Tuesday, May 28, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Drzewko bonsai – stylowa ozdoba na eleganckie biurko. Jak uprawiać bonsai?

Drzewko bonsai – stylowa ozdoba na eleganckie biurko. Jak uprawiać bonsai?

Spróbuj tego a przekonasz się, ile jest w tobie rasowej ogrodniczki

drzewko bonsai

Przycinanie bonsai / fot. Anyka, 123RF

Drzewka bonsai to małe dzieła sztuki. Aby wyhodować tę piękną roślinę, potrzeba wiedzy, umiejętności i – co najważniejsze – cierpliwości. Stworzenie doskonałego drzewka bonsai wymaga czasu, jednak efekt z nawiązką wynagradza wszelkie starania. Bonsai to żywa ozdoba, będąca centralnym punktem każdego wystroju wnętrza. Jak uprawiać i pielęgnować drzewka bonsai? Podpowiadamy

 

Drzewka bonsai – japońska perfekcja

Już ponad 2000 lat temu Chińczycy tworzyli miniaturowe krajobrazy, a z występującymi w nich elementami wiązali magiczne właściwości. 700 lat temu Chińczycy i Koreańczycy skopiowali tę formę sztuki i zaczęli kreować swój własny charakterystyczny styl. Zamiast na całych krajobrazach skupili się na pojedynczych drzewach.
„Bon-sai” w języku japońskim oznacza „roślinę w pojemniku”. To forma sztuki ogrodniczej, w której kluczowe jest perfekcyjne kształtowanie rośliny poprzez stosowanie specjalnych technik (np. przycinanie, drutowanie) mających na celu ukształtowanie karłowatej rośliny przypominającej drzewo.

Jak wybrać gatunek rośliny do kształtowania?

Pierwszym krokiem w domowej uprawie drzewek bonsai jest wybór odpowiedniego gatunku rośliny. Są to zazwyczaj rośliny liściaste lub iglaste, czasem kwitnące, które mają stosunkowo małe liście i giętkie, podatne na formowanie pędy, z których można ukształtować wyraźny miniaturowy pień.

 

Najpopularniejsze gatunki do kształtowania bonsai to:
• drzewa: klon, buk, świerk biały, dąb, głóg, brzoza, modrzew, sosny bonsai (najczęściej drobnokwiatowa), jałowiec, wiśnia, wiąz, paulownia cesarska;
• krzewy: irga, kosodrzewina, azalia, oczar, pigwowiec;
• domowe rośliny doniczkowe do kształtowania bonsai: ficus (figowiec tępy), karmona, grubosz, cytrusy, kamelia, fuksja, gardenia, mirt.

 

Wybierz swoje drzewko bonsai >>

Bonsai

Drzewko bonsai na zewnątrz / fot. Last19, 123RF

Jak wybrać podłoże dla drzewka bonsai?

Przygotowując się do opieki nad drzewkiem bonsai, trzeba przede wszystkim zadbać o podstawy, czyli odpowiednie podłoże i doniczkę. Jakość i składniki mieszanki, w której zasadzimy drzewko, mają bezpośrednie przełożenie na kondycję, zdrowy wzrost i wygląd drzewka.
Różne gatunki roślin wykorzystywanych jako bonsai mają różne wymagania względem składu, wilgoci i napowietrzenia podłoża. „Zwykła” ziemia ogrodowa w większości przypadków nie jest odpowiednia do hodowli drzewek bonsai. Dostępne są specjalne gotowe mieszanki, ale praktyka pokazuje, że lepiej zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne składniki i zmieszać je, uzyskując idealne podłoże dopasowane do potrzeb naszego drzewka.

 

Dobre podłoże dla drzewka bonsai powinno mieć dobry drenaż, aby nadmiar wody był sprawnie odprowadzany z doniczki, co zapobiega gniciu korzeni. Składniki mieszanki powinny zatrzymywać tyle wilgoci, aby roślina czuła się dobrze przez cały czas pomiędzy jednym a drugim podlewaniem. Lepiej wybierać podłoże do bonsai o strukturze gruzełkowatej, które pozwala na właściwe napowietrzanie korzeni oraz zapewnia przestrzeń na rozwój mikroorganizmów (np. przyjaznej mikoryzy) w glebie.
Zdecydowanie lepszym wyborem dla bonsai będzie podłoże z dużymi, nieorganicznymi cząstkami niż drobna ziemia organiczna. Dobre podłoże powinno mieć w składzie dużą zawartość akadamy (wypalanej japońskiej gliny), pumeksu, lawy wulkanicznej lub drobnego żwirku. Jako organicznego i odżywczego składnika mieszanki warto użyć ziemi kompostowej, najlepiej z torfem.

Jaka doniczka dla drzewa bonsai?

Donice są swoistym dopełnieniem idei miniaturyzacji rośliny. Najlepsze doniczki do bonsai to te wykonane z ceramiki, gliny lub porcelany. Ważne, aby doniczka nie chłonęła wody, miała otwory do odpływu nadmiaru wilgoci oraz możliwość zamocowania drutów do podtrzymania rośliny.
Doniczki dla drzewek bonsai są szerokie i płytkie. Wynika to po części z koncepcji całej sztuki i jest dopełnieniem wyjątkowego wyglądu. Kluczową kwestią jest dopasowanie „płci” drzewka – jak to zrobić? Potężny, chropowaty i gruby pień oraz gęste gałęzie są uważane za synonim męskości. Z kolei kręty pień, gładka kora i rzadkie gałęzie są kojarzone z kobiecością. „Męskie” doniczki są masywne, o prostym kształcie, z wyraźną linią wykończenia, często z rantem. Te „żeńskie” to raczej owalne modele, lekkie wizualnie, o niskich i delikatnych nóżkach.

 

Wybierz roślinę i skompletuj akcesoria do domowej uprawy drzewka bonsai >>

Gdzie postawić bonsai?

Każdy gatunek ma swoje wymagania i to przede wszystkim nimi należy się kierować, wybierając miejsce do postawienia drzewka. Ważne są: nasłonecznienie, lokalne warunki klimatyczne i narażenie na przeciągi. Dobre stanowisko dla tak delikatnych roślin powinno być przede wszystkim dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio wyeksponowane na promieniowanie słoneczne. Drzewka bonsai nie lubią przeciągów, więc lepiej wybrać miejsce osłonięte od wiatru.

 

Gatunki najlepiej czujące się w domu (np. fikus, wiąz drobnolistny, karmona) potrzebują dobrze oświetlonego miejsca, jednak wolą światło rozproszone. Ważne, aby znaleźć dla nich lokalizację bez przeciągów, w pomieszczeniu, w którym panuje stała temperatura.
Z kolei drzewa bonsai uprawiane na zewnątrz (np. sosna, jałowiec, klon) najlepiej czują się na stanowisku, które przez około pół dnia jest nasłonecznione. Powinno być też dobrze osłonięte od wiatru.

bonsai

Kwitnące bonsai / fot. Freerlaw, 123RF

Cięcie i formowanie drzew bonsai

Zminiaturyzowane drzewko ma wyglądać na stare, wręcz nadgryzione zębem czasu. W pierwszych latach uprawy chodzi o takie przycinanie, by nadać im charakterystyczny kształt, a potem go podtrzymywać.
W sezonie wegetacyjnym przycina się mniejsze pędy i liście, aby nadać roślinie pożądany kształt. W okresie spoczynku warto zająć się też grubszymi konarami i korzeniami. Do kreowania odpowiedniego kształtu rośliny używa się także specjalnych drutów, która pomagają uzyskać efekt powyginanego starego pnia.
Przycinanie drzewka bonsai jest kluczowe przy formowaniu. Trzeba robić to regularnie. Praktyka pokazuje, że lepiej przycinać mniej, ale częściej.

Jak podlewać i nawozić żywe drzewko bonsai?

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie początkujący hodowca, to jak często podlewać bonsai. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, częstotliwość podlewania zależy bowiem od gatunku rośliny, wielkości drzewka i doniczki, warunków zewnętrznych, a nawet pory roku.

 

Warto poznać potrzeby swojego drzewka i pamiętać o kilku zasadach:
• Podlewać tylko wtedy, gdy podłoże zaczyna wysychać.
• Zamiast regularnego i rutynowego podlewania warto dostarczać wodę roślinom tylko wtedy, kiedy tego potrzebują.
• Częstość i intensywność podlewania zależy w dużej mierze od rodzaju podłoża i składu użytej mieszanki. Odpowiednia proporcja cząstek nieorganicznych i organicznych pozwala na utrzymanie właściwej wilgotności.
• Pora dnia nie ma znaczenia, choć lepiej unikać podlewania podczas intensywnego nasłonecznienia.
• Do podlewania najlepsza jest miękka i odstana woda o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna woda może spowodować szok termiczny.

 

Ważna jest też technika podlewania. Sprawdza się używanie konewki i stopniowe nalewanie wody z góry. To pozwoli na równomierne rozprowadzenie wody po całej doniczce. Należy niewielkim strumieniem lać wodę tak długo, aż zacznie wypływać od spodu doniczki przez otwory drenażowe. Dzięki temu cała bryła korzeniowa będzie miała dostęp do wody.
W sklepach znajdziemy specjalne nawozy do drzewek bonsai oparte na mieszance związków azotowych, fosforowych i potasowych. Rośliny rosnące na zewnątrz można nawozić cały rok, te uprawiane w domowych warunkach – przez cały okres wzrostu (od wczesnej wiosny do połowy jesieni).

Drzewko bonsai – pielęgnacja i przesadzanie

Niewielkie i płytkie doniczki bonsai znacznie ograniczają rozrost systemu korzeniowego. Dlatego aby roślina mogła dalej się rozwijać, należy regularnie ją przesadzać. To zapewni jej świeże podłoże i dostęp do składników odżywczych.
Co ile przesadzać drzewka bonsai? To przede wszystkim zależy od gatunku i wieku rośliny oraz od wielkości doniczki, w której rosła dotychczas. Młode, intensywnie rozwijające się rośliny zazwyczaj przesadza się co dwa lata; starsze, dojrzałe drzewa bonsai – najlepiej co 3–5 lat. Najlepszą porą na przesadzanie drzewka bonsai jest wczesna wiosna, gdy roślina jeszcze nie obudziła się po zimowym uśpieniu.

 

Dowiedz się więcej na temat tego, jak pielęgnować drzewka bonsai >>

Klon bonsai

Klon bonsai uprawiany w ogrodzie w donicy / fot. Khuntapol , 1123RF

Kwitnące drzewka i kwiaty bonsai

Kształtowanie karłowatych drzewek to sztuka, a jej kolejnym stopniem wtajemniczenia jest uprawa kwitnących roślin. Wiśnie, azalie, jabłonie, glicynie, kamelie, gardenie – jest wiele gatunków, które dają się formować i pięknie kwitną w okresie wiosennym. Zachwycający widok ukwieconego drzewka bonsai to niecodzienne doznanie.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ