Sypialnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Średnio spędzamy w niej 1/3 każdego dnia, czyli bardzo dużą część swojego życia. Dobry sen pozytywnie wpływa na ilość naszej energii, wydajność w pracy, zdolności umysłowe i ogólne samopoczucie. Z tych powodów warto zadbać o jakość wypoczynku, abyśmy rano obudzili się radośni i pełni witalności. Zobaczcie, jak urządzić przytulną sypialnię.
Barwy bliskie sercu. Otul się kolorem
Nie od dziś wiadomo, że kolory otoczenia wpływają na nastrój człowieka. Warto wykorzystać tę wiedzę do stworzenia spokojnego, ciepłego miejsca, idealnego do relaksu i wyciszenia. Oto kilka pomysłów na kolory sprzyjające odpoczynkowi w przytulnej sypialni.
Za sprawą odpowiedniego koloru można wyczarować błogą przestrzeń do snu. Projektanci wnętrz zachęcają do korzystania z kolorów neutralnych, począwszy do jasnych odcieni szarości, poprzez beże, a na brązach skończywszy. To właśnie stonowane tonacje zapewniają odpowiednie tło, które można w prosty sposób ożywić akcesoriami.
Nie bój się szarości
„Bezkresne spojrzenie”, „jedwabny popiel”, „szlachetna platyna” czy „szept nocy”- już same nazwy farb w tonacji szarości przywołują błogi spokój i zachęcają do odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Dla zbudowania przytulnego nastroju w sypialni, lepiej postawić na ciepłe odcienie neutralnych barw, które wprowadzają do wnętrza nutę delikatności.
Miłośnicy nowoczesnych wnętrz mogą natomiast skierować się w stronę chłodniejszych tonów, które równoważą barwy występujące w pomieszczeniu. Chłodne odcienie doskonale komponują się z bielą i jasnymi odcieniami drewna.
Styl skandynawski w sypialni
Poszukując najlepszego koloru ścian, warto zainspirować się stylem skandynawskim lub estetyką Hygge. Dla zbudowania odpowiedniego nastroju, można użyć zestawów kolorystycznych złożonych z bieli, błękitu i szarości. Dobrze, jeśli w skandynawskim wnętrzu pojawią się rośliny doniczkowe o mało skomplikowanej formie, na przykład zamiokulkas, wawrzyn, drzewko figowe czy bluszcz pospolity.
Równie dobrze prezentuje się wnętrze utrzymane w czystej bieli. Choć wizualnie dość sterylne, niewiele ma do czynienia z zimnem i brakiem przytulności. Biel wystarczy zestawić z drobnym deseniem tapety, aby stworzyć nowoczesne i proste pomieszczenie. Gotowe aranżacje pełne inspiracji, stworzone przez użytkowników forum, można zobaczyć tutaj: https://forum.leroymerlin.pl/forum/sypialnia,2,111.html.
Sny o Prowansji
Przytulny charakter pomieszczenia świetnie budują dodatki. Zestawienie bieli z naturalnym drewnem ramy łóżka i białą pościelą wykończoną koronką pozwala uzyskać aurę sielskiego domu, sprzyjający odpoczynkowi. Lekkie wrzosowe akcenty w postaci subtelnych poszewek na poduszki wprowadzają do wnętrza odprężający klimat. W sypialniach w stylu prowansalskim chętnie wykorzystywany jest także motyw lawendy, czy to jako haft na poduszkach, czy w postaci zasuszonego bukietu fioletowych kwiatuszków. Pojawiają się też rośliny doniczkowe, w tym oryginalne i przyciągające uwagę drzewka oliwne.
Sięgnij po naturalne materiały
Drewno, wiklina, kamień czy wełna – każdy z tych materiałów pochodzi wprost z natury i nadaje wnętrzu ciepły, przytulny klimat. Ostatni z nich możesz wprowadzić do sypialni poprzez dodatki, takie jak dziergane poduszki i pledy. Drewno z kolei świetnie zagra na podłodze czy w charakterze wezgłowia łóżka. Te elementy wystroju, w przeciwieństwie do zimnych metalowych detali nowoczesnych projektów (gałek mebli czy nóżek) budują urokliwą atmosferę w małej sypialni.
Przytulna sypialnia na poddaszu. Słów parę o oświetleniu
Projektując oświetlenie w sypialni, należy pomyśleć o dostarczeniu dyskretnego, rozproszonego światła. W tym celu świetnie sprawdzają się plafony czy kinkiety z funkcją ściemniania. W sypialni spokojnie możemy też zrezygnować z żyrandola. Innym trafionym rozwiązaniem może być wykorzystanie lampy podłogowej wyposażonej w żarówkę o niewielkiej mocy i ciepłej barwie – wówczas da ona łagodne światło. We współczesnych aranżacjach coraz większą popularnością cieszą się też taśmy LED zamontowane wokół karnisza z zasłonami. Natomiast do czytania przyda się w sypialni lampka kierunkowa.
Zadbaj o małą ilość naturalnego światła
Materiałowe zasłony zaciemniające czy drewniane rolety są w sypialni elementem bardzo potrzebnym, gdyż pozwalają na regulację ilości dziennego światła, jakie wpada do pomieszczenia. Ograniczenie rozpraszających bodźców ułatwia spokojne zasypianie.
Tekstylia budujące nastrój. Zasłony, narzuty, poduszki
W tym sezonie szczególnie modne są wzory w romby, zygzaki i gwiazdy, dlatego warto zainwestować w przynajmniej jeden element, taki jak narzuta, poduszka czy dywanik w charakterystycznym deseniu. W sypialni nie można również zapomnieć o przytulnych zasłonach, budujących klimat wyciszenia, spokoju i intymności. Warto zwrócić uwagę, żeby tkanina, z której będzie ona wykonana, nie przepuszczała światła.
Tekstylia zastosowane w sypialni mogą zagrać również jako element mebla. W sypialni świetnie będzie prezentować się łóżko z ozdobnym zagłówkiem. Ten wykonany z weluru, pikowany przezroczystymi kryształkami doskonale dopełni wnętrze w stylu glamour, pełne blasku i kobiecości. Natomiast w aranżacjach bliższych naturze warto postawić na drewniane łoże z ozdobnymi szczebelkami u wezgłowia, nawiązujące do ducha Skandynawii oraz na proste jednokolorowe zasłony.
Zainwestuj w dywan
Pierwsze poranne kroki po przebudzeniu nie są czymś najmilszym, szczególnie gdy stanowią zapowiedź męczącego dnia pełnego obowiązków. Dlatego też warto osłodzić sobie niewdzięczne poranki i zaopatrzyć się w miły, puszysty dywan. Nie dość, że ochroni nasze stopy przed chłodem podłogi, to jeszcze poprawi parametry akustyczne pomieszczenia i nada mu wrażenia przytulności. Wpłynie też pozytywnie na wrażenia estetyczne, dodając przytulności pomieszczeniu. W sypialni dobrze sprawdzą się dywany o wysokim gęstym runie w odcieniu bieli, szarości, pastelowego różu, błękitu czy fioletu.