Wednesday, May 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jak urządzić łazienkę w dużym domu?

Jak urządzić łazienkę w dużym domu?

Nawet w tym miejscu warto postawić na ergonomię

Duza łazienka - jak ją urządzić

fot. Casa imágenes / Adobe Stock

Duży dom to sporo możliwości, ale też nie lada wyzwanie projektowe. Łazienka w dużym domu przeznaczona dla kilku osób musi spełniać wymagania każdej z nich, być uniwersalna, funkcjonalna i bezpieczna dla każdego użytkownika. Jednocześnie powinna być pomieszczeniem zapewniającym intymność, gdzie można się bezpiecznie zrelaksować. Jak urządzić łazienkę w dużym domu?

 

Czym się kierować?

Urządzając łazienkę w dużym domu, gdzie jest kilku domowników i jeszcze niejednokrotnie w różnych przedziałach wiekowych, należy uwzględnić rytuały i potrzeby każdego z nich. Poranne konflikty interesów w łazience zna chyba każdy, kto nie mieszka sam. Komfortowe korzystanie z łazienki przez kilka osób wymaga naprawdę dobrze przemyślanego projektu, który uwzględni indywidualne preferencje każdego z nich. Łazienka, z której korzystają domownicy, powinna być ponadto tak urządzona, aby utrzymanie jej w czystości nie sprawiało większego problemu i nie było czasochłonne. Dobrze dobrane akcesoria łazienkowe, takie dozownik do mydła zapewni środki czystości zawsze pod ręką, bez konieczności ciągłego czyszczenia sąsiadujących powierzchni.

Podział na strefy

Łazienka, w zależności od gabarytów, powinna być podzielona na strefy. Im większe pomieszczenie, tym większe możliwości. Dobrze, gdy łazienka ma osobą strefę toaletową (z miską ustępową, umywalką i ewentualnie bidetem), strefę kąpielową (z wanną i prysznicem) oraz- w przypadku bardzo dużego pomieszczenia- strefę wypoczynkową (którą można zastąpić pralnią). Po wydzieleniu stref znacznie łatwiej jest zagospodarować i urządzić łazienkę, aby była estetyczna, funkcjonalna i uwzględniała potrzeby domowników. Podział na strefy dobrze jest zastosować podczas meblowania. Osobne szafki i szuflady dla każdego użytkownika, dodatkowo wydzielone wizualnie, np. oświetleniem, z pewnością ułatwią korzystanie z łazienki i zapobiegną generowaniu niepotrzebnego bałaganu. Przy wydzielonych strefach łatwiej jest dobrać drobne elementy wyposażenia wnętrza. Bateria podtynkowa umywalkowa dodatkowo zaoszczędzi miejsce i ułatwi utrzymanie armatury w czystości.

Dwukomorowa umywalka

Poranne mycie zębów, czy też mycie rąk przed posiłkiem nie musi wiązać się z przepychankami do łazienki. W dużym domu świetnie sprawdzi się dwukomorowa umywalka (albo dwie umywalki), z której jednocześnie może korzystać więcej, aniżeli jedna osoba. Do każdej komory montuje się osobno kran do umywalki.

Wanna czy prysznic?

 

Wanna czy prysznic?

fot. Envato Elements

Idealnie, kiedy jest miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic. W przypadku, kiedy powierzchnia użytkowa nie pozwala na umieszczenie obu, warto rozważyć prysznic. Dla niektórych domowników, zwłaszcza dzieci czy osób starszych, wchodzenie i wychodzenie z wanny może być problematyczne i grozić upadkami. Ten sam problem może się pojawić przy zbyt wysokich brodzikach prysznicowych. Nowoczesne, wpuszczane w podłogę brodziki, których próg nie przekracza 2 cm są uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Dodatkowo są wykonane z materiałów antypoślizgowych, co podnosi ich poziom bezpieczeństwa. Można również zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu.

 

Jeśli w domu brakuje miejsca na wannę, ale ciężko wyobrazić sobie bez niej użytkowanie łazienki, warto zastanowić się nad prysznicem ze specjalnym, wysokim brodzikiem. Taki brodzik często wyposażony jest w dodatkowe siedzisko, które umożliwia dłuższy relaks po ciężkim dniu. Wysoki brodzik sprawdzi się również dla rodzin z małymi dziećmi (ułatwi kąpiele niemowlaka).

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ