Saturday, April 13, 2024
Home / Seks  / Jak uprawiać seks tantryczny i czym różni się od zwykłego seksu

Jak uprawiać seks tantryczny i czym różni się od zwykłego seksu

Czy seks transcendentny to to samo co seks tantryczny?

para młodych ludzi nago

Czym się różni seks tantryczny od tradycyjnego? Fot Pixaby

Seks tantryczny to w ostatnim czasie dość popularny temat. Szczególnie dla kobiet, które często mają problem z czerpaniem pełnej przyjemności ze współżycia oraz osiągnięciem orgazmu. Niektórzy uważają, że to rodzaj miłości, który przenosi kochanków na wyższy poziom duchowego połączenia. Inni twierdzą, że to tylko przedłużająca się gra wstępna, która podobnie jak joga i mindfulness zyskała obecnie popularność

 

Czym jest seks tantryczny

Seks tantryczny wywodzi się ze starohinduskiej sztuki miłości i filozofii – tantry. Koncepcja trafiła także do Tybetu, dlatego są w niej obecne zarówno wpływy hinduskie jak i buddyjskie. Ten rodzaj miłości bazuje na tantrze nowoczesnej, która pojawiła się w Indiach w latach 60. XX wieku i stała się bardzo popularna także na zachodzie.

Tantra oznacza w sanskrycie „narzędzie do rozciągania świadomości”. Idąc za tą filozofią, seks tantryczny ma sprawić, że kobieta i mężczyzna staną się jednością. Podczas zbliżenia kobiety (yin) oraz mężczyzny (yang) ona zalewa go swoją energią duchową, a on fizyczną, a kochankowie uzupełniają się nawzajem.

Na czym polega ta sztuka kochania

W filozofii Wschodu nie istnieje podział na „czystą” sferę duchową oraz „brudną” cielesność. Z tego powodu dusza i ciało człowieka nie stoją w opozycji, ale wpływają na siebie i tworzą jedność. Tantra nie tylko uznaje kobiecą seksualność za naturalną i zachęca do otwarcia się na fizyczną przyjemność, ale kładzie nacisk na emocjonalność mężczyzn, którzy ze względu na normy kulturowe rzadko okazują swoje emocje.

Seks tantryczny w dużym stopniu nawiązuje do teorii czakr – miejsc w naszym organizmie, które są ośrodkiem energii. W czasie zbliżenia dochodzi do przeniesienia energii z genitaliów do czakramu transcendentalnego. Właśnie dlatego seks tantryczny stanowi zjednoczenie kochanków zarówno na poziomie cielesnym, jak i duchowym. Ten rodzaj uprawiania miłości prowadzi do osiągnięcia zaangażowania emocjonalnego i popędu seksualnego w tym samym czasie, co zajmuje więcej czasu niż tradycyjny seks. Niektórzy mylą dwa pojęcia. Seks transcendentny to rodzaj zbliżenia człowieka z… Absolutem. Podczas seksu transcendentnego, jak wyjaśnia amerykańska badaczka Jenny Wade partnerzy mają wizje, czują w sobie światło, fale energii przepływające przez ciało, wracają do swoich poprzednich wcieleń, widzą twarz Boga lub czują jego obecność, mają siły nadprzyrodzone, trafiają w stan niebytu lub podróżują w czasie, a niektórzy doznają nawet absolutnego oświecenia.


Zobacz też tekst Marty Niedźwiedzkiej: Tantra gimnastykuje świadomość

Czym seks tantryczny różni się od zwykłego seksu

Seks tantryczny to wyjątkowy rodzaj bliskości, który znacznie różni się od tradycyjnego współżycia. Przede wszystkim jest powolny, a kochankowie bardzo uważnie obserwują swoje potrzeby. Ważnym elementem jest również odpowiednia aranżacja wnętrza, która pozwoli kochankom wejść w odpowiedni nastrój. To mogą być aromatyczne świece lub inne małe przyjemności, które pobudzą wasze zmysły. Po stworzeniu erotycznego klimatu partnerzy siadają nago naprzeciwko siebie i nawiązują kontakt wzrokowy. Później łapią się za ręce i synchronizują oddech, pozostając w tej pozycji tak długo, aż wyzbędą się wstydu i poczują odpowiednią bliskość.

Kochankowie długo się przygotowują przed rozpoczęciem tego rodzaju współżycia, tak aby ich ciało i umysł mogły się w pełni rozluźnić i otworzyć na przepływ seksualnej energii.

Zanim dojdzie do penetracji, partnerzy wykonują różne rytuały oraz medytują, aby osiągnąć maksymalną bliskość na poziomie duchowym i emocjonalnym. Kochankowie często szepczą sobie do ucha poetyckie frazy, pytają siebie nawzajem o gotowość na konkretną aktywność seksualną. Mężczyźni często opóźniają orgazm, aby ich partnerka mogła czerpać przyjemność razem z nimi.


Zobacz też: Fotoprzewodnik – 7 pozycji seksualnych, które dadzą wam niezapomniany orgazm

Orgazm kobiety i mężczyzny

Często seks tantryczny kojarzy się mężczyznom z wyrzeczeniem, gdyż muszą zrezygnować z wytrysku, który najczęściej osiągają podczas tradycyjnego współżycia. Hinduscy mędrcy twierdzą, że wytrysk to „mała śmierć” dla mężczyzny, bo wiąże się ze stratą energii. Zgodnie z filozofią tantryczną, mężczyzna po wytrysku opada z sił i zamiast przytulać swoją kochankę, natychmiast zasypia. Seks tantryczny uczy rozróżnienia między orgazmem a ejakulacją, a nauczyciele tantry twierdzą, że orgazm bez wytrysku może dać mężczyźnie inny wymiar przyjemności. Wystarczy kontrolować oddech, uciskać mosznę oraz ściskać mięśnie wędzidełka. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni skupić się na ćwiczeniach mięśni Kegla, które przy odpowiednim napięciu, wzmacniają efekt szczytowania.

Pozycje charakterystyczne dla seksu tantrycznego

Najpopularniejszymi pozycjami w seksie tantrycznym są te, w których partnerzy mogą utrzymywać kontakt wzrokowy. Jedną z nich jest yab-yum – kochankowie siedzą naprzeciwko siebie, głaszcząc się i całując. Mężczyzna siedzi po turecku, a kobieta oplata go nogami w pasie. Partnerzy trzymają prawą rękę na karku drugiej osoby, a lewą – na jej kości ogonowej.
Kolejna bardzo popularna pozycja ułatwia kobietom pracę mięśniami Kegla. Partnerka leży na plecach, unosi i oplata swoimi nogami mężczyznę w pasie. Ważne, żebyście traktowali powyższe propozycje jako inspiracje. Każda para powinna praktykować pozycje, które są dla nich komfortowe i pozwalają im na osiągnięcie połączenia ze swoim duchem i ciałem.

dziennikarka, aktorka oraz komparatystka. Autorka szczególnie wrażliwa na kwestie praw kobiet, problemy społeczne oraz edukację seksualną. Nominowana do nagrody reporterskiej na Festiwalu Wrażliwy w Gdyni oraz Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w Krakowie. W wolnych chwilach tańczy, uprawia jogę oraz uczy się języka hiszpańskiego.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ