa liczba mebli, to nie powinny one utrudniać nam przemieszczania i tworzyć chaosu. Warto, aby ze sobą współgrały pod względem kolorystycznym oraz designerskim.

Kolory do dużego salonu

W porównaniu z zasadami aranżacyjnymi przestrzeni w małym salonie, w tym przypadku mamy tak naprawdę dowolność przy wyborze kolorów. Barwa ścian, mebli i podłogi nie powinna jednak ze sobą zbytnio kontrastować. Zachowajmy umiar w rozmieszczeniu awangardowych, wzorzystych tapet. Możemy postawić na ciepłe i stonowane barwy, jeżeli chcemy stworzyć wrażenie spokoju i harmonii.

Podłoga

W przypadku podłogi również mamy dużą dowolność. Pamiętajmy o tym, że jasna podłoga optycznie powiększa salon, natomiast ciemna podłoga wizualnie go pomniejsza. Możemy zdecydować się na płytki, panele, drewno, gres oraz na listwy przypodłogowe w zbliżonej kolorystyce.

Dodatki do dużego salonu

Wielu architektów powtarza, że to dodatki tworzą wnętrze i nadają mu charakteru. W dużych salonach mogą być one okazałe, kolorowe i przyciągające wzrok. Najważniejsze jednak, aby były funkcjonalne i spójne.

źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ