Tuesday, July 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak urządzić łazienkę? 5 sprawdzonych sposobów

Jak urządzić łazienkę? 5 sprawdzonych sposobów

Połączyć wysmakowany styl z funkcjonalnością

Bateria umywalkowa

fot. Unsplash

Zazwyczaj, urządzając pomieszczenia, staramy się zachować spójność wystroju całego domu bądź mieszkania. Łazienka jest jednak pod tym względem wyjątkowa i to właśnie tutaj czasami możemy puścić wodze fantazji. Zobacz, jak połączyć funkcjonalność i estetykę w łazience

 

O charakterze łazienki stanowią przeważnie dwa najważniejsze aspekty: armatura oraz przeważające w tego typu pomieszczeniach płytki ceramiczne. Do wyboru mamy różnorodne modele w różnych stylach. Przed urządzeniem własnej łazienki warto zacząć od porównania baterii umywalkowych i pozostałych kwestii związanych z wykończeniem łazienki.

Bateria umywalkowa, czyli jak połączyć wygląd z funkcjonalnością

Urządzając łazienkę, zależy nam na stworzeniu przyjemnej dla oka kompozycji mebli, armatury, ścian i podłogi. Nie zapominajmy jednak, że łazienka to przede wszystkim pomieszczenie w określonej roli, z którego codziennie korzystamy. Dlatego na równi obok wyglądu, warto postawić praktyczny wymiar łazienki. Najlepszym przykładem dylematu i poszukiwań złotego środka jest bateria umywalkowa. Otóż baterie umywalkowe dostępne są we wszelkich stylach, o jakich można pomyśleć, urządzając łazienkę. Może skusić nas bateria umywalkowa lśniąca, czego zasługą jest chrom lub minimalistyczny czarny mat, który sprawdzi się do skromnej, skandynawskiej umywalki. Inni mogą woleć klasyczną elegancję glamour, dlatego wybiorą złoty połysk. Możliwości jest niezwykle dużo, ale baterie umywalkowe to również przedmiot codziennego użytku.

 

Bateria umywalkowa powinna być przede wszystkim łatwa w obsłudze. Z tego względu coraz rzadziej spotykamy w łazienkach klasyczne baterie umywalkowe z dwoma kurkami. Ich odkręcanie kiedy mamy brudne lub mokre dłonie, bywa problematyczne. Dlatego funkcjonalna bateria umywalkowa to najczęściej prosty uchwyt, za pomocą którego regulujemy zarówno ciśnienie wody, jak i jej temperaturę. Tego typu baterie umywalkowe są dziś najbardziej powszechne, właśnie ze względu na praktyczny wymiar ich użytkowania. Niemniej tego rodzaju baterie umywalkowe potrafią być również estetyczne. Klasyczny płaski uchwyt można zastąpić elegancką rączką, dzięki czemu bateria umywalkowa świetnie wpasuje się w nieco eklektyczny styl glamour.

 

Kolejny dylemat dotyczy tego, czy do swojej łazienki wstawimy baterię umywalkową stojącą czy podtynkową. Decyzję najlepiej zacząć od porównania codziennego użytkowania obu rodzajów. Bateria umywalkowa podtynkowa może zaoszczędzić sporo miejsca, dlatego chętnie wybierają ten typ osoby, urządzające małe łazienki w mieszkaniach. Z kolei bateria umywalkowa stojąca to dobre rozwiązanie do wnętrza w klasycznym stylu. Ten rodzaj baterii jest również łatwiejszy w montażu, dlatego jeśli robimy remont i nie chcemy skuwać zbyt wielu płytek, baterie umywalkowe stojące będą łatwiejszym sposobem na wykończenie łazienki.

 

Kolejny dylemat łączący estetykę z funkcjonalnością dotyczy pozycji. Bateria umywalkowa wysoka będzie praktyczna. Zmniejsza ryzyko rozbryzgującej się wody i nie trzeba się do niej zbytnio pochylać. Jeśli jednak w domu są dzieci, im zdecydowanie łatwiej będzie skorzystać z niższego montażu. Ważna będzie również stabilność, dlatego dla rodzin dobrym wyborem będzie jednouchwytowa bateria umywalkowa nablatowa.

Jak stworzyć ciekawą łazienkę?

Jak widać same baterie umywalkowe różnią się od siebie i oferują różnorakie rozwiązania. Możemy zdecydować się na baterie ścienne albo baterie nablatowe. Ostatecznie jednak liczy się, żeby za pomocą kranu z łatwością ustawić temperatury wody. Zwróćmy teraz uwagę na inne poszczególne modele armatury. Producenci tego typu sprzętu nierzadko komponują całe kolekcje, dzięki którym bez trudu dopasujemy baterie umywalkowe, do wanny czy pod prysznic w jednym stylu. Największy wybór oferuje chrom. Błyszczące wykończenie to najpopularniejszy wybór, co przekłada się na bogatą ofertę producentów. Decydując się na chrom, nie będziemy mieli problemu z dobraniem spójnych produktów, nawet jeśli nie będą one należały do jednej linii wybranej marki.

 

Większy kłopot może pojawić się, jeśli zdecydujemy się na kolor złoty szczotkowany. Takiego rozwiązania nie znajdziemy w każdym katalogu z armaturą łazienkową, a ponadto styl glamour nie będzie pasował do każdej umywalki. Problemy mogą pojawić się również przy doborze WC czy mebli. Ewentualnym kompromisem może być wybór stylu retro, który potrafi połączyć nierzadko eleganckie rozwiązania z rustykalną prostotą.

 

Przy wyborze armatury ponownie oprócz wyglądu warto mieć na uwadze praktyczny wymiar produktów. Np. metalowe wykończenia nierzadko bywają efektowne, jednak w pomieszczeniu pełnym wilgoci mogą być podatne na korozję. Aby tego uniknąć, nie strońmy od porównania i sprawdzajmy, czy w danym elemencie zastosowano stal nierdzewną. Popularne w stylu klasycznym są również wykończenia z mosiądzu, które nierzadko prezentują się jeszcze bardziej okazale, czy to chodzi o kran czy inne elementy armatury. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie też dobór odpowiedniego rozmiaru. Jeśli mamy takie możliwości warto zacząć od porównania szerokiego blatu i wąskiej wylewki. Na co dzień nie zabraknie sytuacji, kiedy jednocześnie przed lustrem staną przynajmniej dwie osoby. Zapewnijmy sobie komfort, wybierając higienę przy szerszym blacie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ