Monday, March 4, 2024
Home / Kultura  / Jak tym ćwiczyć? Klasyczny i nowoczesny sprzęt w siłowniach

Jak tym ćwiczyć? Klasyczny i nowoczesny sprzęt w siłowniach

Wiedza na temat sprzętu treningowego osoby początkującej jest zwykle bardzo mała. zapraszamy do skorzystania z małego poradnika.

fot. materiał prasowy

Wiedza na temat sprzętu treningowego osoby początkującej jest zwykle bardzo mała. Mężczyźni kojarzą przede wszystkim hantle, sztangi, ławkę do wyciskania oraz drążek. Początkujące kobiety mają bardzo podobną wiedzę co do sprzętu, za to gorzej u nich ze znajomością ćwiczeń. Duże kluby fitness zwane sieciówkami są pionierami jeśli chodzi o wprowadzanie nowych maszyn i przyrządów do treningu. Przełamują też stereotypy brudnych i opartych jedynie na pordzewiałym sprzęcie siłowni.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Maszynowy zawrót głowy

Zastanawiam się jak ugryźć temat maszyn by przekaz był zrozumiały dla każdego. Zacznę od przykładu, który każdy dobrze zrozumie. Grając w piłkę, siatkówkę czy koszykówkę poruszamy się po boisku swobodnie. Biegniemy do przodu, do tyłu, skaczemy i obracamy się kiedy trzeba. To naturalne ruchy potrzebne zdrowemu człowiekowi. Angażują nawet te mięśnie, których istnienia nie podejrzewaliście. By utrzymać i rozwijać taką sprawność należy ćwiczyć z „wolnym” ciężarem. Wolny oznacza na przykład sztangę, hantle czy odważnik kettlebell, o którym napiszę później. Maszyna posiada tylko jedną płaszczyznę ruchu. Zwykle jest to prawo-lewo, góra-dół i przód-tył. Niektóre bardziej zaawansowane działają po skosie. Ogranicza to mięśnie stabilizujące, odpowiedzialne za siłę oraz zdrowie. Dlatego maszyny uznawane są tylko za uzupełnienie treningu na wolnych ciężarach. Dużo lepsze od tradycyjnych maszyn są wyciągi. Odróżnisz je po lince zaczepionej do uchwytu, która zakończona jest stosem obciążenia w kształcie prostokątnych sztabek. Wyciągi dają dodatkowe płaszczyzny ruchu symulując prace z wolnym ciężarem. Warto z nich korzystać niezależnie od celu treningu siłowego.

Dla kogo odważniki kulowe?

Żeliwne kule z zaokrągloną rączką zyskały na popularności między innymi dzięki crossfitowi. To popularna dyscyplina sportu łącząca w sobie wszelkie inne sporty siłowe i wytrzymałościowe. Kettelbell są narzędziem do każdego rodzaju treningu jaki sobie wymyślicie. Mogą posłużyć nam podczas budowania siły i sprawności. Nic nie stoi na przeszkodzie by użyć ich do budowy wytrzymałości czy nawet powrotu do zdrowia po kontuzji. Upodobali je sobie zawodnicy sportów walki. Charakterystyczne ćwiczenia balistyczne takie jak narzut, swing i rwanie świetnie działają na układ mięśniowy, który musi być gotowy do przyjęcia ciosu. Każdy liczący się na rynku klub fitness powinien posiadać odważniki zaczynające się od 8 kilogramów a kończące przynajmniej na 32 kilogramach. Często słyszę pytanie kobiet, czy są może kettlebell o wadze dwa lub cztery kilogramy? Tak małych odważników nie produkuje się z prostego powodu. Sama gruba rączka waży około dwóch kilogramów. Poza tym tak mały ciężar nie nadaje się do treningu nawet osoby początkującej i kobiety. Panie mają więcej siły niż im się wydaje. Najlepszym przykładem tego będzie co druga kobieta, która codziennie nosi na rękach przynajmniej 5-6 kilogramowe dziecko a w drugiej ręce zakupy o takiej samej wadze.

Trochę kalisteniki i narzędzi strongmana

Rosnąca świadomość ludzi dotycząca treningu siłowego i sprawnościowego sprawia, że kluby fitness zmieniają się na lepsze. Pojawia się w nich coraz więcej sprzętu, który pozwala na uniwersalny trening kulturystyczny, trójbojowy czy nawet street workout. Ten ostatni wywodzi się z kalisteniki, czyli treningu z obciążeniem własnego ciała bez użycia zewnętrznych ciężarów. Street workout odnosi się, do treningu na ulicy i placach zabaw, które są idealnym miejscem do rozwoju siły i sprawności. Więc gdy w siłowni zobaczycie miejsce do złudzenia przypominające plac zabaw dla dzieci z drążkami, drabinami i różnymi poręczami równoległymi wiedzcie, że to strefa kalisteniki.

Strefa fitness została urozmaicona o nowe przedmioty do złudzenia przypominające narzędzia pracy strongmanów. Worki bułgarskie służą przede wszystkim do wykroków i przysiadów, ale nic nie stoi na przeszkodzie by trenować nimi również górę ciała. Profesjonalne worki występują w wagach od 5 do 40 kilogramów. Drugim ciekawym przedmiotem są kolorowe belki używane przez strongmanów od wyciskania nad głowę. Występują w podobnej wadze, co worki bułgarskie. Charakteryzują się pustym środkiem, wyglądają jak duża rura PCV a uchwyty w ich wnętrzu są ustawione do siebie równolegle. Wszystkie z wymienionych przeze mnie urządzeń bądź przedmiotów treningowych mają swoje miejsce w sportach sylwetkowych i siłowych. Możecie korzystać ze wszystkich lub wybrać swoje ulubione tworząc unikalny plan treningowych. Ktoś mądry powiedział, że planów treningowych może być tyle co ludzi na świecie plus jeden. Więc nie ograniczajcie się tym co przeczytacie w internecie.

Do wstania od komputera i rozwijania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych zachęca CityFit – siłownie i kluby fitness otwarte 24/7.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • https://grootrealtyco.com/ 4 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More on on that Topic: miastokobiet.pl/jak-tym-cwiczyc-klasyczny-i-nowoczesny-sprzet-w-silowniach/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ