Wednesday, July 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak urządzić przydomowy plac zabaw?

Jak urządzić przydomowy plac zabaw?

Plac zabaw w ogrodzie? A czemu nie?

Plac zabaw

Przydomowy plac zabaw to dobry pomysł / fot. Bulat Khamitov, Pexels

Dzieci uwielbiają plac zabaw. Huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i drabinki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu przez milusińskich. Jeśli chcesz sprawić wielką przyjemność maluchowi, zdecyduj się na wykonanie przydomowego placu zabaw. W jaki sposób to zrobić?

Plac zabaw ‒ właściwe przygotowanie terenu

Na początku musisz odpowiednio przygotować teren pod plac zabaw. W pobliżu nie powinny znajdować się zbiorniki wodne, ruchliwe ulice, instalacje elektryczne lub gazowe, a także toksyczne rośliny ogrodowe. Najlepiej, aby miejsce było zacienione, dzięki czemu pociecha będzie mogła spędzać miło czas na zabawie nawet w upalne dni. Dobrze również, aby plac zabaw był widoczny z okien domu.

 

Kolejny krok to przygotowanie powierzchni. Wbrew pozorom trawa ani goła ziemia nie są odpowiednimi nawierzchniami. W razie upadku maluch może się bowiem potłuc, a zanieczyszczona ziemią rana będzie wymagała kontroli lekarskiej. Najlepiej więc zainwestować w profesjonalną nawierzchnię, jaka występuje na największych placach zabaw. Może to być warstwa z gumowej płyty, syntetyczna lub w formie ogromnych puzzli. Ten rodzaj nawierzchni jest miękki i bezpieczny dla dziecka, a także łatwy w utrzymaniu czystości.

Zjeżdżalnie, drabinki, huśtawki – producent z doświadczeniem

Następny etap to zaprojektowanie i wyposażenie placu. Zastanów się, jak miejsce zabaw powinno wyglądać oraz jakie zabawki musi zawierać. Do ulubionych dziecięcych zabawek należą drabinki, karuzele, zjeżdżalnie i huśtawki. Producent, który je dostarczy, powinien cechować się doświadczeniem w branży, dzięki czemu zdobędziesz pewność, że wszystkie urządzenia są najlepszej jakości.

 

Wybierając zabawki, weź pod uwagę wiek i zainteresowania dziecka, wielkość przestrzeni oraz budżet, którym dysponujesz. Im dziecko jest młodsze, tym mniej zaawansowane zabawki je interesują. W przypadku maluchów do 3-4 lat dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju bujaki, piaskownica, plastikowy domek, niewysoka zjeżdżalnia i niska huśtawka. Pociecha ucieszy się także z ogrodowego stołu, przy którym można bawić się wodą i piaskiem oraz organizować „ogrodowe przyjęcia”.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym i starsze uwielbiają zabawy ruchowe. Dlatego najlepiej zdecyduj się na zabawki, które wymagają pewnego wysiłku. Świetną propozycją są miniścianki wspinaczkowe, drabinki, po których można przechodzić, wykorzystując jedynie ręce, długa zjeżdżalnia, wysoka huśtawka albo kosz do gry w koszykówkę.

 

Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, wybierz zabawki typu „kilka w jednym”, czyli modele, w których np. domek łączy się ze zjeżdżalnią, a dodatkowo posiada tor przeszkód albo tunel.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ