Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak ułatwić sobie sprzątanie domu?

Jak ułatwić sobie sprzątanie domu?

A przede wszystkim, jak zrobić to szybko i oddać temu, co przyjemne?

Osiągnąć błysk w domu w krótką chwilę? Podpowiadamy jak! / fot. materiały prasowe

O ile nie mamy fioła na punkcie czystości jak Monica Geller, to sprzątanie zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności w naszym życiu. Jednak bałagan powstaje z naszym większym lub mniejszym udziałem – oraz oczywiście udziałem naszych dzieci – i jakoś musimy sobie z nim radzić. Zamiast narzekać, jak to jest ciężko utrzymywać dom w czystości, polecamy podejść do tematu z pozytywnym nastawieniem, i aby Wam w tym pomóc, przygotowaliśmy listę najlepszych trików usprawniających domowe porządki.

Osiągnąć błysk w domu w krótką chwilę? Podpowiadamy jak! / fot. materiały prasowe

Osiągnąć błysk w domu w krótką chwilę? Podpowiadamy jak! / fot. materiały prasowe

10 Trików przyspieszających sprzątanie

1. Przeznacz konkretny czas na sprzątanie

Gdy wiemy ile czasu możemy przeznaczyć na sprzątanie, to od razu widzimy, co – mniej więcej – uda nam się w tym czasie zrobić. Niezależnie od tego, czy preferujesz sprzątać codziennie po 15-20 minut, czy raz w tygodniu, a dłużej, dobrze jest mieć wcześniej wygospodarowany na to czas.

2. Zaplanuj, co będziesz sprzątać

Podobno nic nie jest planem, dopóki nie ma tego na kartce. A jeśli nie mamy planu naszego sprzątania, to łatwo się można pogubić, co miało być zrobione, a co nie. Jeśli akurat nie planujesz wywracać połowy domu do góry nogami, to wystarczy, że zanim zaczniesz sprzątać, zaplanujesz sobie w głowie, jak mają wyglądać dzisiejsze porządki. Jednak spisany plan sprzątania przydaje się wtedy, gdy obowiązków jest sporo, a czasu mało. Pewne rzeczy przecież mogą poczekać, a inne nie.

3. Usuń wszelkie rozpraszacze

Przez rozpraszacze rozumiem takie rzeczy jak: włączony telewizor, otwarty komputer, filmiki lub muzykę z youtube’a którą trzeba, co chwilę przełączać, równoczesne gotowanie obiadu oraz zajmowanie się dziećmi. Oczywiście nie nad wszystkim można zapanować, ale lepiej dla nas, gdy sprzątamy, kiedy dzieci akurat nie ma w domu, obiad gotujemy w swoim czasie, wyłączamy telewizor podczas sprzątania i puszczamy energetyczną muzykę z radia lub jakiś album na CD. Dzięki temu sprzątanie pójdzie nam szybciej, i zostanie nam czas na przyjemniejsze rzeczy.

4. Sprzątaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz z góry na dół

Ta zasada pozwala nam uniknąć omijania niektórych miejsc i czyszczenia ich po dwa razy. Po prostu mamy pewność, że to co po lewej stronie jest już czyste, jak również, to co u góry. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że nie roznosimy brudu, który aktualnie usuwamy oraz nie brudzimy na już posprzątanej przestrzeni, jak by to miało miejsce np. najpierw myjąc podłogi, a potem ścierając kurze.

5. Najpierw bałagan, a potem czyszczenie

Nie należy mylić bałaganu z brudem. Oczywiście jedno z drugim się łączy, ale często w naszym domu nie jest wcale tak brudno, jakby się mogło wydawać, tylko porozrzucane rzeczy i inne szpargały sprawiają takie wrażenie. Gdy już sprzątamy, powinno się zacząć od wzięcia siatki lub worka na odpady i usunięcia wszelkich śmieci, a następnie od położenia na swoje miejsce wszystkich rzeczy takich jak ubrania, zabawki, gazety, szklanki i naczynia, poduszki, krzesła itd. Teraz dużo szybciej pójdzie nam zasadnicze sprzątanie mieszkania.

6. Zacznij sprzątanie od najbrudniejszego pomieszczenia i zabrudzeń trudnych do usunięcia

Każda kobieta wie najlepiej, które pomieszczenie w jej domu wymaga najgruntowniejszego czyszczenia. Zacznij właśnie od niego, bo najcięższe rzeczy lepiej mieć już za sobą, a nie przed sobą, prawda? Jeśli chodzi o miejsca z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami jak np. armatura sanitarna lub piekarnik, to również polecamy zacząć do nich, aby środki czystości miały czas na działanie.

7. Sprzątaj od środka do zewnątrz

Jest to podobna zasada do tej góra-dół, która również ma uchronić nas przed niszczeniem własnej pracy. Chodzi o to, aby np. czyszcząc szafki w kuchni, najpierw umyć je w środku, a następnie na zewnątrz lub sprzątając łazienkę, najpierw umyć brodzik w środku, a dopiero potem wyczyścić kabinę prysznicową.

8. Przed czyszczeniem usuń przedmioty, które przeszkadzają

Oznacza to, że ścierając kurze z mebli, najpierw powinnaś zdjąć przedmioty, które tam stoją lub ściągać je na bieżąco i dopiero wtedy zetrzeć kurz. Jak również, gdy sprzątasz w szafkach, to najpierw wymyj naczynia/ubrania/dokumenty, następnie wyczyść je w środku, a na koniec włóż wszystko z powrotem.

9. Przybory do sprzątania miej zawsze pod ręką

Wiele czasu można zaoszczędzić na tym, że nie musimy chodzić po nasz sprzęt do sprzątania kilkanaście razy do innego pomieszczenia, tylko mamy go zaraz obok. Najlepszym rozwiązaniem przy generalnym sprzątaniu jest zebranie niezbędnych przyborów np. w wiaderku i branie ich ze sobą, do kolejnych miejsc, które będziemy sprzątać.

10. Używaj obu rąk

To rada, która nie powinna nikogo dziwić, a jednak zdarza się nam o tym zapominać : )

Małgorzata Sanke

Ole.pl

 

Oceń artykuł
8 komentarzy
 • Kamila 22 września, 2018

  Czasem warto skorzystać z pomocy firmy sprzątającej. Jeśli potrzebne jest większe sprzątanie np musicie wywieźć meble czy jakieś inne „graty” albo opróżnić piwnicę czy strych to warto skorzystać z pomocy fachowców. Świetnie z porzadkami radzi sobie ekipa z DPR http://dpr.info.pl/sprzatanie-mieszkan-pomieszczen/ . Sprzatają szybko i gruntownie.

 • Alina 14 kwietnia, 2020

  ja wolę sprzątać sama, chociaż mam uczulenie na chemię do sprzątania, a nie lubię sprzątać w rękawiczkach… mi fajnie się sprawdza myjka parowa z ariete 😉 nie chciałabym żeby ktoś mi sprzątał w domu…

  • Natalka 22 maja, 2020

   zgadzam się, mam od niedawna parownicę też z ariete, to ile człowiek oszczędza na samych płynach to już sporo!

   • Ula 25 czerwca, 2020

    ooo. i wszystko schodzi tylko pod wpływem pary i ciśnienia? aż sobie poczytam, bo ja np nie mogę używać wielu płynów lub zostają mi rękawice, których nie znoszę…

  • Wirta 27 grudnia, 2020

   możecie polecić jakiś konkretny model od nich? bo mają kilka z tego co oglądałam.

 • Calde 4 lipca, 2021

  Usuwanie rozpraszaczy to jedno, ale dobra muzyka do sprzątania to podstawa 🙂 Włączasz spotify, słuchawki na uszy i do dzieła.

 • Wika 16 maja, 2022

  U mnie bardzo pomocne jest to, że dzielimy się sprzątaniem z mężem, jest o wiele szybciej! Kupiliśmy też robota xiaomi, ale rzadko jeździ, bo ma problem ze zbieraniem wszystkiego

  • Kinga 4 czerwca, 2022

   o, mam podobne odczucia. I tak muszę po nim poprawiać, więc bez sensu…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ