Saturday, April 13, 2024
Home / Moda  / Design  / Jak urządzić długi i wąski pokój?

Jak urządzić długi i wąski pokój?

Zagraj kolorem i formą

Pokój dziecięcy o niestandardowych wymiarach

Podejmij wyzwanie i urządź niestandardowe pomieszczenie / fot. materiały prasowe

Aranżacja pokoju o niestandardowych wymiarach to niemałe wyzwanie. Dotyczy to przede wszystkim długich i wąskich pomieszczeń. Jak sprawić, aby wnętrze wydawało nieco bardziej proporcjonalne? Wystarczy odpowiednio skomponować ze sobą kolory oraz poświęcić chwilę na podjęcie decyzji dotyczących ustawienia mebli

 

Aranżacja wąskiego pokoju wymaga od nas kombinowania. Przede wszystkim kolorystycznego. Należy tak dobrać do siebie kolory ścian, aby pomieszczenie wydawało się szersze niż jest w rzeczywistości. Musimy nauczyć się więc sztuki wizualnej manipulacji.

Kolory do pokoju, czyli jak przywrócić harmonijne proporcje?

Wnętrze nabierze szerokości, a dwie przeciwległe, dłuższe ściany będą wyglądały na położone dalej od siebie, jeśli węższą ze ścian pomalujemy na mocniejsze, wyraziste kolory. Wystarczy sięgnąć po granat, szkarłat lub zieleń, pomarańcz, miodowy odcień żółci, przybrudzony błękit lub turkus. W zasadzie wszystkie chwyty i wszystkie kolory do pokoju zdadzą tu egzamin, o ile z uwagą wybierzemy również odcień dłuższych ścian. Nie ma tu jasno określonych zasad: możemy zestawiać kolory jasne i ciemne, mniej lub bardziej kontrastowe, ciepłe i zimne. Wyjątkowo pięknie prezentuje się chociażby kombinacja leciutkich szarości oraz magnetyzującego, intensywnego turkusu.

 

Wystrój pokoju w intensywnych barwach

Kolory optycznie przywrócą harmonię / fot. materiały prasowe

 

Aranżacja wąskiego pokoju: postaw na kształt

Jasne na dłuższych ścianach, ciemne kolory na krótszych – to zasada, którą można nieco zmodyfikować. Doskonałe rezultaty uzyskamy również, jeśli na węższej ścianie namalujemy przyciągający wzrok motyw, symbol. Da to podobny efekt, co kontrastowanie kolorów. Koło czy inna figura geometryczna, a może organiczny kształt? Nie ma tu ograniczeń. Pamiętajmy jedynie o wykorzystaniu wyrazistego koloru, np. głębokiej zieleni. W takim przypadku nie musimy już przeciwstawiać sobie barw prostopadłych ścian. We wnętrzu i w takim kontekście dobrze zagra chociażby kompozycja lekkiego błękitu (jak Niebiańska Energia z palety Dulux EasyCare) oraz przytulnego odcienia Różowy a brąz, czyli Dulux Kolor Roku 2018.

 

Malowidło na ścianie

Możesz też zagrać kształtem / fot. materiały prasowe

 

Kolory do pokoju: wersja w paski

Kolejny patent to pasy, paski i paseczki. Ukierunkowane poziomo sprawią, że przeciwległe, dłuższe ściany wyraźnie, choć jedynie optycznie odsuną się od siebie. Pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze i szersze, rozchwiane proporcje znajdą równowagę, a wnętrze uzyska dodatkowy element dekoracyjny. Wypróbujmy kombinację ciepłych kolorów – intensywnych pomarańczy oraz niesamowitego Spiced Honey (czyli Dulux Koloru Roku 2019!) – poprzetykanych złamaną bielą.

Jak urządzić wąski pokój?

Kolejna kwestia, nie mniej istotna: meble. Starajmy się tak rozplanować poszczególne sprzęty we wnętrzu, aby nie potęgowały one wrażenia „tunelu”. Nie ustawiajmy zatem wszystkich mebli wzdłuż dłuższych ścian (po jednej stronie lub po obu), bo inaczej przeciążymy aranżację i sprawimy, że straci ona na lekkości. W przypadku salonu kanapę najlepiej wsunąć pod krótszą ścianę – doskonale dopnie wnętrze i wraz z dobranym kolorem ścian skupi na sobie uwagę.

 

Jeśli zaś nie możemy uniknąć mebli przy dłuższych ścianach pomieszczenia (często jest to po prostu niemożliwe!), sięgnijmy po takie o połyskliwej powierzchni, odbijających światło frontach, z przeszkleniami lub wykończone przy użyciu luster.

 

Przemyślane kolory plus odpowiednio rozplanowane meble. To uniwersalna recepta na sprytnie i komfortowo urządzony wąski pokój. Dzięki tym dwóm elementom sprawimy, że mankamenty wnętrza nie będą stanowiły dla nas najmniejszego problemu.

 

Przeczytaj też, jak pomalować pokój dzienny.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Windowsclassroom 5 grudnia, 2018

    These color combination is looking so different and beautiful, please share more posts in this types. anyone to get solution from windows related problems in this web portal and here it is no need to any requirement. keep learn this amazing tutorial.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ