Saturday, April 20, 2024
Home / POLECAMY  / Jak ubrać się na sesję zdjęciową? 8 wskazówek od fotografa

Jak ubrać się na sesję zdjęciową? 8 wskazówek od fotografa

Przepis na udaną sesję zdjęciową to dobry fotograf oraz ubiór

Odpowiedni ubiór na sesję zdjęciową to bardzo ważny element / fot. Canva

Sesja zdjęciowa to najlepszy sposób na uwiecznienie pięknych i ważnych chwil z naszego życia. To wyjątkowa pamiątka, do której możemy wracać przez długie lata. Warto więc zwrócić uwagę na ubiór, ponieważ wybierając go, często nie mamy pojęcia, że może on zepsuć końcowy efekt zdjęcia i przysporzyć dodatkowej pracy fotografowi. Sprawdź wskazówki fotografa, co wybierać a czego unikać, by cieszyć się pięknymi zdjęciami

 

Pierwszą i główną rzeczą, którą trzeba rozważyć, jeśli zdecydujemy się na sesję zdjęciową jest określenie w jakim charakterze chcemy by była wykonana oraz w jakim miejscu. Biznesowa? Glamour? A może rodzinna? Określenie rodzaju jest podstawą planowania każdej sesji z fotografem. Z kolei ta wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno przez osobę zlecającą taką sesję jak i przez fotografa. Dlaczego sesje zdjęciowe, które obserwuje się w mediach społecznościowych czy gazetach, wykonywane w najzwyklejszym miejscu, są tak wyjątkowe i wychodzą tak dobrze? Jednym z elementów wpływającym na efekt zdjęć jest sam ubiór. Jak się ubrać na sesję zdjęciową aby wyszła jak najlepiej? Fotograf radzi. 

 

1. Strój na sesję należy dobrać do okazji

Ważnym aspektem w każdej sesji zdjęciowej jest dobranie odpowiedniego stroju do stylu wykonywanej sesji. Zdjęcia powinny być przede wszystkim spójne. Wybieranie zbyt eleganckiego stroju na sesję, gdzie nie jest on wymagany jest bardzo dużym błędem i zaburza spójność oraz całokształt zdjęcia. 

 

2. Ubrania powinny być dopasowane do miejsca sesji

Tak jak w podpunkcie pierwszym, warto się postarać aby ubrania były dobrane do miejsca, gdzie daną sesję wykonujemy. Na przykład, kiedy zdecydujemy się na sesję w mieście o charakterze streetwearowym, odpowiednim ubiorem będą różne t-shirty, krótkie spodenki i wygodne buty. Sesja zdjęciowa w bieliźnie (akt) z pewnością przyniesie oczekiwany efekt, gdy wybór padnie na delikatną i zmysłową oprawę.

– Jeśli zdecydujemy się na sesję rustykalną przy zachodzie słońca czy w lesie, warto rozważyć zwiewną sukienkę lub koronkowe elementy. Również bez względu na to, jaki charakter ma dana sesja, świetnym pomysłem dopełniającym każdą stylizację będą różne dodatki – biżuteria, kapelusze czy szaliki

– tłumaczy fotograf Mateusz Lelek

 

 

4. Im mniej wzorów tym lepiej

Wybieranie zbyt wzorzystych ubrań z pewnością sprawi, że przykują one większą uwagę niż fotografowana osoba. Głównym bohaterem sesji nie mogą być ubrania. Sesja zdjęciowa ma za zadanie uchwycenie relacji i uczuć, które towarzyszą modelom. Trzeba pamiętać o wybieraniu stonowanych kolorów, gładkich fasonów oraz takich, które stworzą kontrast z otaczającym tłem i wyróżnią się spośród wszystkich innych rzeczy. Łączenie przeróżnych wzorów i kolorów sprawi, że zdjęcie będzie przesadzone.

 

5. Przygotuj zapasowe ubranie

Nie jest to konieczne, lecz zmiana stroju na sesji, doda zdjęciom różnorodności. Posiadanie tysiąca zdjęć w tej samej stylizacji może sprawić, że wkradnie się monotonia. Zaletą dodatkowych ubrań, zwłaszcza w plenerze, jest również możliwość przebrania się, gdy nasza stylizacja ulegnie wypadkowi i jak to bywa na świeżym powietrzu zabrudzi się. Sesje w plenerze wykonywane są zazwyczaj z dala od domu, dlatego warto pamiętać o nich, by móc szybko się przebrać i nie marnować przeznaczonego na zdjęcia czasu. 

 

6. Wybieraj fasony ubrań, które nie ulegają gnieceniu

Fasony ubrań, które mają tendencję do gniecenia się przy każdym ruchu bądź pozie, są odradzane. Zazwyczaj na sesję nie przynosi się ze sobą żelazka ani nie ma też dodatkowego czasu, by z każdym powstałym zgnieceniem na nowo prasować ubranie. Jest to również nadprogramowa praca dla samego fotografa, który musi dobrze uchwycić stylizacje oraz w procesie przerabiania zdjęć, kombinować jak się pozbyć gnieceń.

– Na sesję ubieramy się wygodnie, ale również pod kątem fotograficznym. Mam na myśli ubrania, które będą wyglądały dobrze przed obiektywem. Płaszcze czy sukienki, które się mną przy każdym ruchu, wychodzą na zdjęciach bardzo źle. Wizualnie na żywo mogą wyglądać pięknie, lecz zdjęcie jest to poza zatrzymana i musimy mieć to na uwadze

– tłumaczy Mateusz

 

7. Dodatkowe ubrania na ewentualną zmianę pogody

Pogoda często zmienia się niespodziewanie. Co jeśli planujemy sesje słoneczną, a zastanie nas burza i ulewny deszcz? Jeśli nie chcemy przekładać sesji, zawsze warto sprawdzić pogodę na dany dzień z wyprzedzeniem. Kiedy prawdopodobieństwo zmiany pogody jest dość duże, trzeba pamiętać by wziąć ze sobą odpowiednie ubrania i jeśli nie zależy nam na konkretnej tematyce sesji, zmienić jej charakter. 

 

8. Ubiór dziecka bez względu na jego wiek, również dostosuj do charakteru i miejsca sesji

Ubieranie dziecka w odzież z motywem ulubionych bajek jest złym pomysłem. Dziecko jest istotnym elementem zdjęcia i również odgrywa rolę pierwszoplanową. Ważne jest aby uchwycić jego emocje, wasze wspólne relacje a co najważniejsze miłość. Najlepiej jest sięgnąć po stonowane i uniwersalne kolory dziecięcych ubrań.

Rodzina na sesji fotograficznej

Dzieci są również bohaterami zdjęcia, dlatego warto zwrócić uwagę na ich ubiór / fot. Canva

 

Zobacz także: Po co nam biznesowa sesja zdjęciowa?

Dominika Inglot

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ