Monday, July 15, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak urządzić kawalerkę?

Jak urządzić kawalerkę?

Przedstawiamy kilka porad, jak zaaranżować przestrzeń w kawalerce, by żyło się w niej wygodnie i funkcjonalnie.

Dom z pomysłem

fot. pixabay.com

Kawalerka dla jej właściciela może być: zmorą – ze względu na mały metraż i chroniczny deficyt miejsca albo marzeniem – bo dla wielu to długo wyczekiwany własny kąt. W związku z małą ilością przestrzeni do zagospodarowania, warto dobrze przemyśleć jej urządzenie. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak zaaranżować przestrzeń w kawalerce, by żyło się w niej wygodnie i funkcjonalnie.

Dom z pomysłem

fot. pixabay.com

Porada nr 1 – jasne kolory ścian i dużo światła

Niezawodną metodą na optyczne powiększenie przestrzeni jest pomalowanie ścian na jasne kolory. Najlepiej sprawdza się klasyczna biel, pastele i jasne barwy. Ciemne bądź intensywne kolory w takiej aranżacji wnętrza powinny podkreślać walory poszczególnych pomieszczeń i występować tylko jako dopełnienie. W małym wnętrzu sprawdzą się modne przezroczyste meble – szklane stoliki, plastikowe krzesła czy stoły – dzięki nim salon wyda się większy i przestronny. Dużo uwagi należy także poświęcić oświetleniu – im jaśniejsze wnętrze, tym mieszkanie będzie wyglądało na większe i przytulniejsze.

Porada nr 2 – postaw na półki

Wiszące szafki wyglądają przytłaczająco, wnętrze (również kuchni) będzie prezentowało się korzystniej, jeśli zamiast nich na ścianach pojawią się półki. Oczywiście, wymaga to większej dyscypliny w utrzymywaniu porządku, ale dzięki temu można wyeksponować przedmioty, które nadadzą charakter wnętrzu (pamiątki z podróży, książki, zdjęcia) i będą uwydatniać pasje i zainteresowania właścicieli mieszkania.

Porada nr 3 – wieszak, nie podłoga

W urządzaniu małej przestrzeni warto trzyma się zasady, by unikać stawiania przedmiotów na podłodze (oczywiście o ile to możliwe). Lampy, lustra czy dekoracje wiszące będą lepiej komponować się z małym wnętrzem. Przedmioty montowane na ścianie powinny mieć pierwszeństwo, przed tymi stawianymi na podłodze. Wersją tej zasady w makroskali, jeżeli wysokość mieszkania na to pozwala, jest zaaranżowanie sypialni na antresoli. Przy okazji warto wspomnieć, że dzięki lustrom mieszkanie będzie wydawało się większe.

Porada nr 4 – otwarta przestrzeń

Jeśli mieszkanie składa się z jednego pomieszczenia – typ studio, nie należy dzielić go ścianami, które dodatkowo ograniczą małą przestrzeń. Architekci wnętrz rekomendują rozdzielanie poszczególnych stref: wypoczynkowej, kuchennej czy pracy, np. za pomocą innego rodzaju podłogi (terakota i parkiet bądź panele) czy kanapy ustawionej tak, by optycznie rozgraniczała przestrzenie. Ciekawe pomysły na rozwiązanie tej kwestii można znaleźć tutaj: http://www.domzpomyslem.pl.

Porada nr 5 – na czym spać wygodnie?

Sypialnia to obok łazienki najbardziej intymna część domu. Powinno być miejscem przytulnym i sprzyjającym wypoczynkowi. Duże łóżka, z powodu ograniczonego metrażu, nie są dobrym rozwiązaniem w kawalerkach. Lepiej zainwestować w rozkładaną sofę, która będzie pełniła podwójną funkcję: wypoczynkową w nocy i relaksacyjną w ciągu dnia. Dobrym pomysłem, wspomnianym w punkcie trzecim, jest umieszczenie łóżka na antresoli.

Porada nr 6 – uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Kawalerka wymaga zdyscyplinowania w zakresie utrzymywania porządku. Bezwzględnie należy unikać pozostawiania rzeczy w przypadkowych miejscach. Warto zainwestować w pudełka i pojemniki do segregacji przedmiotów, a przede wszystkim pozbyć się rzeczy zbędnych, których nie używamy, tzw. “przydasiów” (zwykle trudno się z nimi rozstać, ale po czasie okazuje się, że nie odczuwamy ich braku). Idealnie, by we wnętrzach szafek zamontować wieszaczki i pojemniczki – dzięki nim każda przestrzeń będzie wydajnie wykorzystana.

Porada nr 7 – jednolitość stylistyczna

Małe wnętrze łączące wiele stylów będzie wyglądać chaotycznie, dlatego warto zdecydować się na jeden i konsekwentnie urządzić wg niego mieszkanie. Eksperymenty można przeprowadzać tylko pod okiem fachowców. Przypadkowe meble dobrane losowo mogą sprawiać wrażenie niepotrzebnego miszmaszu, a poszczególne elementy inspirowane różnymi stylami będą potęgowały wrażenie bałaganu.

Porada nr 8 – im mniej detali tym lepiej

Im więcej wzorów tym bardziej nieuporządkowane wydaje się wnętrze. Dlatego lepiej zdecydować się na mało i najlepiej mało wyrazistych wzorów. Duże (zwłaszcza asymetryczne) wzory ze względu na ograniczoną przestrzeń nie pojawią się zbyt często, a tym samym podkreślą tylko jak niewielkie jest pomieszczenie. Warto zatem wybierać przedmioty o mniejszych rozmiarach i pamiętać, by jak najbardziej ograniczać ich liczbę.

Porada nr 9 – unikaj drzwi skrzydłowych

W kawalerce ważny jest każdy centymetr wolnego miejsca, dlatego nie zaleca się montowania drzwi, których skrzydło będzie zabierało wolną przestrzeń. Idealnym remedium na tą bolączkę są drzwi przesuwne, nie tylko w szafach, ale także pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami (wyłącznie tam, gdzie to niezbędne: w łazience, toalecie, etc.). Jeśli budżet na to pozwala warto zainwestować w drzwi przeszklone, które dodatkowo doświetlą wnętrza.

Porada nr 10 – sprytne meble

Rozkładana sofa, ruchome wsuwane jeden pod drugi stoliki, biurka ze składanymi blatami, pufy na kółkach z pojemnikami na drobiazgi – dzięki nim mieszkanie będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, a meble nie będą zajmować cennego miejsca.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Altis 14 listopada, 2017

    trafne porady, poza tym ogranicz ilość mebli

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ