Sunday, July 21, 2024
Home / #ZOSTAŃWDOMU  / Jak trenować fitness w domu?

Jak trenować fitness w domu?

Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu, bez wychodzenia na siłownię

Trening fitness w domu

Trening fitness w domu / fot. materiały prasowe

 

Trening w domu

Nawet jeśli nie masz możliwości regularnie uczęszczać na zajęcia do klubu fitness, możesz zadbać o swoją kondycję i wyrzeźbić sylwetkę bez wychodzenia z domu. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którym brakuje czasu, pieniędzy, a także dla młodych rodziców. Regularna dawka ruchu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego choć w warunkach domowych trudno jest podnieść się z kanapy, warto to zrobić. Dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawisz swoje samopoczucie i z pewnością odczujesz przypływ energii. Możesz trenować z filmikami instruktażowymi dostępnymi online, wykorzystując przy tym łatwo dostępny sprzęt, hantle, taśmy do ćwiczeń, czy fitball.

Jak się przygotować do ćwiczeń?

Nie musisz się dostosowywać do grafiku trenera, czy godzin otwarcia siłowni. Ćwicząc w domu, to ty wybierasz najdogodniejszą dla siebie porę. To powinien być taki moment, w którym będziesz się mógł całkowicie skupić na treningu. Zadbaj o wygodny strój, odpowiednią przestrzeń oraz wolny czas, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Naszykuj sobie wodę oraz wszystkie niezbędne akcesoria, np.: matę, piłkę, skakankę, ciężarki, gumy do ćwiczeń.
Pamiętaj, by każdy trening rozpoczynać od porządnej rozgrzewki, a kończyć rozciąganiem. Pomoże ci to uniknąć kontuzji i zminimalizuje wystąpienie zakwasów na drugi dzień.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, ćwicz 3-5 razy w tygodniu po 30-60 min.

Przykładowy trening w domu

Jedną ze świetnych aktywności jest zumba. To trening cardio, z elementami tańca. Najlepsze efekty da uzupełnienie go treningiem obwodowym, składającym się z ćwiczeń siłowych, przysiadów, pompek, ćwiczeń z gumą, czy hantlami. Wykonuj serię 6-10 ćwiczeń, po 10 powtórzeń lub 30 sekund. Zwróć uwagę, że poszczególne ćwiczenia powinny obejmować inne partie ciała, by nie przeciążyć żadnej z nich. Po każdym obwodzie napij się wody, wyrównaj oddech w spokojnym marszu. Powtórz obwód 3-5 razy.

Jakie ćwiczenia możesz uwzględnić w swoim treningu obwodowym?

 • pompki (tradycyjne lub w wersji „damskiej”)
 • squaty – pamiętaj o wyprostowanych plecach oraz by kolana nie wychodziły przed palce u stóp
 • mountain climbing
 • deska
 • burpees – padnij-powstań
 • wyrzut nóg do tyłu w podporze i wyskok w górę
 • brzuszki proste i skośne
 • wypad w przód ze zmianą nóg w podskoku

Ćwiczenia z gumą

Taśma do ćwiczeń to narzędzie wielofunkcyjne, łatwo dostępne, niedrogie, a przy tym świetnie się sprawdza w warunkach domowych. Z gumą fitness możesz wykonać trening siłowy całego ciała i nie wymaga ona dużej przestrzeni do przechowywania.

Gumy do ćwiczeń pomogą ci wzmocnić górne partie ciała, mięśnie brzucha, grzbietu, wyrzeźbić bicepsy, nogi i ujędrnić pośladki.

Nawet wykorzystując gumy oporowe do ćwiczeń podstawowych, takich jak unoszenie nogi, wykroki, przysiady, już zwiększysz efekty swojej pracy.

Jeśli zależy ci na odmiennym obciążeniu do konkretnych aktywności, zaopatrz się w taśmy o różnym stopniu oporu. Warto mieć ich kilka, by móc dobrać odpowiednią do aktualnych możliwości swojego ciała.

Trening fitness w domu to coraz bardziej popularna forma aktywności. Wprowadź go do swojej rutyny, a już za kilka tygodni będziesz mógł się cieszyć jego rezultatami.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
3 komentarze
 • Ania 2 kwietnia, 2020

  Fit & fun ma zajęcia online na czas kwarantanny

 • Magdalena Morawska 3 kwietnia, 2020

  Pawie rok ćwiczyłam w domu i szybko przestałam zauważać efekty. W domu można za to nabawić się kontuzji, więc nie polecam np. skakania.

 • Anna Jezyna 10 kwietnia, 2020

  Trening w domu zawsze fajnie, aczkolwiek osobiście tęsknię za siłką ;c

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ