Wednesday, May 29, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl w sam raz na zimowe dni

styl skadynawski

Styl skandynawski to minimalizm i wygoda / fot. Pixabay

Styl skandynawski to niezwykle ceniony nurt w aranżacji pomieszczeń, który cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Reprezentujące go wnętrza prezentują się schludnie, estetycznie oraz przytulnie, co zachęca do spędzania w nich czasu. Meble skandynawskie obecne w mieszkaniu są przy tym funkcjonalne, proste w obsłudze oraz oferują wiele praktycznych udogodnień, pozytywnie wpływających na komfort korzystania z nich. Aby urządzić mieszkanie w modnym stylu skandynawskim, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Oto one!

 

Proste formy, jasne kolory i naturalne dodatki

Styl skandynawski wywodzi się z chłodnej i deszczowej północy Europy, gdzie dni są krótkie, a wieczory długie i chłodne. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy krajów skandynawskich tak doceniają światło, jasne kolory oraz naturę, która jest szczególnie bliska ich sercom. Styl skandynawski stawia na prostotę, minimalizm oraz jasne, stonowane kolory. Meble skandynawskie prawie zawsze są utrzymane w jasnych kolorach, wśród których dominuje ponadczasowa i uniwersalna biel, beże oraz odcienie szarości. Proste formy mebli oraz ich funkcjonalny charakter sprawiają, że świetnie nadają się do każdego domowego wnętrza.

 

Mieszkania w stylu skandynawskim są zawsze jasne i przytulne. Uzyskuje się to dzięki jasnej kolorystyce nie tylko samych mebli, ale także ścian i dodatków. Ściany zwykle są utrzymane w kolorystyce czystej bieli, która fantastycznie odbija światło i optycznie rozjaśnia pomieszczenie. W krajach skandynawskich niezwykle popularnym nurtem jest całkowita rezygnacja z dekoracji okiennych, a więc zasłon, firanek oraz rolet, gdyż odsłonięte okna wpuszczają do wnętrza więcej cennego światła, co docenimy zwłaszcza w zimowe, krótkie dni. Puszyste dywany w stonowanych kolorach z geometrycznymi, minimalistycznymi w odbiorze wzorami wprowadzają z kolei do pomieszczenia więcej przytulności i ciepła.

styl skandynawski

fot. Pixabay

Dodatki i dekoracje w stylu skandynawskim

Żadne kompletnie urządzone mieszkanie nie może obyć się bez dekoracji i drobnych dodatków. Styl skandynawski stawia w tym zakresie na minimalizm i oszczędność, nie znajdziemy w nim więc mnogości ozdób, figurek i bibelotów. Wnętrza z zasady mają być proste, oszczędnie urządzone i funkcjonalne – każdy element obecny w pomieszczeniu powinien spełniać określoną funkcję użytkową. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z ozdób! Wręcz przeciwnie – meble skandynawskie świetnie prezentują się z drobnymi dodatkami, ściany z kolei możemy udekorować minimalistycznymi grafikami w antyramach.

 

Dekoracje i ozdoby w stylu skandynawskim są najczęściej wykonane z naturalnych materiałów, wśród których dominuje drewno, ceramika, papier oraz szkło. Drewniane elementy dekoracyjne w efektowny sposób zdobią pomieszczenie wprowadzając do niego dodatkowego koloru oraz przyjemnego wrażenia ciepła i przytulności. Szklane lampiony, wazony i lampy o prostych, geometrycznych kształtach rozjaśniają dodatkowo pomieszczenie po zmroku oraz wprowadzają do niego wrażenie przytulności. Koce utkane z naturalnych materiałów w jednolitej kolorystyce szarości, beżów lub brązów pozwalają natomiast przyjemnie otulić się podczas wieczornego wypoczynku.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Dorota 25 listopada, 2021

    Skandynawski styl mi się o tyle podoba, że można szaleć z dodatkami 😀 potem już nie jest skandynawski no ale cóż 😀 U mnie proste regały chyba nawet z ikei, (wiem że były składane ale to stare dzieje już), stolik-kwadrat, jasnoszara sofa ( to już pamiętam że Malmo, od Puszmana, piękne miasto a kanapa jeszcze piękniejsza), takie ciężkie materiałowe zasłony bez ozdób i peeeeełno figurek, bibelotów, bez ładu i składu. Uwielbiam gromadzić, skandynawski chaos mi wyszedł 😀

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ