Przebarwienia skórne są zmorą wielu kobiet. To właśnie przedstawicielki płci pięknej są bardziej na nie narażone, a powodem są czynniki hormonalne i genetyczne. Dzięki nowoczesnym preparatom dermokosmetycznym możesz jednak nie tylko rozjaśnić istniejące przebarwienia, ale również zapobiec pojawieniu się kolejnych. Po to, aby Twoja skóra znów zachwycała naturalnym, jednolitym kolorytem
Z czego wynika tendencja do przebarwień skóry?
Zastanawiasz się, dlaczego latem na Twojej skórze pojawiają się brunatne plamy, a Twoja przyjaciółka cieszy się pięknym, jednolitym kolorytem przez cały rok? Otóż u pewnych osób tendencja do tego rodzaju zmian jest większa, może na przykład wynikać ze skłonności rodzinnej. Częstym powodem przebarwień są zaburzenia hormonalne, dotyczące hormonów płciowych oraz tarczycowych. Również nadmierna produkcja kortyzolu (hormonu stresu) bywa wskazywana jako potencjalny czynnik sprzyjający zmianom pigmentacyjnym – teoria ta wymaga jednak jeszcze potwierdzenia [1]. Jednocześnie pamiętaj, że na Twoją gospodarkę hormonalną wpływa także przyjmowanie antykoncepcji, ciąża oraz menopauza.
To wciąż nie koniec czynników, które zwiększają wrażliwość skóry na słońce, ponieważ za nadprodukcję i nierównomierne rozmieszczenie melaniny w skórze mogą odpowiadać niektóre leki (jak retinoidy), suplementy oraz zioła (np. dziurawiec). Dlatego jeśli masz przebarwienia, warto zastanowić się, czy dotyczy Cię któryś z czynników na tej liście [1, 2, 3].
Jeśli tak, wówczas dłuższa ekspozycja na promienie UV może okazać się dla Twojej skóry zgubna. Ciemne plamy pojawiają się zwykle nad górną wargą, na czole, policzkach. Ważne, abyś działała, kiedy tylko je zauważysz. Kluczem do pięknej skóry jest jednak nie tylko wybielenia istniejących zmian, ale również zabezpieczenie skóry przed słońcem, aby nie tworzyły się kolejne.
Trzy kroki do zmniejszenia widoczności przebarwień
Nie chcesz, żeby przebarwienia utrudniły Ci cieszenie się latem? Sięgnij po serię Pharmaceris W, stworzoną właśnie po to, aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem.
1. Serum
Depigmentacyjne serum na przebarwienia Pharmaceris W ACIPEEL 3x do stosowania na noc łączy w składzie trzy kwasy: migdałowy, salicylowy oraz cytrynowy, a do tego biologicznie aktywną witaminę C, witaminę E, witaminę PP (niacynę), kwas linolenowy oraz aloes. Zgodnie z zapewnieniami producenta, takie połączenie składników skutecznie złuszcza naskórek, zmniejsza intensywność plam barwnikowych, wyrównuje koloryt skóry, nawilża ją i łagodzi. Preparat polecany jest do stosowania na obszary objęte zmianami pigmentacyjnymi, takie jak piegi, plamy starcze i brunatne, przebarwienia posłoneczne, potrądzikowe oraz pozapalne.
2. Krem na noc
Gdy zaaplikujesz serum, kolejnym krokiem jest krem na noc, który uzupełni jego działanie. Intensywny krem wybielający przebarwienia Pharmaceris W MELACYD INTENSE spełni swoje zadanie. Jak przekonuje producent, efektywne działanie wybielające zapewnia połączenie 4% Niacynamidu, papainy oraz witaminy C. Działanie niacynamidu porównywane jest do hydrochinonu*, stosowanego w wybielających terapiach medycznych. Dodatkowo kryje w składzie alantoinę, dzięki czemu nawilża i odżywia skórę oraz łagodzi podrażnienia.
3. Krem na dzień
W ciągu dnia Twojej skórze potrzebna jest przede wszystkim ochrona przed promieniowaniem UV. Filtr SPF 50+ skutecznie ją zabezpieczy, żebyś mogła swobodnie korzystać z pięknej pogody. Dermo-ochronny krem wybielający przebarwienia Pharmaceris W MELACYD sprawdzi się znakomicie. W opisie producenta czytamy, że zawiera Niacynamid, witaminę C i kompleks Biomimetic-Peptid. Stopniowo zmniejszają one intensywność istniejących przebarwień, rozjaśniają i wyrównują koloryt skóry. Witamina E chroni natomiast skórę przed nadmiarem wolnych rodników, aby na dłużej zachowała piękny i młody wygląd.
W zwalczaniu przebarwień, jak i innych problemów skórnych, bardzo ważna jest systematyczność, dlatego używaj dermokosmetyków codziennie.
Bibliografia:
- Melasma: causes https://www.aad.org/public/diseases/a-z/melasma-causes Data dostępu: 1.07.2023.
- Czerwonka W. Przebarwienia skó Etiologia i leczenie za pomocą lasera Skin depigmentation. Etiology and laser treatment. Kosmetologia Estetyczna 2015 (2), vol. 4.
- Nikiel A. Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym. Kosmetologia Estetyczna 2017(3), 6.